KONSPEKT ZAJĘĆ
Grupa wiekowa: 3-latki
Prowadząca: Szymczak Izabela
Obszar edukacyjny: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
Temat: „Matematyczne zabawy z kotkami” – przeliczanie za pomocą liczebników głównych w zakresie trzech.
Cel główny: Rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie trzech, prawidłowe posługiwanie się liczebnikami głównymi.
Cele etapowe:
• kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi
• wdrażanie do podejmowania zróżnicowanych działań stymulujących wielostronną aktywność dziecka
• uczenie się wytrwałości i samodzielności w wykonywaniu zadań
Cele operacyjne: Dziecko:
• liczy do trzech
• prawidłowo stosuje liczebniki główne
• słucha z zainteresowaniem opowiadania
• udziela odpowiedzi na temat treści opowiadania
• uważnie słucha poleceń nauczycielki i rozumie je,
• nakleja elementy zgodnie z poleceniem nauczyciela
• aktywnie uczestniczy w zabawie,
• rozróżnia kolory,
• śpiewa i inscenizuje ruchem piosenkę
Metody: czynne, słowne, oglądowe
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki wspomagające działanie: Opowiadanie „O trzech kotkach”
W. Sutiejew, historyjka obrazkowa do opowiadania, dla każdego dziecka kartony z sylwetami kotów i misek ( czarny , szary, biały), emblematy kota (czarny, szary , biały) , miski (czarna, szara, biała), worek , maskotka kota, płyta z utworem: „My jesteśmy koty dwa” , karta pracy przedstawiająca 3 koty, dla każdego dziecka po 3 sylwety misek w 3 kolorach( czarny, szary, biały).
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. „”Czarodziejski worek” –Dzieci siedzą w kole, nauczyciel prosi dz.
o sprawdzenie przez dotyk co ukryło się w worku. Odgadnięte skarby wyciągamy z worka ( kot, kartka z opowiadaniem)
2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania opowiadania znalezionego w worku w oparciu o historyjkę obrazkową : „O trzech kotkach” W. Sutiejew.
3. Rozmowa nt. wysłuchanego opowiadania ( przeliczanie kotów).
• Ile było kotów?
• Jakiego koloru były koty?
• Jak zmienił się wygląd kotów, gdy wskoczyły do puszki z mąką?
• Ile było kotów białych?
• Jakie koty wyszły z rury?
• Ile było kotów czarnych?
• Jakie kotki wyszły z wody?
4. Zabawa ruchowa „Szukamy swojej miseczki”- Dzieci mają przyczepione emblematy kotów ( szary, biały, czarny), na dywanie stoją 3 miski (szara, biała, czarna), na sygnał n-l „Szukamy swojej miseczki”, dz. podchodzą do miski, która jest w takim samym kolorze jak kolor kota na emblemacie.
5. Zabawy z liczeniem: Dzieci siedzą w kole. N-l wręcza każdemu dziecku po 3 sylwety kotów ( szary, biały, czarny) i po 3 sylwety misek ( szara, biała, czarna). Dz. liczą koty, mówią ile mają kotów białych, czarnych, szarych, a ile jest ich razem. To samo z miskami. Następnie dopasowują kolor miski do koloru kota
6. Zaproszenie do stolików. ( Na stolikach znajdują się karty pracy i sylwety misek). Na kartach pracy widnieją sylwety 3 kotów. Nauczyciel prosi dzieci o przeliczenie ilości kotów na kartce. Prosi dzieci, aby wzięły do ręki taką samą liczbę misek jaka jest kotów. Zadaniem dzieci jest nakleić jedną miseczkę pod każdym kotem. Przypomnienie posługiwania się klejem.
7. Na zakończenie zabawa muzyczno- ruchowa w kole
„ My jesteśmy kotki dwa”