Propozycja konspektu do zajęć z zakresu wychowania zdrowotnego i sprawności fizycznej
GRUPA WIEKOWA: 5 –latki
TEMAT: „ W owocowej krainie” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych – metoda stacyjna.
CEL OGÓLNY: kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
CELE SZCZEGÓŁOWE dziecko:
- poprawnie wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie rąk, nóg, tułowia, brzucha oraz ćwiczenia z elementem równowagi proponowane w obrębie stacji,
- szybko reaguje na sygnały dźwiękowe i wzrokowe,
- dostrzega znaczenie zdrowego i aktywnego trybu życia (spożywanie owoców, ruch, gimnastyka).
METODY:
- słowna - bajkowa opowieść, objaśnienia
- percepcyjna - pokazu
- czynna - zadań stawianych dzieciom
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE:
owocowe szaszłyki z bananów i pomarańczy,
"czarodziejski garnek" i łyżka, "strażnicy" -jabłko, gruszka, winogrono, banan, plakietki - symbole owoców, drzewka owocowe, ławeczki, woreczki, kręgle, piłka do skakania, kocyk, flet, szminka
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I.1. Zaproszenie dzieci na poczęstunek owocowymi szaszłykami - rozmowa na temat wartości odżywczych owoców (są skarbnicą witamin, dają zdrowie,siłę i energię).
2. Zachęcenie dzieci do odwiedzenia podczas zajęcia "Owocowej krainy"
3. Podczas pokonywania drogi, prowadzącej do "Owocowej krainy", towarzyszy dzieciom dźwięk grającego,czarodziejskiego garnka:
ćwiczenie orientacyjno–porządkowe – "Garnek gra": nauczyciel uderza w garnek kilka razy, dzieci dobierają się w grupki odpowiadające liczbie uderzeń.
4. Bramy prowadzącej do „Owocowej krainy” strzegą strażnicy. Wykonanie proponowanych przez nich zadań gwarantuje wejście do krainy (nauczyciel pokazuje owocowych strażników i odczytuje treść zadań przez nich przygotowanych):
Pierwszy strażnik „Jabłko” – ćwiczenie rąk –
przykręcanie żarówek,ugniatanie ciasta, ćwiczenie na siłowni
Drugi strażnik „Gruszka” – ćwiczenie tułowia – duży i mały dzwon
Trzeci strażnik „Winogrono” – ćwiczenie nóg – chwyt za kostki w przysiadzie "chód kruka"
Czwarty strażnik „Banan” – ćwiczenie oddechowe – zdmuchiwanie „płomyków" ze świec (ułożenie rąk w świecznik)
II.1. Po wykonaniu zadań przygotowanych przez strażników, dzieci są gotowe do odwiedzenia „Owocowej krainy”.
Zgodnie z posiadanymi plakietkami, dzieci zajmują miejsca przy drzewkach owocowych – oznaczone w ten sposób stacje.
2. Dzieci wykonują ćwiczenia w obrębie stacji:
STACJA I – JABŁOŃ
-ćw. równoważne –przejście po ławeczce z woreczkiem na głowie
STACJA II – BANANOWIEC
-ćw. mięśni brzucha – leżenie na plecach, woreczek między stopami, przekazanie woreczka do wyciągniętych
za głową rąk
STACJA III – ŚLIWA
- wzmocnienie mięśni rąk, barków i grzbietu – poślizg na ławeczce(leżenie na brzuchu,na kocyku), nogi ugięte, woreczek między stopami
STACJA IV – GRUSZA
- wzmocnienie mięśni grzbietu i ćwiczenie skoczności – slalom na czworakach między kręglami,
powrót – skoki na piłce kangurce
(dzieci zmieniają stację, gdy usłyszą dźwięk czarodziejskiego fletu rozbrzmiewającego w „Owocowej krainie”)
III.Pożegnanie „Owocowej krainy”.
Tradycyjnym pożegnaniem jest przekazanie śladu ze szminki, zrobionego na nosie pierwszego dziecka w szeregu. Przekazywanie szminkowego śladu odbywa się poprzez stykanie się nosami kolejnych dzieci siedzących w szeregu.
Opracowała:Zofia Martyniuk