Numer: 11666
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tropem Zdrojka - scenariusz zajęć o tematyce ekologicznej

Scenariusz zajęć dydaktycznych
w grupie dzieci 4-5letnich

Prowadzący: mgr Anna Duszyńska
Nazwa placówki: Przedszkole Miejskie nr 19 w Olsztynie

Temat zajęć: „Tropem Zdrojka”

Cele ogólne:
• uzmysłowienie znaczenia czystości wody dla życia roślin, zwierząt oraz ludzi
• rozbudzenie ciekawości świata przyrody i przyjmowania aktywnej postawy w procesie poznawania świata
• rozwijanie umiejętności obserwowania i wyciągania wniosków na podstawie doświadczenia z porównywaniem wody z rzeki Łyny i wody źródlanej

Cele operacyjne:
• wyszukuje podczas spaceru ślady pozostawione przez Zdrojka;
• wypowiada się na temat znaczenia wody dla życia roślin i zwierząt przedstawionych na obrazkach oraz dla ludzi;
• słucha uważnie listu od Zdrojka czytanego przez nauczyciela;
• porównuje czystość wody z rzeki Łyny i wody źródlanej na podstawie własnych obserwacji;
• wykonuje doświadczenie z filtrowaniem wody z rzeki Łyny i wody źródlanej.

Metody pracy:
• słowna: opowiadanie, rozmowa
• czynna : zabawa tropiąca, metoda stawianych zadań (doświadczenia fizyczne do wykonania)
• oglądowa : obserwacja

Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa

Środki dydaktyczne: koperty z obrazkami, słoiki z nakrętkami, przezroczyste pojemniki do filtrowania wody, lupy, lejki, wata, gaza opatrunkowa, list od Zdroj


Przebieg zajęć:
1. Powitanie, wprowadzenie w tematykę zajęć – wyruszamy na poszukiwania śladów Zdrojka.
Nauczyciel zaprasza dzieci na wycieczkę, podczas której będą wspólnie poszukiwać śladów Zdrojka.

2. Zabawa tropiąca - grupa wchodzi do pobliskiego lasu, gdzie wzdłuż ścieżki odnajduje koperty z obrazkami przedstawiającymi rośliny i zwierzęta lasu, które potrzebują do życia wody. Po dojściu do rzeki dzieci dokonują syntezy zebranego materiału – poszukują odpowiedzi na pytanie: co Zdrojek chciał przekazać przez te wiadomości. Co mają ze sobą wspólnego. Dzieci zauważają, że wszystkim tym organizmom potrzebna jest do życia woda.

3. Nauczyciel odczytuje list od Zdrojka:

„Drogie dzieci!
Przywiodłem Was w to miejsce, ponieważ potrzebuję Waszej pomocy. Od bardzo dawna jestem strażnikiem tej rzeki. Niestety w ostatnich latach nie udało Mie się uniknąć jej zanieczyszczenia. Powodem tego nieszczęścia jest działalność ludzi, którzy przestali dbać o rzekę, wrzucając do niej wiele śmieci. Próbuję oczyścić wodę płynącą w tej rzece. Chciałbym, abyście sprawdzili, czy teraz nadaje się ona do utrzymania życia mieszkających tu roślin i zwierząt. Chciałbym, byście porównali jej czystość z wodą źródlaną, której człowiek jeszcze nie zanieczyścił.
Z góry dziękuję za pomoc.
Podpisano: Wasz przyjaciel Zdrojek”

4. Pobieranie próbek wody z rzeki - wybrane 4 dzieci pobierają wodę do słoików, zabierają ze sobą w drogę powrotną do przedszkola.

5. Czy woda w Łynie jest czysta? – wykonanie doświadczeń fizycznych.
Dzieci podzielone na cztery grupy porównują czystość próbek wody zebranych podczas wycieczki oraz wody źródlanej z butelki:
• ocena organoleptyczna wody pod względem koloru, zapachu, zawartości innych substancji (zmysły wzroku i powonienia), obserwacja przez lupę;
• ocena stopnia zabrudzenia wody podczas filtrowania – dzieci wkładają do dwóch lejków watę oraz gazę, przelewają wodę z rzeki oraz źródlaną przez lejek do przygotowanych naczyń; po wyjęciu materiału filtracyjnego porównują jego czystość oraz wygląd przefiltrowanych próbek wody;
• omówienie wyników doświadczeń we wszystkich zespołach, porównanie wyników grup.

6. Podsumowanie zajęć – burza mózgów na temat wpływu zanieczyszczania wody na życie mieszkańców lasu i rzeki, roślin oraz ludzi.

7. Wykonanie prac plastycznych – „Woda potrzebna wszystkim”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.