Numer: 11660
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ale dama z tej małej A-li. Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych dla dzieci 5 - 6 letnich

Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych dla dzieci 5 - 6 letnich
Prowadząca: Karolina Guzik
Temat kompleksowy: Przygody małej A-li
Temat dnia: Ale dama z tej małej A-li

Cele kształcący:
- Kształcenie kompetencji językowych oraz gotowości do czytania i pisania,
- Doskonalenie pamięci, zdolności kojarzenia, umiejętności -ozwiązywania zadań,
- Integracja grupy.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- Umie rozróżnić części ciała,
- Potrafi wysłuchać piosenki oraz wykonać do niej polecenia,
- Umie wyodrębnić głoskę w wyrazach,
- Potrafi dzielić wyraz na sylaby,
- Umie wykonywać czynności manipulacyjne,
- Umie współdziałać z innymi dziećmi podczas realizacji zadań, pamięta o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na sali,
- Ćwiczy sprawność rąk oraz koordynację wzrokowo – słuchową potrzebną do czytania i pisania
Metody pracy:
Elementy MDS – Bogdanowicz oraz I. Majchrzak, masażyki Bogdanowicz, zadań stawianych dzieciom do wykonania, improwizacja ruchowa, działalności artystycznej, odkrywanka obrazkowa,
Pomoce:
Płyta z nagraną do zajęć muzyki (kompilacja własna), materiał przyrodniczy, sznurek, klocki, cukierki, sól, drobna kasza, klej, elementy ozdobne, farby: akryl, tempera, kredki, brokat, gazety, woreczki


Przebieg zajęć:
1) Powitanie - wstań i „powitaj" swoje kończyny - ręce i nogi. Niech spotkają się ze sobą palce obu rąk. Następnie złóż dłonie i połącz łokcie. Łokciami dotknij kolan. Stan ze złączonymi kolanami. Spróbuj przejść kilka kroków w lej pozycji. Przypomnij sobie, jak wygląda prawidłowa postawa ciała: stań prosto, ze złączonymi nogami i z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia.

2) Spróbujcie rozwiązać zagadka: „Opowiadają, choć ust nie maja. Wszystkie wyrazy
z nich się składają"

3) Posłuchaj piosenki i powiedzcie, o jakiej literze ona opowiada. Czy wiesz, że wszystkie litery ułożone w określonej kolejności tworzą alfabet? Rozpoczyna go litera a. Dokończ wyrażenie: A kto to taki? a to właśnie ja litera ,,a”. Kogo nazywamy damą? Czy pamiętasz, jak, mówiła o sobie„pierwsza dama w alfabecie” (piękna, ważna, elegancka, odważna).

4) Klaszcząc, podziel na sylaby słowa: dama, litera, alfabet. Zamknij oczy i słuchaj tekstu piosenki. Gdy usłyszysz głoskę ..a", podnieś rękę do góry (wolno wymawiamy tekst piosenki ( nie przeciągać głoski a) Ile razy słyszysz głoskę „a” w słowach: dama, litera, alfabet? Głoska „a” jest samogłoską.

5) Wyobraź sobie że jesteś damą lub dżentelmenem i wybierasz się na spacer. Naśladuj gestami wkładanie rękawiczek z pięcioma palcami i jednocześnie nazywaj każdy palec (kciuk, wskazujący, duży. serdeczny, mały). Wyprostuj się. połóż na głowic woreczek „kapelusz”. Spaceruj wolnym, dostojnym krokiem, starając się nic zgubić woreczka. Zatrzymaj się, zdejmij „kapelusz".

6) Dyktando ruchowe z elementami skoku – biegajcie po sali podczas piosenki, kiedy muzyka umilknie i na sygnał N.: Przodem do mnie hop! – zatrzymujecie się i lekkim podskokiem ustawiajcie się przed nauczycielem, dalej: Tyłem do mnie hop!, Prawym bokiem do mnie hop!, Lewym bokiem do mnie hop!

7) Przyjrzyj się uważnie wielkiej literze A. Z ilu elementów się składa?

8) Zabawa dydaktyczna: Gdzie jest A?
- Odkrywanka obrazkowa – przedmioty na a
- Ułóż literę A ze swojego ciała,
- Ułóżcie literę A w grupach,
- Ułóż literę A ze zgromadzonego materiału przyrodniczego i innych elementów,
- „Król literek” – kto ma najwięcej liter a w swoim imieniu,
- Połącz przedmioty zaczynające się na a

9) Masażyki Bogdanowicz – „Ala i As”

10) Słownik wyrazowo – literowy – przygotowanie strony tytułowej z literką A do uprzednio przygotowanych przedmiotów rozpoczynających się na tę właśnie literkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.