KONSPEKT ZAJĘĆ
Z ZAJĘĆ KSZTAŁTUJĄCYCH KREATYWNOŚĆ
W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH W RYBNIKU
Klasa III b/p
Data: 15.12.2010
Prowadzący: mgr Anna Wołowiec
Czas trwania: 2 x 45 minut
Temat lekcji: Decoupage – przygotowujemy upominki dla najbliższych
Cel główny:
Poznanie techniki decoupage
Cele operacyjne:
a) uczeń potrafi przygotować powierzchnię surowego drewna (usuwa ewentualne drzazgi i nierówności)
b) potrafi położyć podkład pod spękania
c) potrafi wykonać spękania (efekt postarzania przedmiotu)
d) potrafi pomalować pigmentem rozcieńczonym z białą, akrylową farbą pomalować całą powierzchnię surowego drewna
e) uczeń potrafi dobrać serwetkę z motywem do pomalowanej powierzchni pomalowanego przedmiotu
f) potrafi nakleić serwetkę na przygotowane podłoże przedmiotu
g) uczeń potrafi pomalować bezbarwnym lakierem wyklejony serwetką przedmiot
h) uczeń potrafi posługiwać się suszarką (stosuje zasady bhp)
e) umie współpracować w grupie
i) stosuje zwroty grzecznościowe: dzień dobry, proszę, dziękuje, przepraszam, do widzenia
j) potrafi zadbać o estetykę wykonywanej pracy
k) potrafi skupić uwagę na wykonywanej pracy
Metody pracy:
1. Słowna
a) podająca: objaśnienie podstawowych wiadomości, opis, dyskusja,
rozmowa kierowana
b) oglądowa: pokaz, przedstawienie ilustracji, instruktaż działania
(wykonywania)
c) praktycznego działania: wykonywanie konkretnych ćwiczeń,
ekspresja twórcza.
Formy pracy:
1. indywidualna
Zasady:
przystępności, systematyczności, łączenia teorii z praktyką,
trwałości wiedzy, świadomego i aktywnego udziału uczniów,
życzliwej pomocy
Środki dydaktyczne:
Drewniany przedmiot, biała farba akrylowa, pigmenty, krak (spękania),
klej wikol, pędzle, bezbarwny lakier, suszarka do włosów
TOK LEKCJI:
Zajęcia wstępne:
- Prowadzący wita się z uczniami
- Nauczyciel sprawdza obecność
- Nauczyciel omawia temat lekcji
Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie:
- Prowadzący krótko opowiada historię decoupage
- Nauczyciel prosi uczniów, by przygotowali stanowiska pracy
- Nauczyciel prezentuje potrzebne materiały i przybory potrzebne do dekorowania przedmiotu
- Prowadzący prosi uczniów, by wzięli do ręki swój drewniany przedmiot oraz papier ścierny. Prosi uczniów o delikatne wyszlifowanie przedmiotu w celu usunięcia ewentualnych drzazg i nierówności.
- Nauczyciel prezentuje sposób położenia podkładu pod spękania. Następnie prosi uczniów, by wykonali to samo zadanie. Prowadzący prosi uczniów, by podeszli do suszarki i wysuszyli swoje prace. Prosi uczniów o zachowanie bezpieczeństwa.
-Prowadzący prezentuje uczniom kolejny etap techniki decoupage. Prosi uczniów, by w miejscu przygotowanego podkładu położyli krak. Kolejny raz nauczyciel prosi uczniów, by zachowując zasady bhp wysuszyli swój przedmiot.
- Prowadzący tłumaczy następny etap dekorowania. Prosi uczniów, by wybrali farbę akrylową i pomalowali cały przedmiot. Zwraca uwagę, by w miejscu gdzie powstaną spękania pociągnęli jednym, delikatnym ruchem pędzla. Nauczyciel zaprasza po raz kolejny do wysuszenia przedmiotu.
- Nauczyciel prosi uczniów, by teraz wybrali sobie serwetkę z motywem. Prosi Uczniów, by wycięli motyw. Prowadzący prezentuje jak przykleić serwetkę do drewnianego podłoża.
- Prowadzący omawia ostatni etap techniki decoupage. Prosi uczniów, by polakierowali przedmiot.
Ekspresja:
- oklejenie metodą serwetką drewnianego przedmiotu
Zajęcia końcowe:
- Podsumowanie zajęć
- Ocena pracy uczniów
- Pożegnanie.