Scenariusz lekcji Kl. IV-VI
Temat: Środa Popielcowa.
Cel główny: zrozumienie sensu Wielkiego Postu i znaczenia pokuty
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie, co to jest Wielki Post i w jakim trwa czasie,
- zna znaczenie symbolu posypania głowy popiołem w Środę Popielcową i fioletowy kolor szat liturgicznych kapłana,
- potrafi określić swoje wady i z nimi walczyć,
- wybiera sobie cel pokuty.
Środki dydaktyczne: Pismo Święte, świeca, karty pracy, plansze z napisem WIELKI POST, ŚRODA POPIELCOWA, rysunek korony cierniowej.
Metody: słowne: pogadanka, uroczyste odczytanie fragmentu Pisma Świętego; obrazowe: przedstawienie plakatów; metoda zajęć praktycznych: samodzielne uzupełnianie tekstu.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
PRZEBIEG KATECHEZY
1. Modlitwa do Ducha Świętego.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Pytam uczniów jak nazywa się okres w Kościele, który obecnie trwa? Tłumaczę uczniom, iż na dzisiejszej lekcji pogłębimy informacje dotyczące Wielkiego Postu, który właśnie się rozpoczął.
4. Rozdaję karteczki samoprzylepne i na każdej z nich uczniowie piszą odpowiedź na pytanie: Z czym kojarzy mi się Wielki Post?
5. Zawieszam na tablicy arkusz papieru z napisem „Wielki Post”. Następnie uczniowie przylepiają swoje karteczki w taki sposób, aby utworzyły słoneczko. Wyznaczam ucznia, który czyta wszystkie wypowiedzi.
6. Na podstawie odpowiedzi uczniów wspólnie układamy definicję Wielkiego Postu.
Np. WIELKI POST – to czas w Roku Kościelnym trwający 40 dni, rozpoczynający się w Środę Popielcową, a kończący się na WIELKANOC.
7. Zapisuję na tablicy temat katechezy: Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu.
8. Proszę, aby uczniowie, przypomnieli sobie, co w tym dniu robili? Zawieszam napis Środa Popielcowa.
Przykładowe odpowiedzi uczniów: uczestnictwo we Mszy Świętej, kapłan posypał nasze głowy popiołem, pościliśmy, nie jedliśmy mięsa, dorośli spożywali mało posiłków.
9. Pokazuję popiół, tłumaczę uczniom, skąd pochodzi.
- Czy pamiętacie słowa, które kapłan wypowiedział posypując głowy popiołem? Wieszam na tablicy plakaty przedstawiające scenę posypania głowy popiołem, oraz tekst wypowiadany przez kapłana.
10. Tłumaczę co oznacza posypanie głowy popiołem oraz jaki jest kolor szat kapłana i co on oznacza?
11. W uroczysty sposób, przy zapalonej świecy czytamy fragment Ewangelii Mt. 4, 1-11.
- Pytam uczniów w jaki sposób dziś szatan kusi człowieka? Uczniowie w ciszy w myślach odpowiadają na pytanie.
- Pan Jezus dał nam przykład pokuty. Co to znaczy pokutować?
Podsumowuję słowami: Pokuta jest zmianą złego życia człowieka na lepsze życie – jest powrotem do kochającego nas Ojca. Zachęcam uczniów do podjęcia jakiegoś postanowienia na czas Wielkiego Postu.
12. Pokazuję uczniom plakat przedstawiający koronę cierniową. Tłumaczę, iż każdy cierń raniący Pana Jezusa to nasz grzech, nasze złe zachowanie, postępowanie. Co możemy zrobić, aby nie ranić Pana Jezusa w ten sposób, aby zamienić ciernie na kwiatki? Zachęcam, aby w okresie Wielkiego Postu uczniowie postarali się zmienić swoje postępowanie. Każdego dnia robiąc rachunek sumienia, zastanowili się czy w koronie Jezusa dorysują cierń, czy kwiatek.
13.Rozdaję obrazki przedstawiające posypanie głowy popiołem, proszę o uzupełnienie ich brakującym zdaniem wypowiadanym przez kapłana.