Numer: 11612
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe zabawy. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ PRZEBIEGU ZAJĘĆ

Nauczyciel: Aleksandra Woźniak

Grupa (wiek dzieci): 6-latki

Temat zajęć: „Zimowe zabawy”

Środki dydaktyczne: wiersz W. Kosteckiej „Zabawa zimą”, wiersz Z. Makowskiej „Świeci gwiazdka”, wiersz W. Szumanówny „Bałwanek”, ilustracje o tematyce zimowej, koperta
z sylabami dla każdego dziecka, karta pracy- ramka do rysowania bałwanka, płatki śniegu wycięte z papieru, płyty Cd , kostka do gry, apaszki.

Cele operacyjne (osiągnięcia dzieci):
• poszerza wiadomości na temat zimy, zimowych zabaw i ich bezpieczeństwa
• tworzy zbiory wg wybranych właściwości, przelicza elementy w zbiorze i określa ich liczbę za pomocą liczebnika
• czyta globalnie wyrazy związane z tematem, dokonuje analizy i syntezy sylabowej
• uważnie słucha poleceń nauczycielki, współdziała w zespole
Zamierzone działania zabawowo-edukacyjne:

Przebieg:

1. „Chodźcie do koła”- zabawa ze śpiewem na powitanie. (załącznik 1)
2. „Zima”- zagadka odkrywanka.
Na tablicy zasłonięty krajobraz zimowy. Dzieci rzucają kostką do gry, na ściankach której umieszczone są samogłoski. Po rzucie nazywają literę na ściance i odkrywają fragment obrazka z taką samą literą na tablicy. Po każdym rzucie kostką dzieci próbują odgadnąć co przedstawia obrazek.
3. Rozmowa z dziećmi na temat zimy zainspirowana odkrytą ilustracją:
• omówienie cech charakterystycznych aktualnej pory roku
• globalne czytanie wyrazu zima
• tworzenie porównań: śnieg jest: biały jak ..., lekki jak ..., miękki jak ..., zimny jak ... Do podanego przymiotnika dzieci dodają rzeczownik.
4. „Z czym kojarzy się zima?”- układanka sylabowa.
Dzieci otrzymują koperty z wyrazami o tematyce zimowej pociętymi na sylaby. Wyrazy 2-, 3-, 4-sylabowe w zależności od umiejętności dzieci. Zadaniem dzieci jest ułożenie z sylab wyrazu i odczytanie go.
5. „Zimowy taniec”- swobodna improwizacja ruchowa z apaszkami do utworu „Zima” A. Vivaldi’ego z płyty „Cztery pory roku”.
6. „Zabawa zimą”- wiersz W. Kosteckiej. (załącznik 2)
Omówienie treści wiersza wzbogacone oglądaniem ilustracji przedstawiających zabawy na śniegu i lodzie. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie zimowych zabaw, wskazanie bezpiecznych i niebezpiecznych miejsc i sposobów zabawy; uzasadnianie które są bezpieczne a które niebezpieczne.
7. „Zimowe zabawy”- zabawa z elementem pantomimy w 4 zespołach.
Każdy zespół losuje obrazek przedstawiający zabawę na śniegu. Ich zadaniem jest przedstawienie tej zabawy za pomocą ruchu:
• zjazd na sankach
• jazda na nartach
• jazda na łyżwach
• lepienie bałwana
8. „Płatki śniegu”- zabawa matematyczna.
Dzieci losują po 2 duże płatki, 3 średnie i 5 małych. Kładą je na dywanikach i uważnie im się przyglądają:
• segregowanie płatków wg wybranego przez dziecko kryterium
• przeliczanie elementów w każdym zbiorze i określenie ich liczby liczebnikiem
• porównywanie liczebności zbiorów, określenie których płatków jest najmniej, których najwięcej, o ile mniej, o ile więcej
9. „Jak ulepić bałwana?”- historyjka obrazkowa.
Ułożenie obrazków ukazujących etapy powstawania bałwana, 4 lub 6 obrazków w zależności od umiejętności dzieci. Po ułożeniu obrazków naklejenie ich na kartkę i omówienie poszczególnych etapów lepienia bałwana.
10. Masażyk relaksacyjny w parach na podstawie wiersza Z. Makowskiej „Świeci gwiazdka” wspólnie z rodzicami. (załącznik 3)
11. „Bałwanek”- rysowanie pod dyktando na podstawie wiersza W. Szumanówny ze zbioru „Rysowane wierszyki” E. M. Skorek. (załącznik 4)
Po narysowaniu bałwanka w prawym górnym rogu ramki dzieci rysują słońce a w lewym górnym rogu chmurkę. W prawym dolny rogu przyklejają wizytówkę ze swoim imieniem a ramkę ozdabiają rysując szlaczek po śladzie.


Załącznik 1
Zabawa „Chodźcie do koła”
Chodźcie wszyscy tu do koła
zabawimy się wesoło
witamy was, wszyscy w raz
Na zabawę nadszedł czas.

Prawa ręka, lewa ręka
prawa noga, lewa noga
cały tułów oraz głowa
witamy was!


Załącznik 2
„Zabawa zimą”- W. Kostecka
Spójrz za okno- śnieg już pada!
Przykrył domy i uliczki.
Chodźmy szybko na plac zabaw!
Gdzie są twoje rękawiczki?

Porzucamy się śnieżkami
i bałwana ulepimy.
Popatrz, dzieci z saneczkami!
Może do nich dołączymy?

Bardzo fajny ten pagórek!
Trzeba się z sankami wdrapać,
tylko mocno trzymaj sznurek ...
oj, zjechały, ale gapa!

Zobacz, tam jest lodowisko.
Dam ci łyżwy- dalej, śmiało!
Och, uważaj! Ale ślisko ...
Uff, niewiele brakowało.

A śnieg ciągle sypie, prószy
Niknie pod nim chodnik, trawa...
Chociaż mróz nas szczypie w uszy-
zimą świetna jest zabawa!


Załącznik 3
„Świeci gwiazdka” Z. Makowska
Świeci gwiazdka- rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków
Gwiazdek sto- stukanie opuszkami palców po całych plecach
Skaczą dzieci. Hop, hop, hop- dłonie złożone w piąstki oklepują całe plecy sąsiada
Tu choinka. Tam choinka- palcami rysują choinkę od góry do dołu
A tu uśmiechnięta minka- zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku
W białym śniegu- dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach
Suną sanki. A w tych sankach – energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół
Dwa bałwanki. – rysujemy palcem wskazującym dwa bałwanki na plecach kolegi


Załącznik 4

„Bałwanek”- W. Szumanówna
Nasz bałwanek, śmieszny panek:
Zrobię kulę, zrobię dwie,
Skleją i trzymają się!
Trzecia kulka- oto głowa
I figurka już gotowa!
Oczy- czarne plamki dwie,
Prosty nos, buzia w skos [...]
Rózga, czapka nieco krzywo
I skończone nasze dziwo!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.