KONSPEKT IMPREZY INTEGRACYJNEJ Z UDZIAŁEM RODZICÓW
I DZIECI 5 i 6 – LETNICH
TEMAT: DZIEŃ ZIEMNIAKA I INNYCH WARZYW.
Cele
• Utrwalenie nazw i wyglądu warzyw i owoców.
• Wyrabianie nawyku mycia warzyw i owoców przed jedzeniem.
• Poznanie wartości odżywczych warzyw i owoców, ich znaczenia dla zdrowia.
• Wdrożenie dzieci do bezpiecznego posługiwania się nożem.
• Poszerzenie doświadczeń plastycznych i technicznych dzieci poprzez wykonanie różnorodnych kukiełek z warzyw.
• Rozwijanie umiejętności dzieci i rodziców.
• Przełamywanie barier w kontaktach z drugą osobą.
• Odczuwanie nastroju radości.
• Utrwalenie pojęć: „duży – mały” oraz pojęcia „para”
• Współdziałanie w sytuacjach zabawowo – zadaniowych, tworzenie dobrego klimatu podczas imprezy.
Pomoce
• Różnorodne warzywa: marchewki, pietruszki, ziemniaki, cebulki, dynie, pory, selery, fasola w strąku, buraki, kapusta, itp.
• Czepki, fartuszki
• Noże, deski do krojenia
• Materiały plastyczne: bloki techniczne, klej, bibuły, wykałaczki, wełna
• Guziki, szmatki, koraliki, igły, druciki, nici
• Kaseta z nagraniem piosenki ”Na marchewki urodziny”
• Emblematy z warzywami
PRZEBIEG IMPREZY:
1. Wysłuchanie i odśpiewanie wspólnie z dziećmi i rodzicami piosenki „Na marchewki urodziny”
- O czym była piosenka?
- Jakie warzywa wystąpiły w piosence?
Nawiązanie do tematu imprezy, przybliżenie zgromadzonym, co będziemy robić.
2. Zaproszenie wszystkich do udziału w konkursach.
- Konkurs dla mam: „Szatkowanie kapusty”(6 mam)
Która mama najszybciej potnie kapustę.
- Konkurs dla taty: „Obieranie ziemniaków na czas”(6 tatusiów)
Który tata w czasie 1 minuty obierze najwięcej ziemniaków.
- Konkurs dla dzieci: „Wyścig z cebulką na łyżeczce” (2 rzędy, po 6 dzieci)
Każde dziecko otrzymuje łyżeczkę i cebulkę. Zabawa polega na tym, aby z cebulką na łyżeczce dojść do pewnego punktu i powrócić do rzędu, tak, aby nie upuścić cebulki. Wygrywa rząd, który najszybciej wykona zadanie.
- Zabawa integracyjna orientacyjno – porządkowa „Duże i małe warzywa”(dla chętnych rodziców i dzieci)
Rodzice i dzieci otrzymują emblematy z narysowanymi dużymi i małymi warzywami. Gra muzyka, uczestnicy tańczą do rytmu. Na przerwę odnajdują swoja parę, tzn. mała i duża marchewka. Za każdym razem następuje zamiana warzywami.
3. Zaproszenie dzieci i rodziców do stolików, w celu wykonania dowolnej pracy.
- STOLIK I – KUKIEŁKA Z WARZYW
Rodzice wraz z dziećmi wykonują kukiełkę z warzyw oraz różnorodnego materiału plastycznego.
- STOLIK II – BIŻUTERIA Z WARZYW
Rodzice i dzieci wykonują z pokrojonych w kostkę, w kółka warzyw, korale, bransoletki, kolczyki, itp.
- STOLIK III – STEMPLE Z ZIEMNIAKÓW
Rodzice i dzieci z połówek ziemniaka wykonują dowolne stemple.
- STOLIK IV – ZAPASY NA ZIMĘ
Dzieci z rodzicami robią zapasy na zimę: soki, kompoty, suszą owoce, itp.
- STOLIK V – RYSOWANIE N/T „KOSZ Z WARZYWAMI” LUB „ŚMIESZNE WARZYWO”
Wspólne rysowanie kredkami rodzica z dzieckiem na wyżej wymienione tematy. Wystawa prac na domkach w przedszkolu.
4. Zakończenie imprezy.
- Wystawa wszystkich prac.
- Wspólne grillowanie w ogrodzie.