X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11422
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nasza nowa planeta

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 5-latków
TEMAT KOMPLEKSOWY - ,,KOSMOS"

Temat:,,Nasza nowa planeta”

Cele ogólne:
odgrywa role w zabawach parateatralnych , posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem;
w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
czerpanie satysfakcji z efektów pracy w zespołach
rozwijanie kreatywnej i twórczej postawy wobec otaczającego świata
wzbogacanie i uściślanie wiadomości o kosmosie

Cele szczegółowe:
- kształcenie umiejętności wspólnego podejmowania określonych zadań i rozwiązywania problemów w toku ich realizacji ( praca zespołowa)
- potrafi przedstawić swoje pomysły w formie słownej ,ruchowej lub plastycznej
- posiada elementarną wiedzę o kosmosie
- sprawnie rozwiązuje zagadki rysunkowe i je nazywa

Metody:
- słowne: rozmowa, zagadki
- oglądowe: pokaz
czynna: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających, działań praktycznych

Formy: -praca z całą grupą
- praca zespołowa

Środki dydaktyczne: nagranie piosenki naCD, obrazki ilustrujące kosmos, kredki świecowe, kolorowe gwiazdki, koła z brystolu

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Zabawa ze śpiewem : ,,Gimnastyka"

Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę i w przód , i w bok,
skłon do przodu, w górę skok.

Głowa, ramiona, kolana, pięty,
kolana, pięty, kolana, pięty. x 2
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos!

2.Zagadka słowna: ,Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty, szybszy niż wiatr i samoloty.”
( rakieta)

3. „Lot w kosmos" - dzieci ubierają „skafandry kosmiczne” , wkładają hełmy i wsiadają do swoich „rakiet”.Na przerwę w muzyce dzieci naśladują poruszanie się w stanie nieważkości – „fruwają” jak ptaki oraz podskakują – jak odbijająca się piłka.

4.Loteryjka obrazkowa- kosmiczne obrazki
Losowanie obrazków związanych z tematem ,,kosmos" pociętych na części . Zadaniem dzieci jest połączyć pasujące ze sobą elementy.

5.Rozmowa z dziećmi wzbogacanie i uściślanie wiadomości o kosmosie z wykorzystaniem ilustracji , rozpoznawanie i nazywanie obiektów w kosmosie (gwiazda, kometa, planeta, rakieta, pojazd kosmiczny itp.)

6. Zabawa : ,,Kosmita jest wśród nas" ( wg. J. Jastrząb)
Nauczyciel jest kosmitą naładowanym promieniami. Gdy kogoś dotknie ten natychmiast nieruchomieje.Uratować taką osobę może każdy swobodnie poruszający się uczestnik zabawy. Kosmita stara się unieruchomić jak największą liczbę osób. Dzieci dążą do uwolnienia znieruchomiałych kolegóworaz starają się obezwładnić kosmitę. Może to nastąpić przez wyłączenie przewodów, które zwisają mu z paska. Jeżeli kosmita obezwładni wszystkie dzieci i ocali choć jeden przewód staje się niepokonany. Gdy jednak zostanie bez żadnego przewodu w otoczeniu osób nieobezwładnionych -przegrywa.

7.Zaproszenie na nieznaną planetę – losowanie kolorowych gwiazdek -podział dzieci na zespoły.

8. Praca plastyczna w zespołach - ,,Nasza nowa planeta"- rysowanie kredkami świecowymi

9.Prezentacja wykonanych prac przez dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.