SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Oddział: V (pięciolatki)
Prowadząca: Aneta Spintzyk
Temat: Zorro – dobry czy zły?
Obszary z podstawy programowej:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych
3. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności
4. Wychowanie przez sztukę –muzyka i śpiew
5. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne
Treści programowe:
1. Aktywność społeczna
- uczestniczenie we wspólnych zabawach
- wspólne wykonywanie prac
- odpowiadanie na pytania
- dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami
- pełnienie w każdej sytuacji roli słuchacza i mówiącego
- porządkowanie po sobie miejsca zabaw i pracy
- dążenie do zrozumienia i przeżywania wartości moralnych (dobro, zło, odwaga, sprawiedliwość)
2. Aktywność językowa
- wypowiadanie się złożonymi zdaniami
- odpowiadanie na pytania, poprawne formułowanie pytań
- rozwijanie sprawności całego ciała
- wykonywanie czynności wymagających zaangażowania mięśni dłoni
3. Aktywność poznawcza
- uczestniczenie w zabawach, ćwiczeniach, pracach plastycznych, rozmowach
- nauka na pamięć wierszy i piosenek
4. Aktywność artystyczna
- uczestniczenie w zabawach muzycznych, rytmicznych, ruchowych
- reagowanie na zmianę tempa i dynamiki utworu
- rozwijanie zainteresowań plastycznych – rysowanie
- improwizowanie tekstu ruchem
- śpiewanie powitania, pożegnania na podaną melodię
- oglądanie filmów dla dzieci
5. Aktywność ruchowa i zdrowotna
- wspomaganie rozwoju ruchowego
- uczestniczenie w zabawach ruchowych
- zacieśnianie kontaktów interpersonalnych z grupą poprzez wspólne organizowanie zabaw ruchowych
- bezpieczne poruszanie się podczas zabaw ruchowych
Cel ogólny:
1. Różnorodność pomocy dydaktycznych stosowanych w zajęciach z całą grupą
2. Poznanie wartości moralnych
Metoda: słowna, czynna – zadań stawianych do wykonania
Forma: praca z całą grupą, indywidualna, w grupach
Pomoce dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, bajka na DVD – Zorro, guziki, patyczki, sznurek, papier, tunel zabawowy, elementy do toru przeszkód, obręcze, woreczki gimnastyczne
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie – wspólne śpiewanie powitania Na powitanie wszyscy razem (W co się bawić z dziećmi? Piosenki i zabawy wspomagające rozwój dziecka s.40). Dzieci ustawiają się w kole i śpiewają powitanie
• Zakładane efekty - dziecko: potrafi ustawić się w kole, potrafi śpiewać powitanie
2. Zorro – oglądanie bajki na DVD wprowadzającej w tematykę zajęć.
Dzieci siedzą na dywanie przed telewizorem i grzecznie z uwagą oglądają bajkę. Następnie nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat głównego bohatera: Jak on postępuje dobrze czy źle? Dlaczego uważają, że dobrze a dlaczego, że źle? Jak wygląda (opis stroju i charakterystycznego znaku)? Co ten znak nam przypomina?
• Zakładane efekty- dziecko: uważnie ogląda bajkę, bierze aktywny udział w rozmowie,
potrafi ocenić postępowanie bohatera, opisuje wygląd Zorro
3. Znak Zorro – ćwiczenia manualne
Dzieci siedzą w kole na dywanie i wykonują polecenia nauczycielki:
-narysuj znak Zorro palcem w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi, -ułóż znak ze sznurka, z guziczków, z patyczków, -wydrzyj znak z papieru
• Zakładane efekty- dziecko: potrafi prawidłowo wykonać polecenie nauczycielki, doskonali czynności manualne
4. Ćwiczenia Zorro – zabawa muzyczno-ruchowa.
Dzieci stoją na dywanie i wskazują poszczególne części ciała prezentowane w piosence Głowa, ramiona (W co się bawić z dziećmi? Piosenki i zabawy wspomagające rozwój dziecka s.66)
• Zakładane efekty- dziecko: rozumie zasady zabawy, wskazuje prawidłowo części ciała,
dostosowuje tempo do muzyki
5. Maska Zorro – praca plastyczno – techniczna
Dzieci wycinają paski z czarnego papieru (szerokości pasującej do zakrycia oczu) i wydzierają (wycinają) otwory na oczy. Na końcach przyczepiają sznureczki umożliwiające zawiązanie maski na głowie.
Porządkowanie stolików, odłożenie nożyczek na swoje miejsce.
• Zakładane efekty- dziecko: prawidłowo posługuje się nożyczkami, tworzy pracę według wzoru, porządkuje miejsce pracy
6. Gimnastyka Zorro – zabawa ruchowa
Dzieci ustawiają się w szeregu. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych. Mają za zadanie pokonać tor przeszkód przygotowany przez nauczycielkę (skok z przeszkody, przejście przez tunel, skoki na jednej nodze, rzut do celu itp.)
• Zakładane efekty- dziecko: rozumie polecenia, bezpiecznie porusza się po sali, poprawnie wykonuje zadania
7. Pożegnanie - wspólne śpiewanie powitania Na pożegnanie wszyscy razem (W co się bawić z dziećmi? Piosenki i zabawy wspomagające rozwój dziecka s.48). Dzieci ustawiają się w kole i śpiewają pożegnanie
• Zakładane efekty - dziecko: potrafi ustawić się w kole, potrafi śpiewać pożegnanie.