Konspekt zajęcia
Grupa: 3 – 4 latki
Temat: "O żółtym tulipanie” opr. H. Urbanek wg. M. Różyckiej. Słuchanie opowiadania.
Zagadnienia programowe:
• Rozwijanie ekspresji werbalnej. Doskonalenie umiejętności komunikowania się.
• Dostrzeganie zmienności przyrody w różnych porach roku.
Cele ogólne:
• Budowanie zrozumiałych wypowiedzi na temat utworów literackich. Dostrzeganie zależności, złożoności, związków przyczynowo - skutkowych przedstawionych w utworze.
• Określanie warunków sprzyjających rozwojowi roślin.
• Wyróżnienie części roślin.
• Poznawanie charakterystycznych dla wiosny roślin i zwierząt – zwiastuny wiosny.
Cele zajęcia:
• Poznawczy: dziecko:
• wie, po czym poznajemy, że zawitała do nas wiosna
• wie, jakie warunki są potrzebne do wzrostu roślin
• zna etapy wzrostu tulipana
Kształcący: dziecko:
• buduje zrozumiałe, logiczne wypowiedzi
• komunikatywnie wyraża swoje myśli, odwołuje się do własnych doświadczeń i przeżyć
Wychowawczy: dziecko:
• przestrzega zasady kolejności wypowiadania się, nie przerywania wypowiedzi innym
• współdziała z rówieśnikami, przełamuje blokujące bariery emocjonalne
•
Metody pracy:
• czynne: działalność praktyczna dzieci, samodzielne doświadczenia i przeżycia
• oglądowe: pokaz, obserwacja
• słowne: rozmowa, opowiadanie
Zasady nauczania:
• świadomości i aktywności w nauczaniu
• poglądowości
• systematyczności
• trwałości wiedzy
• wiązania teorii z praktyką
Formy pracy:
• zajęcia indywidualne i zorganizowane z całą grupą
Środki dydaktyczne:
• ilustracje odpowiadające treści opowiadania
• emblematy motyli
• sylwety chmury z deszczem, słońca, tulipana
• ilustracje obrazujące etapy rozwoju tulipana
• muzyka Vivaldi’ego „Wiosna”
Literatura:
Kupisiewicz Cz. Podstawy dydaktyki ogólnej
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z dnia 23 grudnia 2008r.
Wesołe przedszkole i przyjaciele. Program wychowania i edukacji przedszkolnej. M. Walczak – Sarao, D.Kręcisz
Opowiadanie „O żółtym tulipanie”opr. H. Urbanek wg. M. Różyckiej
Przebieg zajęcia
Wstęp
1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Motyle” (Dzieci z przyklejonymi sylwetami motyli biegają w rytm melodii wiosennej, na przerwę w muzyce dobierają się parami dzieci z motylami w tym samym kolorze, stają na kwiatach wyciętych z papieru i położonych na dywanie(w trakcie biegu dzieci uważają aby nie nadepnąć na szablony kwiatów położonych na dywanie))
Rozwinięcie.
1. Wprowadzenie – rozmowa o zwiastunach wiosny.
2. Zapowiedź bajki przy użyciu puzzli – pokaz odkrytej części zasłoniętego tulipana.
3.Opowiadanie „O żółtym tulipanie” M. Różyckiej.
4. Omówienie treści opowiadania.
5. Prezentacja – etapy rozwoju tulipana.
6. Wiosenna łąka – dzieci odklejają swoje motyle i przyporządkowują je do kwiatów narysowanych na dużym arkuszu papieru. Dzieci nazywają kolory, przeliczają elementy.
Zakończenie.
1. Zabawa muzyczno – ruchowa „Wiosenna pogoda”.(Dzieci biegają w rytm melodii „Allegro” Vivaldiego, na przerwę w muzyce reagują na określony znak – sylweta słońca: dzieci podnoszą ręce w górę i kręcą nimi, sylweta deszczowej chmury: dzieci uderzają opuszkami palców o dywan)