X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11482
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rytmy i rytmiczna organizacja czasu. Pory roku. wg Gruszczyk - Kolczyńskiej. Scenariusz hospitacji

Scenariusz hospitacji diagnozującej w grupie pięciolatków.

Temat : Rytmy i rytmiczna organizacja czasu. Pory roku. wg Gruszczyk- Kolczyńskiej ( na podstawie Matematyki dzieciecej dla 5-latków)

Data 09.12.2010
Miejsce: Miejskie Przedszkole nr 21 w Katowicach
Grupa: 5-latki ,Tygryski
Prowadząca :mgr Dorota Woźniak

Cel ogólny:
- dostrzeganie regularności, kontynuowanie ich w układankach, a także w zabawach różnego typu

Cel szczegółowy:
- dziecko słucha poleceń nauczyciela
- dziecko odlicza odpowiednią ilość elementów
- dziecko wysłuchuje rytm, ilustruje go za pomocą kolorowych nakrętek
- dziecko zna następstwa w porach roku

Środki dydaktyczne:
- kolorowe koła
- kolorowe nakrętki (min po dwa z każdego koloru dla każdego dziecka)
- papierowe koła
- papierowe paseczki w czterech kolorach
- klej

Przebieg zajęcia:
1. Nawiązanie do aktualnej pory roku, rozmowa na temat zimy, i innych pór roku. Utworzenie zegara z porami roku ( duże koło podzeilone na 4 części wiosna- zielona, lato-żółte, jesień- pomarańczowa, zima- niebieska )dzieci wybierają odpowiednie obrazki charakterystyczne dla poszczególnych pór roku i naklejają na tarczy zegara w określonych miejscach, nauczyciel mocuje strzałkę wskazującą opowiednią porę roku. wybrane dziecko nastawia zegar. nauczycel umawia się z dziećmi że codziennie ktoś sprawdzi czy zegar jest dobrze ustawiony.

2. Opowieść ruchowa ”Pory roku”, Nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy każdej wręczając określony kolor szarfy, Nauczyciel tłumaczy że każde dziecko to jedna pora roku, zwraca uwagę na następstwo pór roku. Opowiadając co w danej porze roku dzieje się w przyrodzie, dzieci obrazują opowiadanie gestem.

3. Zabawa „pory roku” - każde dziecko bierze jedno plastikową obręcz, dwie nakrętki niebieskie, dwie pomarańczowe, dwie zielone i dwie żółte, nauczyciel ustala że niebieski to zima, zielony- wiosna, żółty- lato, a pomarańczowy- to jesień . Nauczyciel proponuje, proszę ułożyć kalendarze .Dziecko próbuje ułożyć prawidłowo rytm pór roku. Nauczyciel mówi: pokażcie jesień, dzieci pokazują i kolejno od jesieni czytają swoje rytmy. Nauczyciel chwali dzieci.

4. Zabawa ruchowa „co robi miś”- dzieci ustawiają się w kole, na sobie maja szarfy w czterech kolorach. Nauczyciel proponuje zabawę: każdy jest brunatnym misiem , pokażcie mi jak miś stoi, jak miś chodzi, jak miś śpi, jak miś je. A teraz dzieci z czerwonymi szarfami pokażą co mis robi jesienią, dzieci z niebieska szarfą pokazują co miś robi zimą, dzieci z zieloną pokazują co miś robi wiosną, a teraz czas na żółte szarfy czyli na lato. Dzieci pokazują czynności wykonywane w każdą porę roku, powtarzają te czynności.

5. Sprawdzenie-wykonanie kalendarza. Każde dziecko otrzymuje papierowe koło i po trzy paseczki z każdego koloru (niebieski, pomarańczowy, zielony, żółty) , dziecko układa na kole rytm pór roku, nakleja paseczki na kole , podpisuje wizytówką swoją pracę.

6. Zakończenie- posprzątanie sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.