Scenariusz zajęć umuzykalniających w grupie dzieci 5-6 letnich
Data : 28.03.2011r.
Opracowanie i prowadzenie : Liliana Pieprzyk, Monika Szczepaniak-Cichocka
Grupa : III , VI (5 i 6latki)
Temat zajęcia: ,,Zabawy z muzyką”- zajęcia ruchowe z wykorzystaniem muzyki i przyborów niekonwencjonalnych.
Cele operacyjne: (dziecko...)
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki, tempa muzyki,
- ruchem interpretuje treść muzyki,
- potrafi współdziałać w grupie.
Środki dydaktyczne: płyty CD z nagraniami , chusta animacyjna, piłki, piłeczki kolczaste ,szarfy, wstążki ,taczki, łyżki, jajka.
Metody: pedagogika zabawy, arteterapia, taniec, zadaniowa.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie - Zabawa ,,Dzień dobry witam Was,
zaczynamy , bo już czas,
jestem Ja, jesteś Ty,
razem to jesteśmy My”.
2. Zabawa ,, Ogonki ’’.
Dzieci w luźniej gromadzie ,za kołnierzem kurtki umieszczają sobie szarfy /ogonki/ . Podczas nagrania muzycznego starają się zebrać jak najwięcej szarf (ogonków) .
3. Wyścigi rzędów.
-„Wędrująca piłka”- dzieci ustawione w rzędach , pierwszy z każdego rzędu otrzymuje piłkę i na znak nauczyciela podaje ją górą nad głową do następnego dziecka w rzędzie, to do dalszego. Gdy piłkę otrzyma ostatnie dziecko w rzędzie, biegnie na początek rzędu i podaje ją ponownie do tyłu . Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie dzieci kolejno znajdą się na początku, a potem na końcu rzędu.
-„Taczka”- dzieci ustawione w rzędach , pierwszy z każdego rzędu otrzymuje taczkę z piłką, na sygnał biegnie do wyznaczonego miejsca i z powrotem, podaje piłkę następnemu dziecku a sam idzie na koniec rzędu. Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie dzieci kolejno przebiegną z taczką.
-„Jajko i łyżka”- dzieci ustawione w rzędach , pierwszy z każdego rzędu otrzymuje łyżkę z jajkiem, na sygnał biegnie do wyznaczonego miejsca i z powrotem, podaje łyżkę następnemu dziecku a sam idzie na koniec rzędu. Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie dzieci kolejno wykonają zadanie.
4. Zabawa „Statek”.
Nauczyciel stojący przed dziećmi określa strony: prawą, lewą, rufę, dziób jednocześnie wskazując ręką. Zapowiada, że wszyscy teraz jesteśmy statkiem, który żegluje po szerokim i głębokim morzu. Nauczyciel jest kapitanem. Tłumaczy polecenia:
- na prawą burtę: wszyscy biegną na prawą stronę(piaskownica)
- na lewą burtę: wszyscy biegną na lewą stronę(opony)
- cała naprzód : wszyscy biegną przed siebie
- na rufę wszyscy: biegną do tyłu (w kierunku drabinek)
- na dziób: wszyscy biegną do przodu (w kierunku przedszkola)
- sztorm: wszyscy się łapią z ręce
- ląd -podniesione do góry ręce i okrzyk hura!
5. Zabawy ruchowe z chustą animacyjną:
-„ Kolory”- dzieci nazywają kolory ubrań, jakie mają na sobie. Stoją wokoło chusty trzymając
ją za brzegi. Nauczyciel podaje nazwę jednego koloru. Dzieci, które mają na sobie coś w tym kolorze przechodzą pod chustą zamieniając się miejscami.
-„ Słońce i deszcz”- dzieci stoją wokół chusty trzymając ją za brzegi. Na hasło „Słońce” przekazują sobie chustę w prawą stronę tak, aby się poruszała. Na hasło „Deszcz”- podrzucają chustę do góry i chowają się pod nią.
-Piłeczki na chuście –falowanie chustą – piłeczki nie mogą spaść, następnie muszą wpaść do otworu.
- Ćwiczenia na dynamikę głosu - wymawianie imion(sylabami) z różną intonacją-chusta do dołu mówimy coraz ciszej, chusta do góry mówimy coraz głośniej.
6. Swobodna improwizacja ruchowa z wstążeczkami do utworu zespołu ABBA.
7. Relaksacja – wolne chodzenie po kole z zamkniętymi oczami.
8. Ewaluacja – rozmowy z dziećmi, które z zaproponowanych zabaw podobały im się najbardziej.