SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
Pisanki, Pisanki – Jajka Wielkanocne
Grupa wiekowa: 3 -latki
Cele ogólne : - Zapoznanie z tradycją Świąt Wielkanocnych (ozdabianie jajek)
- Prezentacja poznanych piosenek
- Zacieśnienie więzi emocjonalnych między dziećmi,rodzicami
Cele operacyjne: - Uważnie słucha opowiadanej bajki
- Potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści bajki
- Przelicza sylwety jajek w zakresie czterech
- Potrafi tworzyć zbiory sylwet jajek ze względu na ich kolor,
wielkość
- Odczuwa zadowolenie ze swojej pracy i potrafi podzielić się tym z rodzicami, panią , kolegami
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach
Przebieg:
1. Powitanie: „Wszyscy są.......”
2. Opowiadanie A. Galica „Pisanka – bajeczka”
3. Zabawa dydaktyczna - „Tworzenie zbiorów”
- dzieci tworzą zbiory sylwet jajek ze względu na ich kolor( czerwony, żółty, niebieski, zielony )
- przeliczanie sylwet jajek w zakresie 4
4. Odgadywanie zagadek związanych z Wielkanocą
- Mam czerwone nóżki, jestem żółtą kulką, a kiedy urosnę, to zostanę kurką (kurczątko)
- Co to takiego, odgadnij mój kotku, są z wierzchu białe, a żółte w środku. Gdy je gotować, dziwy się dzieją, bo zamiast mięknąć, onetwardnieją (jajka)
- Kto potrafi mi powiedzieć, kiedy budzą się niedźwiedzie?
Jak się nazywa ta pora roku, co ściele dywan zielony wokół( wiosna)
- Szare futro, długie uszy, ogonek nieduży. Gdy się w krzakach coś poruszy, zmyka aż się kurzy.(zajączek )
- Zobaczysz je wiosną, gdy na wierzbach rosną.
Srebrne futra mają Jak się nazywają? ( bazie )
- Cukrowe – są blisko pisanek. Prawdziwe, rogate – wiodą stado latem na górską polanę (baranki)
- Malowane, kraszone – ozdabiają święcone (pisanki)
5. Wspólne odśpiewanie piosenki: „Pisanki, pisanki,
jajka malowane”
Pisanki, pisanki jajka malowane, nie ma
Wielkanocy, bez barwnych pianek
Pisanki, pisanki jajka kolorowe na nich
malowane, bajki pisankowe.
Na pierwszej kogucik, a na drugiej słońce.
Śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki.
Na każdej pisance barwne opowiastki.
6. Zabawy ruchowe
- „Wyścig z pisanką” - dzieci otrzymują łyżkę z drewnianym, bądź plastikowym jajkiem; z którym należy przejść wyznaczony odcinek. Następnie odwracają się role i rodzic musi również przejść wyznaczony odcinek
- „ Kto najwięcej zbierze pisanek do koszyczka” - dzieci chodzą po sali, zbierają piłeczki ( jajka) zanoszą je do koszyczka, który trzyma rodzic. Na koniec wspólnie je liczą.
7. Wspólna z rodzicami praca plastyczna
Ozdabianie dużych, kartonowych jaj przez:
- wyklejanie papierem samoprzylepnym
- paskami, kulkami z bibuły
- plasteliną
8. Pożegnanie, podziękowanie za wspólną zabawę.
Rozdanie dzieciom słodkich upominków.