Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci trzyletnich
w dniu 28 02 2011 r.
Opracowanie i realizacja: mgr Aneta Stanowska
Temat dnia: Baloniku baw się z nami!
Cel ogólny: Uświadomienie dzieciom faktu istnienia wokół nas powietrza, zachęcenie do uważnej obserwacji, kształcenie umiejętności samodzielnego myślenia, zaspokajanie naturalnej ciekawości poznawczej dzieci
Cele operacyjne (dziecko):
• nawiązuje serdeczne kontakty z rówieśnikami i dorosłymi;
• podaje różne propozycje rozwiązania rysunkowych zagadek – przedmiotów zawierających koło;
• dostosowuje ton głosu do sytuacji, przechodzi od szeptu, poprzez umiarkowany ton głosu, aż do głośnego okrzyku;
• współpracuje z rówieśnikami w sytuacji zadaniowej;
• zauważa i wskazuje podobieństwa i różnice w wyglądzie przedmiotów;
• czerpie radość z wspólnej zabawy;
• dopasowuje brakującą część sylwety balonu dobierając się parami;
• rozpoznaje za pomocą dotyku przedmiot ukryty w balonie;
• wykorzystuje przedmiot do czegoś innego, niż zwykle (balon jako instrument muzyczny)
• wyciąga wnioski z wspólnie przeprowadzanych doświadczeń;
• poznaje podczas doświadczenia zjawisko elektryzacji;
Środki dydaktyczne: flamaster, kartki papieru A3 (6 sztuk), 1 balon okrągły i jeden do modelowania, pompka do balonów, kilka zestawów obrazków z balonami, w których jeden nie pasuje do pozostałych, sylwety balonów rozcięte na dwie części (po jednej części dla każdego uczestnika), kolorowe kartki (w ilości odpowiadającej liczbie sylwet balonów), balony napełnione różnymi materiałami i przedmiotami, talerzyki, płyta CD (utwór nr 1 Carnavalito), balony okrągłe (po jednym dla każdego dziecka) napełnione powietrzem oraz ryżem i powietrzem, pałeczki, wełniany koc,
Materiały źródłowe: Bliżej Przedszkola listopad 2010, Program telewizyjny „Domowe przedszkole” odcinek pt.: „Podróż w czasie”
Przebieg:
1. Wierszyk na powitanie ilustrowany ruchem
Wszyscy pięknie się witamy
Do zabawy zapraszamy
Do przodu krok
Do tyłu krok
Teraz obrót, uścisk rąk
2. Zabawa dydaktyczna „Okrągłe zagadki rysunkowe”
Odgadujemy, co może przedstawiać rysowany fragmentami przez nauczyciela rysunek (koło):
• słońce
• buzia
• bałwan
• koło samochodowe
• kwiatek
• balon
Który z tych przedmiotów przyniosłam dziś do przedszkola?
Ostatnia z zagadek: BALON jest tematem dzisiejszych zajęć.
3. Zabawa ruchowa w kole „Baloniku nasz malutki” z elementem ćwiczeń oddechowych
Zainspirowani wysłuchaniem wiersza ilustrowanego dmuchanym balonem ilustrujemy ruchem treść wiersza. Recytujemy treść wiersza z coraz większym natężeniem siły głosu. Zauważamy związki przyczynowo-skutkowe podczas obserwacji dmuchania balonu.
Baloniku nasz malutki,
rośnij duży okrąglutki
Balon rośnie, że aż strach,
Przebrał miarę no i TRACH
Czy balon musi być okrągły? Obserwujemy dmuchanie balonu do modelowania.
4. Zabawa dydaktyczna „Który balon jest inny?”
Wybieramy spośród kilku ilustracji jedną, która nie pasuje do pozostałych i wyjaśniamy swój wybór:
• w innym kolorze
• bez ogonka
• większy od pozostałych
• innego kształtu
• inne położenie na kartce
5. Zabawa badawcza „Rakieta”
Poszukujemy odpowiedzi na pytanie: „Co ukryło się w balonie?” - dowiadujemy się, że w balonie jest powietrze.
Stawiamy hipotezy: „Co stanie się z nadmuchanym balonem, gdy wypuścimy go z rąk bez zawiązywania?”
Przeprowadzamy doświadczenie: Wprawiamy w ruch nadmuchany balon przymocowany do słomki . Obserwujemy jak uciekające powietrze rozpędza balon.
6. Ćwiczenie w parach „Połowa balonu”
Dzieci otrzymują połowę sylwety balonu, poszukują brakującej części u innego dziecka i wspólnie tworzą parę. Układają swoją pracę na kartce papieru w taki sposób, aby balon zmieścił się na wyznaczonej powierzchni.
7. Zabawa muzyczna „Balonowa orkiestra”
Dokonujemy podziału balonowych instrumentów na dwie grupy: balony napełnione powietrzem oraz balony napełnione materiałem sypkim.
Gramy na nadmuchanych balonach jak na bębnie, wygrywając rytm pałeczką za nauczycielem oraz na balonach z materiałem sypkim jak na grzechotkach.
Nauczyciel pokazuje jeszcze inne sposoby gry na balonach np. wypuszczając z nich powietrze.
Gramy w rytm utworu Carmavalito.
8. Zagadki ukryte w balonie
Rozpoznajemy za pomocą różnych zmysłów, co zostało ukryte się w balonie i podajemy swoje propozycje:
• cukier
• mąka
• guzik
• woda
• dzwoneczek
• lód
9. Zabawa badawcza „Elektryczne balony”
Pocieramy energicznie balon o wełniany materiał (elektryzując go) i przyklejamy do ściany – obserwujemy zjawisko elektryzacji.
Stawiamy hipotezy dotyczące doświadczenia, sprawdzamy je, wyciągamy wnioski z pomocą nauczyciela. Poznajemy zjawisko odpychania się przedmiotów o jednakowym ładunku elektrycznym oraz przyciągania przedmiotów o przeciwnych ładunkach.
10. Praca plastyczna „Ażurowe ozdoby”
Owijamy kordonkiem zamoczonym w kleju (wikol + krochmal) nadmuchany balon. Pozostawiamy do wyschnięcia.