Scenariusz zajęcia dotyczącego przynależności narodowej
Temat zajęcia – Poznajemy naszą stolicę na podstawie legendy warszawskiej
E. Szelburg-Zarębiny
Grupa- VII „Rybki”
Data – 11.4.2011 r.
Przygotowanie i prowadzenie –Elżbieta Wilga
Cele operacyjne –Dziecko
· zna stolicę Polski
· potrafi odtworzyć treść legendy warszawskiej
· potrafi wskazać na mapie Polski Warszawę i rzekę Wisłę
· wie, ze herbem Warszawy jest Syrenka
· czerpie zadowolenie i przyjemność ze wspólnej zabawy
· reaguje na sygnał dźwiękowy i słowny
· starannie wykonuje prace plastyczną postępując zgodnie z udzielanymi
poleceniami
Metody
· podająca
· aktywizująca
· praktyczna
Forma pracy
· z całą grupą
· w zespołach
· indywidualna
Podstawa Programowa
Obszar I poz.1-dz. obdarza uwagą dzieci i dorosłych ....
Obszar III poz. 1 -dz. zwraca się bezpośrednio do rozmówcy stara się mówić
Poprawnie
Obszar VIII poz. 1- dz. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru
Obszar XIV poz. 5- dz.-słucha opowiadań, baśni ..i wypowiada się na ich temat
Obszar XV poz. 2 -dz. zna nazwę miejscowości w której mieszka
poz. 3 -dz. wie jakiej jest narodowości ,że mieszka w Polsce
poz. 4- dz. nazywa godło i flagę państwową ,zna polski hymn
Środki wspomagające działanie
· ilustracje do Legendy Warszawskiej
· herb Warszawy
· godło, flaga i mapa Polski
· nagrania muzyczne- Piosenka „Nasza Ojczyzna”,
piosenka „Warszawski most, Hymn Narodowy, piosenka „Pociąg”
· sylwety Syrenki warszawskiej
· ołówki
· krzyżówka
· koperty z pytaniami dla zespołów
· treść Legendy Warszawskiej E. Szelburg –Zarębiny
· Wyrazy do globalnego czytania –Koszalin, Warszawa
Przebieg
1. Śpiew zbiorowy piosenki pt „Nasza Ojczyzna”
2. Czytanie zagadki przez dziecko zdolne Hubert ( Pytanie nietrudne każdy to przyzna jak się nazywa nasza Ojczyzna ?) –odpowiedź dzieci
3. Rozmowa na temat miasta rodzinnego-Koszalina (,synteza fonemowa słowa Koszalin, czytanie globalne nazwy miasta, przypomnienie herbu Koszalina )
4. Rozmowa na temat symboli narodowych Polski –dzieci wymieniają symbole –rozmowa o ich wyglądzie
5. Rozmowa o Hymnie Polski –w jakich chwilach Polacy śpiewają Hymn Polski?, jak się wówczas zachowujemy?
6. Odśpiewanie Hymnu Polski przyjmując prawidłową postawę
7. Odjazd z Koszalina przy piosence „Pociąg” do Warszawy -dzieci ustawiają się w rzędzie i bawią się przy piosence ,powracają na krzesełka
8. Słuchanie Legendy Warszawskiej E. Szelburg- Zarębiny
Dawno, bardzo dawno nad brzegiem Wisły zalegała puszcza nieprzebyta. Księcia mazowieckiego była to puszcza. Pewnego razu zapragnął książe upolować na grubego zwierza. Wyjechał z myśliwymi w mazowiecką puszczę. Oddalił się od grupy i zniknął innym z oczu. Ludzie szukali go, nawoływali , ale nadaremnie A książe ścigał zwierza. Doścignął go wreszcie wzniósł oszczep, a potem zwierz zniknął jakby zapadł się pod ziemię. Niedaleko fala rzeczna pluszcze. Uczuł książe pragnienie .Schylił się nad woda , a wtem ujrzał Pannę wodną –Syrenkę. Postać miała przedziwną pół kobieca –pół rybią. Syrenka napięła łuk, wypuściła strzałę i powiedziała –Idź za nią i patrz pilnie gdzie strzała upadnie– rzekła księciu. Posłusznie poszedł książe brzegiem Wisły przed siebie śladem złotej strzały .dniało już gdy strudzony Kon i książe dotarli nad mała polane pod wielkim dębem. Na polanie stała chata. Zapachniało dymem , wędzoną rybą. Książe poczuł się głodny. Wszedł w próg rybackiej chaty. Powitała go młoda kobieta z dwójką dzieci. Książe zjadł podana rybę i usiadł przed chatą. U stóp płynęła rzeka. I książe powiedział młodej rybaczce-niech chłopiec Twój zwie się Wars , a dziewczynka Sawa. Dam do uprawy ziemie Warsowi i jego siostrze. Z pracy ich rąk stanie tu wieś. Ze wsi wyrośnie gród nad inne grody. Kobieta słuchając tych słów patrzyła na księcia na wodę i widziała jak z fali wiślanej wstaje panna Wodna i szepce-będzie tu miasto pierwsze całym kraju nad inne wywyższone bo nie skarby królewskie lecz praca prostego człowieka uczyni to miasto wielkie, a nazwa tego miasta powstanie od złączenia imion Wars i Sawa będzie to miasto Warszawa.
9. Rozmowa n/t legendy ,powstania stolicy i jej herbu
10. Rozmowa n/t zabytków Warszawy
11. Zabawa ruchowa przy piosence pt „Warszawski most” (dzieci biegają przy muzyce jak muzyka cichnie stoją jak pomniki)
12. Quiz pn. „Co wiem o Polsce”? podział dzieci na grupy i rozwiązywanie krzyżówki –hasło Polska
Pytania do krzyżówki
-nasz język ojczysty
-kolory flagi Polski
-Jesteśmy Francuzami czy Polakami?
- stolica Polski
- nazwa naszego miasta
- godło Polski to –nazwa ptaka
13. Rozdanie dzieciom dyplomów za udział w Quizie
14. Zaproszenie do stolików i objaśnienie kart pracy
–dorysowywanie łusek Syrence