Numer: 11686
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Siedem dni ma tydzień - konspekt zajęć dla oddziału przedszkolnego

Konspekt zajęć dla oddziału przedszkolnego

Prowadząca: Henryka Jurgielanis
Krąg tematyczny: W ZIMOWE DNI
Temat dnia: SIEDEM DNI MA TYDZIEŃ

CELE OGÓLNE:
- kształcenie umiejętności uważnego słuchania tekstów literackich,
- kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji wiersza,
- rozwijanie świadomości rytmicznej organizacji czasu - kolejność dni w tygodniu,
- uświadomienie dzieciom, że słowo "tydzień" ma dwa znaczenia: nazwy kolejnych dni, zaczynając od poniedziałku lub okres siedmiu dni liczony od dowolnego dnia,
- doskonalenie umiejętności posługiwania się nazwami dni tygodnia,
- redagowanie wypowiedzi ustnych na podany temat - posługiwanie się pojęciami: "dziś", "wczoraj", "przedwczoraj", "jutro", "pojutrze",
- kształcenie umiejętności korzystania z kalendarza,
- rozwijanie umiejętności współpracy podczas pracy w grupie,
- układanie własnego kalendarza.

CELE OPERACYJNE – dziecko:
- uważnie i ze zrozumieniem słucha tekstów literackich,
- wyraża uczucia i przeżycia podczas inscenizacji wiersza "Tydzień",
- sprawnie posługuje się nazwami dni tygodnia, wymienia je po kolei,
- prawidłowo posługuje się pojęciami: "dziś", "wczoraj", "przedwczoraj", "jutro", "pojutrze",
- wie, jakie funkcje pełni kalendarz, potrafi odszukać w nim potrzebne informacje,
- współpracuje z innymi dziećmi podczas pracy w grupach,
- starannie wykonuje własny kalendarz tygodniowy i wykorzystuje go do zaznaczania ważnych wydarzeń.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz Ewy Stadtmuller "Tydzień, kolorowe opaski z nazwami dni tygodnia, rekwizyty potrebne do inscenizacji wiersza, balony, kolorowe paski z nazwami dni tygodnia, tablica magnetyczna, kartki, klej, prostokąty w kolorach dni tygodnia, ilustracja tęczy, kalendarze, napis - nazwa aktualnego miesiąca, po jednym pasku papieru dla każdego dziecka, nożyczki, kredki.

FORMA:
- z całą grupą,
- w małych zespołach,
- indywidualnie

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Zabawa na powitanie: "Wiatr, deszcz, burza".
2. Zapoznanie dzieci z wierszem Ewy Stadtmuller "Tydzień".
- wspólne ilustrowanie treści wiersza ruchem i gestami podczas
głośnego czytania tekstu przez nauczyciela.
3. Inscenizacja wiersza z zastosowaniem rekwizytów.
- kolorowe opaski z nazwami dni tygodnia
4. Przyswajanie nazw dni tygodnia oraz uczenie się ich kolejności.
- kolorowe paski z nazwami dni tygodnia, tablica magnetyczna.
5. "Kolorowy tydzień" - praca indywidualna przy stoliku..
- kartki, klej, prostokąty w kolorach dni tygodnia
6. Zabawa z balonami (na podstawie koloru balonu, zapisanej na nim cyfry dzieci ustalają, jakim są dniem tygodnia).
7. Prezentacja różnych kalendarzy, wyjaśnienie do czego służą, odczytanie różnych informacji.
- kalendarze przyniesione przez dzieci z domów, napis.
8. Praca w małych zespołach:
- policzenie miesięcy w roku
- policzenie tygodni w styczniu
- przeliczenie dni w styczniu
- policzenie niedziel i dni świątecznych w styczniu.
9. Uzupełnianie owocowego kalendarza Agaty i Radka.
- Ćw. s.13
10. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela i ich ocena przez dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.