KONSPEKT ZAJĘĆ
Z PRZYSPOSOBIENIA DO PRACY – OGRODNICTWO
W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH W RYBNIKU
NAUCZANIE INDYWIDUALNE
Data: 11.06.2010
Prowadzący: mgr Anna Wołowiec
Czas trwania: 3 x 45 minut
Temat lekcji: Przypomnienie i utrwalenie zdobytych wiadomości praktycznych
na lekcjach z ogrodnictwa
Cel główny:
Utrwalenie zdobytych wiadomości na lekcji ogrodnictwa
Cele operacyjne:
a) uczeń potrafi połączyć skojarzenia
b) uczeń potrafi podpisać obrazki przedstawiające kwiaty, warzywa i narzędzia ogrodnicze
c) potrafi dobrać odpowiednie kolory kredek i pokolorować obrazki roślin
d) potrafi uzupełnić tabelkę
e) uczeń potrafi wykonać „przeskakiwankę”
f) uczeń potrafi uzupełnić krzyżówkę
g) uczeń stosuje zwroty grzecznościowe: dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam, do widzenia
h) potrafi wypowiadać się pełnymi, spójnymi zdaniami
i) dba o estetykę wykonywanej pracy
j) potrafi skupić uwagę na wykonywanej pracy
Metody pracy:
1. Słowna
a) podająca: objaśnienie podstawowych wiadomości, opis, dyskusja,
rozmowa kierowana
b) poszukująca: gry dydaktyczne
c) oglądowa: pokaz, przedstawienie ilustracji, instruktaż działania
(wykonywania)
d) praktycznego działania: wykonywanie konkretnych ćwiczeń, ekspresja
twórcza
Formy pracy:
1. indywidualna
Zasady:
Przystępności, systematyczności, łączenia teorii z praktyką, trwałości wiedzy,
świadomego i aktywnego udziału ucznia, życzliwej pomocy
Środki dydaktyczne:
Karty pracy: skojarzenia; ilustracje roślin, warzyw i narzędzi ogrodniczych;
Tabelki, kolorowani, przeskakiwanka, krzyżówka
TOK LEKCJI:
Zajęcia wstępne:
- Prowadzący wita się z uczniem
- Nauczyciel sprawdza samopoczucie ucznia
- Nauczyciel razem z uczniami przypomina wiadomości z poprzedniej lekcji
Praca poznawcza – obserwacja i kojarzenie:
- Nauczyciel nawiązuje do tematu lekcji
- Nauczyciel prosi ucznia o zapisanie tematu lekcji do zeszytu. Ustalenie daty.
- Nauczyciel podaje uczniowi kartę pracy „CZY ZNASZ TE NARZĘDZIA OGRODNICZE?” i prosi o uzupełnienie jej.
- Rozmowa na temat zastosowania danych narzędzi ogrodniczych
- Uczeń wkleja kartę pracy do zeszytu.
- Prowadzący prosi ucznia, by przypomniał jakie zna kwiaty chronione
w Polsce. Następnie uczeń otrzymuje kartę z tymi kwiatami – podpisuje ilustracje i odpowiednio koloruje
- Dyskusja nt. roślin chronionych w naszym kraju:
a) jakie gatunki roślin i zwierząt mogą być objęte ochroną
b) na czym polega ochrona roślin
- Uczeń wkleja kartę pracy do zeszytu
- Nauczyciel rozdaje kolejną kartę pracy i ilustracje przedstawiające składniki
Potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin. Prowadzący prosi ucznia, by te ilustracje dopasował do odpowiedniego opisu w tabeli.
- Uczeń na prośbę nauczyciela wkleja kartę do zeszytu.
- Prowadzący wręcza uczniowi „przeskakiwankę”. Objaśnia jak należy wykonać kartę pracy. Nauczyciel prosi ucznia, by do każdej grypy warzyw dopisał po dwóch „przedstawicieli”.
- Rozmowa nt. warzyw:
a) jakie znasz inne grupy warzyw
b) opowiedz o swoim ulubionym warzywie.
- Nauczyciel podaje uczniowi ilustracje z warzywami. Zadaniem ucznia jest podpisanie tych warzyw. Nauczyciel prosi również ucznia, by napisał jaką część rośliny zjada.
- Uczeń wkleja kartę pracy do zeszytu.
- Nauczyciel wręcza uczniowi „kalendarz prac według czterech pór roku”.
Prosi ucznia, by do nazw pór roku dobrał odpowiednie czynności
wykonywane przez ogrodnika.
- Prowadzący rozdaje kartę pracy. Zadaniem ucznia jest dopasować nazwy
do opisu.
- Rozmowa nt. powyższej karty pracy (wyjaśnienie niezrozumiałych pojęć itd.)
- Nauczyciel prosi ucznia, by wkleił kartę pracy do zeszytu.
- Prowadzący wręcza uczniowi kartę pracy. Prosi ucznia, by do hasła: „SUPER
OGRODNIK” ułożył krzyżówkę.
Ekspresja:
- załączniki
Zajęcia końcowe:
- Podsumowanie zajęć
- Ocena pracy ucznia
- Pożegnanie