SCENARIUSZ PRZEBIEGU ZAJĘĆ
Nauczyciel: Aleksandra Woźniak
Grupa (wiek dzieci): III, 5-latki
Temat zajęć: „Pory roku- zabawy z literkami” (zajęcia z elementami metody dr Ireny Majchrzak)
Środki dydaktyczne: tekst „Cztery pory roku” A. Kühn-Cichockiej, lalki-pory roku, papierowe śnieżynki, ilustracje pór roku, plansze z narysowanym rytmem do wyklaskania, wizytówki z imionami dzieci, kolorowe kółeczka „pchełki”, napisy z nazwami pór roku, karteczki z pojedynczymi literkami, obrazki do kalkowania, ołówki, szarfy w czterech kolorach, płyty CD z podkładami muzycznymi
Cele operacyjne (osiągnięcia dzieci):
• nazywa pory roku, wskazuje ich charakterystyczne cechy oraz kolejność ich występowania
• doskonali umiejętność rozpoznawania i nazywania liter
• improwizuje ruchem utwory muzyczne oraz narysowany rytm
• uczestniczy w zabawach z elementem ćwiczeń gimnastycznych
• odwzorowuje kształty przez kalkę techniczną, poprawnie trzyma ołówek
Przebieg:
1. „Na powitanie”- zabawa w kole wg M. Bogdanowicz.
2. „Cztery pory roku”- inscenizacja z wykorzystaniem lalek- pór roku na podstawie utworu A. Kühn-Cichockiej z udziałem dzieci.
Mróz na dworze, cisza, mrok.
Kto to puka?- Nowy Rok!
Każdy rok ma czworo dzieci,
Które kocha niesłychanie
I każdemu w równej części,
Świat oddaje we władanie.
Zima: Jestem Zima w sukni białej
Sypię śniegiem na świat cały
Tam, gdzie chłopcy i dziewczynki
Lecą, lecą me śnieżynki.
One tańczą i śpiewają
Ziemię puszkiem otulają.
Pani Zima rozsypuje papierowe śnieżynki. Każde dziecko podnosi jedną z nich i tańczą dowolnie do muzyki („Sanna” Mozart)
Spłynęły lody rzeką, słoneczko wyżej świeci
Minęła sroga zima, cieszą się ptaszki i dzieci
Wiosna: Kiedy wiosna rządzi światem
Ziemia się pokrywa kwiatem
Mój pomocnik, wiatr wesoły
Zaraz zbudzi świat uśpiony.
Jedno dziecko jest wiatrem, pozostałe dzieci to kwiaty. Wiatr poprzez dotknięcie budzi kwiatki, które podnoszą główki i wstają.
Słoneczko grzeje wciąż mocniej
Zaraz się lato rozpocznie.
Lato: Mam dla wszystkich złote plaże
Chłód jeziora, w lesie cień
Krótkie noce pod namiotem
I słoneczny długi dzień
Dzieci śpiewają piosenkę „Słoneczko jest” ilustrując jednocześnie ruchem jej treść.
Już coraz dłuższe noce
Już dojrzewają owoce
I ktoś maluje liście czerwono i złociście.
Jesień: jestem wielkim czarodziejem
Wszystko przemalować muszę
Grzybom sprawić kapelusze
Słonko świeci, gdy się śmieję
Kiedy płaczę, to deszcz leje.
Nauczycielka przedstawia dzieciom plansze z różnymi układami deszczowych kropli. Proponuje dzieciom wyklaskanie kolejnych rytmów z plansz.
Rok za rokiem tak się toczy
Nieodmiennie w tym porządku
Bo, gdy jeden się zakończy
Drugi snuje od początku.
3. Rozmowa z dziećmi na temat inscenizacji:
• Dzieci wymieniają nazwy pór roku
• Ustalają ile jest pór roku i w jakiej kolejności występują
4. „Loteryjka fonetyczna z wyrazami”- zabawa dydaktyczna doskonaląca umiejętność rozpoznawania i nazywania liter.
Nauczycielka rozdaje dzieciom wizytówki z imionami, dzieci siadają na dywanie i kładą wizytówkę przed sobą. Na tablicy zakryte są cztery ilustracje przedstawiające pory roku. Po odkryciu jednej z nich dzieci odgadują jaką porę roku przedstawia, wskazują cechy charakterystyczne tej pory roku a nauczycielka przypina jej nazwę
do globalnego czytania. Dzieci przyglądają się przypiętemu wyrazowi i swojej wizytówce. Dzieci w których imieniu występują litery tej nazwy biorą kółeczka „pchełki” i kładą pod tymi literami na swojej wizytówce. To dziecko, które pierwsze ułoży kółeczka pod wszystkimi literami swojego imienia wygrywa i jest nagradzane brawami.
5. „Taniec literek”- zabawa muzyczno-ruchowa doskonaląca umiejętność rozpoznawania i nazywania liter.
Na dywanie rozłożone są karteczki z wszystkimi literami tworzącymi nazwy pór roku: w, i, o, s, n, a, l, t, j, e, ń, z, m. Każde dziecko wybiera jedną literkę i trzyma ją w ręce. Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka podnosi do góry kartkę z nazwą jednej z pór roku np. zima i włącza muzykę („Cztery pory roku” A. Vivaldi) wówczas dzieci, które mają karteczkę z literką, która tworzy wyraz zima wstają i tańczą, pozostali biją brawo. Zabawa przebiega tak samo z pozostałymi nazwami pór roku.
6. „Pory roku”- zabawa utrwalająca kolejność występowania pór roku z elementem ćwiczeń gimnastycznych.
Na sali za pomocą szarf wyznaczone są cztery miejsca symbolizujące wyspy. Kolory szarf dopasowane są do pór roku: zielony- wiosna, żółty- lato, czerwony- jesień, niebieski- zima, Na każdej wyspie po rozwiązaniu zagadki dzieci wykonują ćwiczenia ruchowe przypominające czynności wykonywane zwykle w określonej porze roku.
7. „Kalkowanie”- ćwiczenie grafomotoryczne.
Każde dziecko otrzymuje obrazek związany z jedną z pór roku na który nałożona jest kalka techniczna. Ołówkiem kopiują obrazek dokładnie po śladach. Następnie określają z jaka porą roku kojarzy im się ten obrazek, odszukują wśród napisów leżących na tacy (nazwy pór roku) odpowiedni podpis i przyklejają.