Scenariusz lekcji otwartej z chemii
Temat: Palenie tytoniu też szkodzi!
Cel ogólny:
Uświadomienie szkodliwego działania papierosów na organizm człowieka.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wyjaśnia czym jest uzależnienie;
-wymienia substancje wchodzące w skład papierosów;
-opisuje produkty prażenia tytoniu i rozpuszczania go w wodzie;
- wymienia zagrożenia dla zdrowia wynikające z palenia papierosów;
Metody: burza mózgów, pogadanka, badawczo-problemowa, poszukująca, praca z kartą pracy,
Środki dydaktyczne: model papierosa, zestaw doświadczalny, papieros, karta pracy, laptop, projektor, prezentacja multimedialna;
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
1. Część organizacyjna;
2. Część nawiązująca - uczniowie wskazują substancje szkodliwe dla zdrowia i życia, cytują sentencję Paracelsusa;
3. Nauczyciel podaje temat lekcji.
4. Nauczyciel prosi uczniów o podanie znanych im faktów dotyczących szkodliwości tytoniu.
Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel prosi o podanie przyczyny trudności w odstawieniu palenia przez palaczy;
2. Nauczyciel rozdaje karty pracy ,,Sąd nad papierosem’’ i prosi uczniów o uzupełnienie ich podczas realizacji tematu;
3. Nauczyciel prosi o wyjaśnienie terminu uzależnienie; nauczyciel podaje definicję z wykorzystaniem laptopa;
4. Nauczyciel prezentuje model papierosa a uczniowie omawiają jego budowę;
5. Nauczyciel prosi uczniów o podanie znanych im substancji wchodzących w skład papierosa, dla ułatwienia uczniowie odczytują odpowiedzi zawarte w modelu papierosa;
6. Nauczyciel prezentuje zdjęcia rośliny tytoniu oraz skład dymu papierosowego;
7. Nauczyciel prosi dwóch uczniów o wykonanie doświadczeń:
a) Tworzenie mieszaniny papierosa z wodą- uczniowie podają cechy mieszaniny i odpowiadają na pytanie nauczyciela: czy mieszanina swym kolorem i zapachem zachęca do skosztowania?
b) Prażenie tytoniu- uczniowie oglądają substancję wydzieloną podczas ogrzewania i podają jej cechy;
8. Nauczyciel prezentuje zdjęcia płuc, tchawicy i zębów palacza oraz wymienia choroby, na jakie narażony jest palacz;
Faza podsumowująca:
1. Sąd nad papierosem- uczniowie odczytują informacje zapisane na karcie pracy, które świadczą o szkodliwości palenia papierosów;
2. Nauczyciel podsumowuje i ocenia pracę uczniów oraz zadaje pracę domową: ułóż hasło promujące zdrowy styl życia i niepalenie.