SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Data: 27.10.2010r.
Grupa: 5-6 latki
Prowadząca: Mariola Janowska
Temat zajęcia: „Matematyczne zadania”
Cel ogólny:
• doskonalenie umiejętności liczenia, dodawania i odejmowania,
Cele operacyjne:
• sprawnie manipuluje przedmiotami i ustala wynik dodawania i odejmowania,
• dodaje i odejmuje na palcach i innych zbiorach zastępczych,
• umie ponumerować piętra i stosuje liczebniki porządkowe,
• potrafi skupić uwagę na zadaniu, nie rozprasza dzieci.
Metody:
- czynne – zadań stawianych dziecku do wykonania,
- słowne – żywego słowa, objaśnienia, instrukcje,
- oglądowe – pokaz.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
- odtwarzacz Cd, płyty, dywaniki, liczmany, kostki do gry, kartoniki z literami i cyframi, dom z piętrami, klamerki, emblematy dla dziecka, obręcze.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Przywitanie rodziców.
2. Zabawa integrująca grupę „Marsz przedszkolaków”.
3. Wprowadzenie dzieci do tematyki zajęć- Tworzenie zdania „Lubimy liczyć” z pierwszych głosek nazw obrazków (wypowiadanie pierwszej głoski każdego wyrazu, złączenie pierwszych głosek i wypowiedzenie utworzonego zdania).
4. Rozmowa na temat: Po co jest potrzebna ludziom matematyka ?.
5. Przeliczanie różnych przedmiotów na dywaniku, np. wyjmij i połóż 3 kasztany, dołóż jeszcze 5 i policz, ile masz ? itp.
6. Zabawa muzyczno-ruchowa „Orzeszki” wg. B.Strauss.
7. Dyktando muzyczno-matematyczne. Dziecko liczy usłyszane dźwięki i ich ilość obrazuje układając na dywaniku kółeczka.
8. Dodawanie i odejmowanie z wykorzystaniem klamerek i paska kartonu, np. przypnij 4 klamerki i jeszcze 3, policz ile masz?,itp.
9. Instrumentalizacja piosenki „A czy wy tak potraficie”.
10. Zabawa z kostkami do gry – nauczycielka rzuca jednocześnie dwoma kostkami, dzieci liczą dodając wynik z obydwu kostek i pokazują go na palcach lub wskazują odpowiednią cyfrę.
11. Zabawa „Jedziemy windą w zaczarowanym domu”. To jest zaczarowany dom, ma piętra i jest tam winda. Piętra ponumerowane, winda jedzie do góry, zatrzymuje się, dzieci odpowiadają na którym są piętrze.
12. Zabawa z cyframi i literami. Dzieci pracują w 5 osobowych grupach. Każda otrzymuje kopertę, w której są kartoniki z napisanymi cyframi i sylabami. Najpierw należy ułożyć kartoniki wg. wzrastającej liczby, następnie odwrócić kartoniki i odczytać wyraz.
13. Wspólny śpiew piosenki „Śmieszne grzybki”.
14. Praca indywidualna „Dorysuj lub skreśl”