Konspekt zajęcia
Temat zajęcia: Zimowe zapasy zwierząt
Cele ogólne
-rozwijanie zainteresowań dzieci jesienną przyrodą
-rozwijanie wyobraźni dziecka i logicznego myślenia
-wdrażanie dzieci do wypowiadania się na określony temat
-rozwijanie naturalnych czynności ruchowych dziecka
Cele operacyjne:
-dziecko potrafi w skupieniu słuchać wiersza
-dziecko odpowiada na pytania dotyczące treści wiersza
-dziecko urnie rozpoznać jeża spośród innych zwierząt
-dziecko wie jakie są charakterystyczne cechy wyglądu jeża
-dziecko potrafi ruchem naśladować jeża
Metoda; słowna, oglądowa, czynnościowa
Forma: grupowa, indywidualna
Pomoce; plansze przedstawiając zwierzęta leśne, obrazki z ilustracjami jeża, woreczki, bębenek
Przebieg zajęcia:
I. Zabawa ruchowa „Wiewióreczki i orzeszki”. Dzieci to wiewiórki, sala to las, (woreczki to orzeszki. Zadaniem wiewiórek jest znalezienie jak największej liczby porozrzucanych orzeszków. Na umówiony sygnał wiewiórki rozpoczynają zbieranie orzeszków. Po zbieraniu dzieci przeliczają je.
II. 1. Wysłuchanie wiersza „Jeż” H. Zdzitowieckiej.
2. Wypowiedzi dzieci nt. wiersza
a) Jakie nóżki ma jeż? (krótkie)
b) Jaki ma ryjek? (długi)
c) Jakie są jego kolce? (ostre)
d) Gdzie szuka jedzenia? (pod liśćmi i trawa)
e) Czy jeż zapada w zimowy sen? (tak)
3. Rozwiązanie zagadki
4. Zabawa ruchowa „Jeż na spacerze.” Dzieci to jeże na spacerze; gdy usłyszę głośny akompaniament spacerują na czworakach; gdy zapadnie cisza - dzieci jeże zwijają się w kłębki i zapadają w zimowy sen
5.Oglądanie ilustracji przedstawiających jeże:
a) dzieci omawiają wygląd jeża
b) porównują wielkości jeży posługując się pojęciami (mały, duży)
c) liczą w zakresie 2
III. Duży i mały jeżyk — dzieci wykonują dużego i małego jeżyka posługując się różnymi materiałami plastycznymi.