KONSPEKT ZAJĘĆ W INTERNACIE
TEMAT: „Bajkowe kółeczka, origami płaskie z koła - zwierzęta".
GRUPA: I
DATA: 17.02.2011
CZAS: ok. 1 godz.
MIEJSCE: świetlica internatu
METODY: pokazowa, słowna, działania praktycznego, origami, aktywizująca
FORMY: indywidualna, grupowa
POMOCE DYDAKTYCZNE: kółka Origami o różnej średnicy i różnych kolorach, blok techniczny z kolorowymi kartkami A3, linijka, kleje, książka „Bajkowe kółeczka” D.Dziamska, Warszawa 2004, wzory gotowych prac.
CELE GŁÓWNE:
- rozwijanie sprawności manualnej, wyobraźni przestrzennej oraz nowych możliwości tkwiących w sztuce składania papieru,
- stwarzanie możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego.
CELE OPERACYJNE, WYCHOWANEK:
- rozwija pomysłowość i wiarę we własne zdolności i umiejętności,
- doskonali sprawność manualną,
- rozwija koncentrację uwagi i pamięci,
- wyrabia poczucia estetyki, potrzeby dbania o wygląd otoczenia,
- wdraża się do utrzymywania porządku, przygotowania stołów i materiałów na zajęcia oraz sprzątania po zajęciach,
- rozwija umiejętności współdziałania w grupie,
- buduje poczucie własnej wartości oraz samodzielności i dążenia do samorealizacji,
- potrafi kulturalnie zachować się podczas zajęć.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie.
2. Podanie tematu i celu zajęć.
3. Rozmowa na temat sztuki składania papieru.
Origami - japońska sztuka składania papieru.
Ori - zaginać, gami – papier
Sztuka origami wywodzi się ze starej tradycji japońskiej, już w 1797 roku została wydana w Japonii pierwsza książka o origami. Od tego czasu sztuka ta zaczęła zyskiwać coraz więcej zwolenników, a sprzyjały temu osiągnięcia przemysłu papierniczego.
Origami nie jest prostą imitacją. Nawet przy składaniu takiej samej formy i tą samą metodą, postać ostateczna zawsze się różni. Rezultat końcowy zależy od materiału, techniki. Origami jest sztuką, która podlega stałemu rozwojowi. Są już tacy, którzy stosują metody matematyczne w opracowywaniu złożonych form, łączą pojedyncze elementy w rozbudowane formy geometryczne.
W Europie origami rozpowszechniło się po II wojnie światowej. Najbardziej popularną na świecie formą składania papieru jest tradycyjne origami z kwadratów, nowoczesne origami uwzględnia prostokąty, trójkąty i koła.
Origami może być wykorzystywane w celach: stymulujących, wychowawczych, terapeutycznych, diagnostycznych i edukacyjnych. Metoda ta sprzyja stymulacji rozwoju psychofizycznego i społecznego dzieci i młodzieży, w tym między innymi sprawności manualnej, dojrzałości szkolnej, umiejętności komunikowania się itp. Origami rozwija integrację wzrokowo ruchową, aktywizuje prace obu półkul mózgowych (używamy obydwu rąk), wycisza emocje, uczy cierpliwości w pracy, w zmaganiu się z materiałem, ale też z samym sobą, uczy pokonywania trudności.
4. Zgromadzenie dzieci przy stolikach.
5. Omówienie sposobu wykonania pracy na przykładzie wzoru gotowych prac.
6. Rozdanie materiałów i pomocy do pracy.
7. Przeliczanie odpowiedniej liczby kółek, dobieranie kół w odpowiedniej wielkości i kolorach.
8. Projektowanie wybranego wzoru na kartonie A3.
9. Przyklejanie złożonych kółek.
10. Porządkowanie miejsca pracy.
11. Wystawa i ocena wykonanych prac.
12. Podsumowanie zajęć, podziękowanie za udział w zajęciach.
13. Zakończenie zajęć.