KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV POŚWIĘCONY
LEKTURZE C.S. LEVISA „ OPOWIEŚCI Z NARNII ”.
Temat : Jeśli szukasz przygód i wrażeń lub nie możesz spełnić swych marzeń – zapraszam Cię na wycieczkę po Narnii .
Cele operacyjne :
- zna elementy świata przedstawionego
- czyta cicho i ze zrozumieniem tekst literacki
- przetwarza zebrane informacje
- planuje pracę , współpracuje w grupie
- aktywnie słucha
- formułuje wnioski na podstawie prezentacji grup
- wymienia elementy świata fantastycznego i realistycznego
Metody :
-rozmowa dydaktyczna , praca z tekstem lektury , sesja plakatowa
Formy :
- praca indywidualna i zespołowa
Pomoce dydaktyczne :
- tekst lektury ,, Opowieści z Narnii ”, papier pakowy , flamastry , farby , wycinki z gazet , kolorowe foldery ofert turystycznych .
Chętni uczniowie dokładnie analizują treść wybranych fragmentów lektury wg. ustalonego wcześniej terminu .
1. Położenie geograficzne Narnii na podstawie mapy dołączonej do lektury ( grupa I ) .
2. Klimat panujący w Narnii ( grupa II ).
3. Jakie zwierzęta zamieszkują Narnię ( grupa III ).
4. Szata roślinna Narnii ( grupa IV ).
PRZEBIEG LEKCJI:
Lekcja rozpoczyna się krótkim ćw. pisemnym – opisanie Narnii jednym zdaniem , a następnie podanie kartki koledze aby dopisał swoje zdanie – rundka np. 4 min. I odczytanie swoich skojarzeń .
Uczniowie dzielą się na grupy wg. przydzielonych zadań .
Omawiają zgromadzone informacje zaczerpnięte z fragmentów lektury . Na arkuszach szarego papieru z narysowaną wcześnie mapą Narnii przygotowują prezentację wybranych wcześniej zagadnień . Każda grupa prezentuje efekty swej pracy i umieszcza plakaty na tablicy . Dodatkowo uczniowie poszczególnych grup przygotowują zadania zachęcające do odwiedzenia Narnii .
Grupa I
Ułóż program dwudniowej wycieczki z noclegiem w dowolnym miejscu Narnii
( uwzględnij zwiedzane miejsca ) .
Grupa II
Napisz prognozę pogody dla gości zamku Ker – Paravel .
Grupa III
Sporządź listę potrzebnych rzeczy, które należy zabrać ze sobą na wycieczkę po Narnii .
Grupa IV
Bal u Białej Czarownicy - Napisz zaproszenie na bal ( wymyśl dodatkowe atrakcje balu) .
Grupy omawiają swoje ćwiczenia , zapisują w zeszytach .
Następnie nauczyciel podsumowuje zajęcia , ocenia zaangażowanie uczniów .
Zadanie domowe : ułóż krótki wywiad z jednym z bohaterów lektury , z którego dowiesz się jak czuł się przebywając w Narnii .