Scenariusz integracyjnej imprezy grupowej
„Familiada z małym i dużym Ślązakiem”
Grupa: Dzieci z grupy Biedronki: 3 – 4 latki i ich rodzice.
Opracowanie i prowadzenie: Marlena Ściślak.
Cele ogólne:
- Kształtowanie prawidłowych zachowań, koniecznych w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi;
- Budowanie świadomości lokalnej i narodowej oraz przynależności do grupy społecznej;
- Wzbudzanie zainteresowania sztuką regionu – gwarą;
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, słownej, muzycznej i plastycznej;
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo - ruchowej.
Literatura: „Internetowy Słownik polsko – śląski Fajer Mix”; „Słownik śląski – gwara śląska”; „Słownik Gwary Śląskiej w opracowaniu Marka”, materiały warsztatowe: „Edukacja przez ruch” D. Dziamskiej, „Tańce śląskie” B. Wapińska, B. Forma: „Mamo, tato, bawcie się z nami!”, „ASM wg B. Strauss, „Klanza”, „Od przedszkola do gwiazdora”.
Przebieg uroczystości:
I. Powitanie dzieci i rodziców na grupowej imprezie integracyjnej pt: „Familiada z małym i dużym Ślązakiem”.
II. Zabawa powitalna do piosenki „W kręgu – radosny śpiew” ( CD 1/2 B. Forma „Mamo, tato...”).
III. Zapoznanie zebranych z zadaniami do wykonania w celu zdobycia sprawności: Małego i Dużego Ślązaka. Przydzielenie emblematów samoprzylepnych: gwiazdki, kwiatki, serca, listki do pracy w zespołach.
IV. Ślonsko – polska godka” – zabawa w układanie rymowanek polskich i śląskich do określenia „bożo krowka” – biedronka w wyznaczonym czasie 5minut (praca w zespołach). Odczytanie i przeliczenie, kto ułożył najwięcej rymowanek.
V. Zaproszenie dzieci do wspólnego tańca śląskiego „Koziorajka” (CD nr1 „Od przedszkola do gwiazdora”)
VI. „Śląskie stroje” – zadanie dla rodziców i dzieci. Kolorowanie stroju Ślązaczki i górnika w galowym ubraniu wg wzoru kredkami, pastelami, ozdabianie pisakami, naklejanie gotowych elementów (kwiatki, guziki).
VII. Zaproszenie rodziców i dzieci do śląskiego tańca zbiorowego: „Nie chcę Cię” (CD 14 „Tańce śląskie B. Wapińska)
VIII. „Ślonsko zabawa”- zabawa gesto – dźwiękami do utworu śląskiego „Kokotek” (CD 6 „Tańce śląskie”). Naśladując nauczycielkę, naprzemienne lub jednoczesne wykonywanie ruchów rąk w powietrzu, na dywanie na swoim ciele (elementy ASM wg B. Strauss).
IX. „Herb Łagiewnik” – praca w małych zespołach: rodzica z dzieckiem (elementy systemu „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej, pomysł własny nauczycielki).
- Kreślenie w powietrzu linii do muzyki.
- Kreślenie na białej kartce linii nieregularnych do muzyki zielonymi pastelami i kredkami świecowymi.
- Wycinanie przez rodzica podanego przez N. kształtu drzewa.
- Doklejanie gotowego pnia z szarego papieru.
- Wydzieranie ramki z szarego papieru.
- Naklejanie ramki wokół obrazka – herbu.
- Podpisanie prac.
- Pochwała pracy rodziców i dzieci.
X. Zaproszenie rodziców i dzieci do wspólnego tańca śląskiego: „Grozik” (Poszło dziewczę po ziele CD15 „Tańce śląskie”)
XI. „Polsko godka” – burza mózgów. Układanie przez zebranych rymowanek po polsku do zwrotu: „W Łagiewnikach mieszkamy...” Zapisywanie autorów rymowanek. (Przykłady rymów: Dobry humor mamy. Miasto zwiedzamy. Ładnie się ubieramy. Do przedszkola chadzamy. Wiosnę witamy. Dzieci kochamy.)
XII. Pożegnanie zabawą improwizowaną ruchem do muzyki „Carnevalito”(CD 16 „Klanza”)
XIII. Nagrodzenie brawami wszystkich uczestników spotkania. Przyznanie i wręczenie medali: Sprawność Małego Ślązaka dla dzieci i Dużego Ślązaka dla rodziców. Zachęcanie do poznawania gwary, muzyki, tradycji śląskich. Wręczenie zebranym przygotowanych niespodzianek.
XIV. Podziękowanie za wspólną zabawę. Poczęstunek.