Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci trzyletnich
w dniu 3 03 2011 r.
Opracowanie i realizacja: mgr Aneta Stanowska
Temat dnia: Wizyta w ogrodzie zoologicznym
Cele:
o Kształtowanie zainteresowania światem zwierząt;
o Doskonalenie percepcji słuchowej oraz rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej;
o Tworzenie sytuacji doskonalących zdolność kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi, rozwijających twórcze myślenie wychowanków;
Środki dydaktyczne: płyta CD z podkładem muzycznym do powitania oraz
Przebieg:
1. Zabawa na powitanie „Do przodu krok”
Ilustrujemy ruchem treść śpiewanej piosenki:
Do przodu kok, do tyłu krok,
Potem w bok: hop, hop, hop
Umiem klaskać,
Umiem skakać.
To zabawa przedszkolaka
Takiego jak ja i ty,
Takiego jak my!
2. Zagadka słuchowa „Czyje to odgłosy?”
Rozpoznajemy odtwarzane z płyty CD odgłosy wydawane przez różne zwierzęta mieszkające w ogrodzie zoologicznym. Wybieramy spośród ilustracji zwierząt domowych, leśnych i egzotycznych te ilustracje, które pasują do prezentowanych odgłosów i nazywamy narysowane na nich zwierzęta.
o słoń
o lew
o małpa
Dokonujemy samokontroli porównując wybrane obrazki z fotografiami.
Zastanawiamy się wspólnie, gdzie można takie zwierzęta zobaczyć. Poznajemy temat dzisiejszych zajęć.
3. Zabawa dydaktyczna „Safari”
Wyjaśniamy, że oprócz ogrodów zoologicznych istnieją także parki Safari, gdzie można podziwiać i fotografować naturalną przyrodę. Zwracamy uwagę na różnicę (brak klatek).
Odszukujemy na plakacie takich samych fragmentów ilustracji, jakie otrzymaliśmy w czarno-białych barwach.
4. Zabawa ruchowa „Parada zwierząt”
Poruszamy się w rytm muzyki naśladując wybrane zwierzę mieszkające w ZOO.
5. Opowieść ruchowa „Zwiedzamy ZOO”
W treść opowieści ruchowej, podczas której wychowankowie naśladują różne zwierzęta wplatane są:
o podpowiedzi w formie utworów muzycznych:
C. Saint-Saens „Karnawał zwierząt” (słoń, kangur)
o Piosenka – zagadka „Żyrafa fa fa”
To żyrafa fa fa fa fa
Wysoka jest jak szafa
To żyrafa ra fa fa
Żyrafa fa fa fa
6. Zabawa ruchowa „Naśladujemy zwierzęta”
Wykorzystujemy w zabawie woreczki gimnastyczne, które pomagają nam w przedstawieniu sposobu poruszania się zwierząt np. ślimak, żółw, kangur, paw, wielbłąd, pingwin.
7. Masażyk relaksacyjny do treści wiersza „ZOO” B. Kołodziejskiego
Tutaj w zoo jest wesoło,
tutaj małpki skaczą w koło, skoki po okręgu
tutaj ciężko chodzą słonie, naciskanie płaskimi dłońmi
biegną zebry niczym konie, lekkie stukanie pięściami
żółwie wolno ścieżką człapią, przykładanie lekko płaskich dłoni
w wodzie złote rybki chlapią. muskanie wierzchem i wewnętrzną stroną dłoni
Szop pracz, takie czyste zwierzę, pocieranie dłońmi pleców
Ciągle sobie coś tam pierze.
Struś dostojnie w koło chodzi, kroczenie dwoma palcami
Śpieszyć mu się nie uchodzi.
A w najdalszej części zoo
dwa leniwce się gramolą, przesuwanie dłoni od zewnątrz do wewnątrz
wolno wchodząc na dwa drzewa, przesuwanie dłoni z góry na dół
gdzie się każdy z nich wygrzewa
I zapada w sen głęboki... położenie głowy na plecach masowanego dziecka
8. Zabawa ruchowa „Balonowy wąż”
Przekazujemy sobie nadmuchany balon przymocowany do tasiemki, stojąc w kole. Podajemy go w rytm muzyki – reagujemy ruchem na pauzę w muzyce, podajemy przy następnym fragmencie utworu węża w przeciwnym kierunku.
9. Ćwiczenie oddechowe „Karmienie zwierząt”
Zasysamy wydarte z bibuły transparentnej skrawki papieru i przenosimy je w wyznaczone miejsce.
10. Zabawa plastyczna „Wąż Korfanty”
Naklejamy na kartkę papieru otrzymane elementy węża w przypadkowej kolejności.
Uzupełniamy brakujące części węża dowolnym materiałem plastycznym: wacikami, płatkami kosmetycznymi, kredkami, plastelinowymi kulkami, mozaiką z papieru, confetti, itp.