SCENARIUSZ MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU
WIEDZY PRZYRODNICZEJ DLA DZIECI 5- 6 LETNICH
,,MALI PRZYJACIELE NATURY”
CELE GŁÓWNE:
- Kształtowanie postawy proekologicznej.
- Rozwijanie zainteresowania dzieci środowiskiem przyrodniczym.
- Kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole.
- Integrowanie środowisk przedszkolnych.
- Poszerzanie wiedzy z zakresu przyrody i ekologii.
- Poznanie własnych możliwości poprzez wspólną rywalizację.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi wykazać się wiedzą na temat przyrody,
- umie współpracować ze wszystkimi członkami zespołu,
- wie na czym polega rywalizacja,
- prawidłowo wykonuje polecenia związane z konkursem.
METODY:
- słowna,
- zadań stawianych do wykonania.
FORMA:
- Praca w zespołach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- warzywa, owoce, materiał przyrodniczy (szyszki, liście, mech, kora itp.),
zagadki słowne, pocięte obrazki roślin, plakietki z uśmiechniętymi i smutnymi
buziami, obrazki zwierząt, zestawy z materiałami odpadowymi do segregowania, plansza, puszki po napojach, historyjka obrazkowa do ułożenia, plansze z zadaniami ,,Coś się pomieszało”, ,,Znajdź domek”, ,,Był sobie las” – piłeczki do wrzucania, plansze drzew, plakietki dla członków zespołów.
PRZEBIEG KONKURSU:
1. Powitanie wszystkich uczestników konkursu.
2. Losowanie plakietek i nadanie nazw zespołom.
ZADANIE 1 - ,,Rozpoznaj za pomocą dotyku”
- Rozpoznaj za pomocą dotyku co znajduje się w worku.
ZADANIE 2 - ,,Zagadki słowne”
- Rozwiązywanie zagadek słownych.
1.
Choć ma wielką torbę,
nie jest listonoszem.
W swej torbie na brzuchu
własne dzieci nosi.(kangur)
2.
Ja nie śpiewam jak kanarek
piórka moje zwykłe szare.
Po swojemu sobie ćwierkam
do okienka twego zerkam.(wróbel)
3.
Bzyka koło ucha,
nie osa, nie mucha
Kiedy cię ukłuje
bąbel wyskakuje.(komar)
4.
Zimą za kominem,
latem w trawie cyka.
Czy już odgadliście,
co to za muzykant?(świerszcz)
5.
Przyleciała do karmnika,
łyka, łyka tłuszcz z patyka.
Mamy dla niej ziaren pół worka
ten głodomór to...(sikorka)
ZADANIE 3 - ,,Puzzle”
- Ułóż z pociętych części roślinę.
ZADANIE 4 - ,,Prawda- fałsz”
- Zabawa ,, Prawda- fałsz”- dzieci słuchają zdań czytanych przez prowadzącego
i podnoszą odpowiednią plakietkę – uśmiechniętą buzię, jeżeli zdanie jest prawdziwe, smutną gdy jest nieprawdziwe.
1.Kwiatów chronionych nie wolno zrywać.
2. Z kijanki wyrośnie ryba.
3. W lesie możemy połamać gałęzie i zrobić z nich ognisko.
4.Dzięcioła cenimy za to, że głośno stuka dziobem.
5. Gdy w lesie zobaczymy muchomora to omijamy go i zbieramy inne grzyby.
ZADANIE 5 - ,,Jakie to zwierzę?”
- Odgadywanie jakie zwierzę ukryło się na obrazku po odsłonięciu okienek.
ZADANIE 6 - ,,Segregowanie śmieci”
- Segregowanie śmieci na planszy z kolorami odpowiadającymi kolorom pojemników do segregacji śmieci.
ZADANIE 7- ,,Wieża z puszek”
- Układanie jak najwyższej wieży z puszek.
ZADANIE 8 - ,,Historyjka obrazkowa”
- Układanie historyjki obrazkowej ,,Od ziarenka do roślinki”.
ZADANIE 9 - ,,Coś się pomieszało”
- Wykreślanie z ilustracji przedmiotów, które nie pasują do obrazka - ,,Coś się pomieszało”.
ZADANIE 10 - ,,Co jest złe?”
- Prowadzący czyta tekst, a dzieci wrzucają piłeczkę do pojemnika jeżeli usłyszą działanie szkodliwe dla środowiska.
Był sobie las proszę was-
a do tego lasu
dla zabicia czasu
przyszło kilku młodzieńców.
Jeden wyrzeźbił nożem
nazwisko na drzewa korze.
Inny gdy tylko przybył
skopał niewinne grzyby.
Następny wesołość wzniecił,
bo porozrzucał śmieci.
Ten rudy- wrzeszczał jak goryl
echo gra do tej pory.
Wysoki- z wiatrówką w dłoni
zaczął wiewiórki gonić.
A najgrubszy – tak się rozgniewał,
że tłukł butelki o drzewa.
A pozostali – dla rozrywki
gałęzie łamali.
A las, proszę was
westchnął żałośnie
i rzekł- ja przecież
rosnę dla was,
ale nie wiem czy dobry
człowiek z was wyrośnie.
ZADANIE 11- ,,Znajdź domek”
- ,,Znajdź domek” - na planszy należy połączyć zwierzątko z jego domkiem.
ZADANIE 12 - ,,Co to za drzewo?”
- Rozpoznawanie drzew – układanie jego liści wiosennych, jesiennych, kwiatów i owoców.
4. Podliczanie zdobytych punktów.
5. Rozdanie nagród i dyplomów.
6. Obejrzenie przedstawienia przygotowanego przez dzieci z naszego przedszkola.
7. Pożegnanie gości.
Opracowała:
Małgorzata Haligowska