SCENARIUSZ DRZWI OTWARTYCH
Data: 4.03.2011 r.
Grupa: 3 i 4 latki ,,Kangurki”
Prowadząca: mgr Klaudia Mojsak
Temat tygodniowy: My i technika
Temat dnia: ,,Popatrz w prawo, popatrz w lewo, szukamy urządzeń technicznych”. Urządzenia elektryczne znajdujące się w moim domu.
Cele ogólne:
- utrwalenie u dzieci orientacji w przestrzenni;
- zapoznanie dzieci z różnymi zagadkami językowymi i obrazkowymi;
- rozpoznawanie i nazywanie kierunków w prawo, w lewo podczas odszukiwania różnych urządzeń technicznych;
Cele szczegółowe:
- dzieci rozpoznają i nazywają kierunki w prawo, w lewo podczas odszukiwania różnych obrazków przedstawiających urządzenia techniczne pozostawionych w różnych częściach sali;
- tworzenie przez dzieci zbioru urządzeń technicznych zgodnie z ich przeznaczeniem;
- dzieci weźmą udział w zabawie ruchowo-naśladowczej ,,Różne urządzenia techniczne”;
- dzieci uczestniczą aktywnie w zabawie ruchowo-naśladowczej;
- dzieci uważnie słuchają wiersza B. Kołodziejskiego ,,Pan Odkurzacz”;
- dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści wiersza;
- dzieci rozwiązują zagadki obrazkowe i słowne dotyczące urządzeń elektrycznych;
- dzieci wykonują pracę plastyczną ,,Urządzenia techniczne” różnymi technikami plastycznymi;
Metody:
- słowne: rozmowa
- oglądowe: objaśnienie
- działania praktycznego
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające ,,urządzenia techniczne”, tekst wiersza ,,Pan Odkurzacz” B. Kołodziejskiego, obrazki przedstawiające urządzenia techniczne, tekst zagadek językowych dotyczących urządzeń elektrycznych, arkusze szarego papieru, bibuła kolorowa krepa, plastelina, kredki pastele, farby plakatowe, pedzle, kolorowy papier, klej.
Przebieg drzwi otwartych dla rodziców:
1.Rozpoznawanie i nazywanie przez dzieci kierunków ( w prawo, w lewo) podczas odszukiwania różnych obrazków przedstawiających urządzenia techniczne ukryte przez nauczycielkę w sali.
2.Tworzenie przez dzieci zbioru urządzeń technicznych zgodnie z ich przeznaczeniem.
3.Zabawa ruchowo-naśladowcza ,,Różne urządzenia techniczne”- nauczycielka zamienia dzieci w ,,różne urządzenia techniczne, elektryczne znajdujące się w domu” ( odkurzacz, pralka, zmywarka, lodówka) dzieci pokazują za pomocą ruchu zachowania tych urządzeń technicznych.
4.Słuchanie przez dzieci wiersza B. Kołodziejskiego ,,Pan Odkurzacz”- rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza. Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące treści wiersza.
5.Rozwiązywanie przez dzieci zagadek słownych i obrazkowych dotyczących urządzeń elektrycznych.
6.Wykonanie przez dzieci w grupach ( 4-5 osobowych) na dużych arkuszach szarego papieru pracy plastycznej ,,Urządzenia techniczne” różnymi technikami plastycznymi i przy pomocy różnych materiałów plastycznych.