X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11464
Przesłano:
Dział: Przedszkole

My dzieci mamy swoje prawa - scenariusz zajęć

CEL OGÓLNY: Stopień opanowania wybranych treści i postaw z zakresu realizacji treści związanych z przestrzeganiem praw dziecka w przedszkolu.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dzieci wiedzą, że mają prawo do życia w rodzinie
- dzieci zdają sobie sprawę z możliwości wyrażania swoich uczuć
- dzieci wiedzą, że mają prawo do nauki
- dzieci wiedzą, że mają prawo do zabawy

METODY: podająca, ekspresyjna, praktycznego działania

FORMY: indywidualna, w małych zespołach, zbiorowa


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa na powitanie „Iskiereczka”

2. Piosenka M.Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”

3. Dzieci mają prawo do życia w rodzinie: praca w zespołach; praca przy stolikach
Promyczkowe uszeregowanie – karteczki z obrazkami (serce, mama, tata, słoń, samochód i inne )układają wokół obrazka domu i napisu „dom” te, które kojarzą się z domem.
Każde dziecko otrzymuje po kilka obrazków

4. Zabawa ruchowa „Dwóm tańczyć się zachciało”- płyta CD

5. Dzieci mają prawo do wyrażania swoich uczuć
- odsłonięcie obrazków z minkami (zdjęcia, obrazki komputerowe)
- każde dziecko dostaje 4 „buźki”- dziecko płaczące, złe, zadowolone, smutne
- zadania:
• Obrazek z dzieckiem, które spadło z rowerka i płacze – prawo do płaczu
• Nauczycielka podaje przykład: przynieśliście swoją ulubioną zabawkę, ktoś nawet nie specjalnie psuje tę zabawkę, jak się czujesz – prawo do złości i niezadowolenia
• Obrazek z tortem: otrzymujesz prezent, o którym już od dawna marzyłeś; np. dużego, pluszowego misia, śliczną lalkę, samochód – prawo do zadowolenia
• Siedzące misie w kole na krzesełkach – misie dostają medale, oprócz jednego; jak poczuje się misiu, który nie dostał medalu – prawo do smutku
Czy dzieci mają prawo do wyrażania uczuć?

6. Dzieci mają prawo do nauki
Dwa obrazki: obrazek z dzieckiem uczącym się; obrazek z dzieckiem pracującym; dzieci otrzymują kartonik zielony i wkładają do koszyczka pod obrazkiem wg własnego uznania

7. Dzieci mają prawo do zabawy
Opowiadanie nauczycielki: poznajcie dziewczynkę Kasię, która już uczy się w szkole. Rodzice bardzo ją kochają i chcą zadbać o jej przyszłość. Codziennie odprowadzają ją do szkoły. Później jedzą obiad, po którym jadą na lekcję gry na skrzypcach. Dziewczynka codziennie ma inne popołudniowe zajęcia(basen, angielski, tańce). W wolnych chwilach każą Kasi czytać, pisać, uczyć się. Dziewczynka jednak jest zmęczona, smutna – dzieci dostają kartonik z jedzeniem, książką, skrzypcami, zabawkami – o co rodzice Kasi powinni jeszcze zadbać, do czego ma jeszcze prawo – dzieci podnoszą kartonik wg swojego uznania.

8. Zabawa ruchowa przy muzyce CD.

9. Zakończenie; podziękowanie i wysłuchanie fragmentu wiersza „O prawach dziecka” M.Brykczyńskiego
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa
Chcąc wielu dzieciom los odmienić
Spisali dla was mądre prawa...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.