Scenariusz „ Bal Zwierzątek”
Prowadzące: Monika Iwańska
Izabela Brzuszkiewicz
Data: 25 II 2011
Cele:
·Spotkanie dzieci z wszystkich grup wiekowych, umiejętność wspólnej zabawy starszych z młodszymi
·Budzenie radosnej atmosfery podczas zabaw ruchowych i tańców, rozwijanie u dzieci wyobraźni twórczej
·Zachęcanie rodziców do włączanie się w życie przedszkola poprzez pomoc w przygotowywaniu strojów dla dzieci
·Integracja dzieci w czasie wspólnych zabaw, inscenizacji i tańców
Przebieg balu:
1.Powitanie dzieci na „Balu Zwierząt”:
Abrakadabra hokus-pokus
Obracam się na pięcie
Pałeczką robię zaklęcie
Niech cały świat się zmienia
I dzieci w zwierzaki przemienia!!!
(dzieci przyglądają się swoim strojom, niektóre mówią do mikrofonu za kogo są przebrane, na hasło wszystkie krzyczą w kogo się zmieniły)
2.„Jadą, jadą misie” („Muzyczne hity” nr 8) – dzieci poruszają się rytmicznie po kole w dużym pociągu
3.Opowieść ruchowa pt. „Miś na spacerku”.
Nauczycielka przedstawia dużą maskotkę Kubusia Puchatka. Dzieci uczą się okrzyku: Kubuś! Puchatek Kubuś! – wykorzystują go w śpiewaniu piosenki : „Kubuś Puchatek” (Płyta Fasolki 3 – utwór nr 4)
Miś obudził się wcześnie rano – przeciągnął się i trochę poziewał. Zrobił poranną gimnastykę – kilka podskoków, troszkę pobiegał, machnął pięć przysiadów, zasapał się i zgłodniał... Na śniadanie zjadł słodki... miodek i zaśpiewał sobie tak:
„ Jedna łapka, druga łapka
Ja jestem niedźwiadek
Trzecia łapka, czwarta łapka
A to jest mój zadek
Lubię miodek, kocham miodek
Podkradam go pszczółkom
Jedną łapką, drugą łapką
Albo ciągnę rurką...”
Później przyszła nuuuda – nudził się stojąc, nudził się siedząc, a nawet nudził się leżąc... W końcu wyjrzał przez okno i zobaczył swoich znajomych – inne misie, kotki, pieski, ptaszki... Przesłał im całuski i postanowił urządzić „Bal Zwierzątek”. Na początku powitał ich piosenką:
4.Piosenka: „ W chlewiku mieszka świnka...” – dzieci dokańczają odgłosy zwierząt – kwi, kwa, kra, hau. Następnie miś zaprosił wszystkie zwierzaki do wspólnego tańca:
5.„Kaczuszki” (Mini Disco nr 3) – dzieci tańczą układ w rozsypce, na refren łączą się w pary lub małe kółeczka. Miś przygotował także coś dla amatorów tańca w parach :
6.„Domowa piosenka” (Fasolki 1 – utwór nr 18) – dzieci tańczą w parach. Miś przygotował kolejne atrakcje:
7.„Tańczące polecenia z kapelusza” Piosenka „Zając Poziomka” (Fasolki3 – utwór nr 14) oraz „Kocur bury” (Fasolki nr 1 – utwór nr 6). Dzieci tańczą w rozsypce, na przerwę w muzyce wybrane dziecko losuje zadanie z kapelusza, dalej dzieci tańczą naśladując określone zwierzątko:
·skaczemy jak zajączki
·biegamy jak pieski
·kroczymy jak słonie
·skaczemy jak żabki
·pływamy jak rybki
·fruwamy jak ptaszki
·a teraz siadamy i się nie ruszamy! (to zadanie wybiera nauczyciel na koniec)
8.Zabawa ruchowa z elementami czworakowania „Kotki i pieski” Dzieci podzielone są na dwie grupy: dziewczynki to kotki a chłopcy to pieski. Hasłem do wyjścia na spacer są sygnały obrazkowe – ilustracja psa lub kota. Wybrana grupa na sygnał wychodzi i wykonuje określoną czynność: mycie się, przeciąganie, picie mleka, skradanie się itd.
9.„Taniec z pluszakiem” – Piosenka „Puszek Okruszek” (Fasolki3 – utwór nr11). Dzieci wybierają maskotkę, witają się z nią, przytulają, kołyszą, głaszczą, a następnie tańczą z nią.
Na balu u misia nie mogło zabraknąć zwierzątkowych pociągów. Zapraszamy dzieci do ustawienia się za swoimi paniami.
10.Akademia Pana Kleksa – „Dzik” (Fasolki 1 – utwór nr 3). Cztery pociągi poruszają się w rytm muzyki – wolno lub szybko. Na koniec tworzą cztery kółeczka. Miś przygotował także taniec z balonikami.
11.Piosenka „Na wyspach Bergamutach” (Fasolki 1 – utwór nr 10). Trzy chętne osoby z każdej grupy tańczą w środku koła podbijając balonik, aby nie upadł, na przerwę w muzyce oddają balonik innym chętnym dzieciom. Niestety nasz miś tak bardzo zmęczył się tym balem, że po prostu zasnął...
12.Piosenka: „Stary niedźwiedź mocno śpi..” („Muzyczne hity” nr10). Wybieramy po trzy niedźwiadki w każdej grupie. Zabawę powtarzamy dwa razy. Skoro nasz miś tak smacznie zasnął to my także spróbujemy znaleźć sobie cieplutkie miejsce przy swoich paniach i zasnąć. Zwierzątko obudzone cukiereczkiem cichutko wychodzi z sali. Dobranoc! Pchły na noc! Karaluchy pod poduchy, a szczypawki do zabawki...
13.Piosenka pożegnalna: „Aaa, kotki dwa” („Muzyczne hity” nr 5). Wszystkie dzieci „Zasypiają” przy swoich paniach. Prowadzące budzą dzieci słodkim upominkiem i dzieci wracają kolejno do sal.