KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ
PRZEDMIOT: Zajęcia specjalizacyjne – aplikacje internetowe
DATA: 22.IV.2010r. CZAS TRWANIA: 45 min
NAUCZYCIEL: mgr Małgorzata Świderska-Adamiok
KLASA: 2 TB TECHNIK INFORMATYK
TEMAT: Budowa i zastosowanie ramek
1. Po odbytych zajęciach uczeń powinien:
a) Zapamiętać (znać):
- Pojęcie ramka, atrybuty związane z ramkami
- Wady i zalety ramek
- Polecenia służące do deklaracji ramek
- Polecenia służące do formatowania właściwości ramek
b) Zrozumieć:
- Do czego służą ramki
- Cel stosowania ramek
- Sposób działania ramek
c) Umieć:
- Zadeklarować ramkę
- Utworzyć stronę html z wykorzystaniem ramek
OCENIE PODLEGAĆ BĘDZIE
- Umiejętność otwierania i zapisywania nowego dokumentu html
- Umiejętność definiowania szkieletu strony www
- Umiejętność definiowania ramek,
- Umiejętność przeszukiwania folderów systemu operacyjnego
- Umiejętność formatowania tekstu, tła dokumentu html
- Umiejętność posługiwania się klawiaturą,
- Umiejętność organizacji pracy przeprojektowaniu strony
- Aktywność na lekcji
KRYTERIA OCENIANIA/WYMAGANIA
KONIECZNE:
- Uczeń potrafi otworzyć program notatnik
- Uczeń potrafi zapisać dokument tekstowy jako stronę html
- Uczeń potrafi przypomnieć sobie szkielet strony WWW.
- Uczeń potrafi przypomnieć sobie cel stosowania ramek
- Uczeń potrafi wymienić zalety stosowania ramek,
PODSTAWOWE:
- Uczeń potrafi wymienić przykłady, w których stosuje się ramki
- Uczeń potrafi nazwać plecenia służące do deklaracji ramek
- Uczeń potrafi deklarować prostą ramkę
ROZSZERZAJĄCE:
- Uczeń spełnia kryteria podstawowe
- Uczeń potrafi formatować parametry ramek
- Uczeń potrafi wstawiać do ramek strony www
DOPEŁNIAJĄCE:
- Uczeń potrafi formatować ramki, wstawiać grafikę do ramek
- Uczeń potrafi modyfikować ramki
WYKRACZAJĄCE:
- Uczeń posiada umiejętności wykraczające poza zakres omawianych zagadnień
4. METODY:
- Wykład połączony z ćwiczeniem praktycznym
5. FORMY REALIZACJI:
- Praca indywidualna, praca w grupach dwuosobowych
6. MATERIAŁY:
- Komputery, program Notatnik, dowolna przeglądarka internetowa
- Prezentacja multimedialna, rzutnik multimedialny
- Karta pracy ucznia,
7. PRZEBIEG LEKCJI:
CZĘŚĆ ORGANIZACYJNA
5 min
- Sprawdzenie obecności
- Zapisanie tematu lekcji na tablicy i do dziennika
WPROWADZENIE DO LEKCJI
30 min
A: Wstęp:
- Określenie celu lekcji.
B: Lekcja właściwa:
Część I:
Nauczyciel:
- Wykorzystując przygotowaną wcześniej prezentację multimedialną omawia podstawowe zagadnienia związane z ramkami.
- Przedstawia przykłady ramek wraz z ich kodami
- Zapoznaje uczniów z celem zadania, rozdaje karty pracy
Część II:
- Uczniowie zadają ewentualne pytania dotyczące ramek
- Uczniowie na podstawie prezentacji robią notatki do zeszytu
- Uczniowie wykonują ćwiczenie w oparciu o kartę pracy ucznia oraz o wcześniej przypomnianą i wprowadzoną teorię
- Nauczyciel wskazuje błędy, pomaga w realizacji projektu
FAZA KOŃCOWA
10 min
- Nauczyciel podsumowuje ćwiczenia. Przypomina cele lekcji i najważniejsze zagadnienia.
- Uczniowie przy pomocy nauczyciela wskazują na najważniejsze elementy ćwiczeń, sposób realizacji zadań, wynikłe problemy.
- Nauczyciel sprawdza i ocenia wykonane prace