Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 letnich
1.Temat: „Deszczowe chmurki”- działanie wielozmysłowe z wykorzystaniem metody D. Dziamskiej „ Edukacja przez ruch”.
2.Cele ogólne:
• Uruchomienie wielu zmysłów: wzroku , słuchu, dotyku i ruchu,
• Rozwijanie koordynacji ruchów, usprawnienie motoryki.
3.Cele szczegółowe:
• Rytmicznie kreśli kreski,
• Składa papier wg wzoru,
• Klasyfikuje elementy wg wielkości,
• Przelicza elementy,
• Doświadcza radość i przyjemność z wykonanego zadania.
4.Metody:
- Czynna: ćwiczeń i zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń;
- Słowna: objaśnienia i instrukcje, piosenka, rozmowa;
- Oglądowa :pokaz.
5.Środki dydaktyczne: płyta z muzyką (Zbieram , poszukuję, badam- muzyka do ćwiczeń cz.1, D. Dziamskiej), kredki pastelowe, niebieskie kartki od bloku, taśma klejąca, kleje, kółka w trzech kolorach i wielkościach.
Przebieg zajęcia
1.Wiersz: „Chmurka” Edyta Matłosz
Raz pewna chmurka taka zła była,
że aż się cała szara zrobiła.
Z tej złości iskry się z niej sypały
i błyskawice z nieba spadały.
Huczała, buczała
tak głośno aż strach...
- No nie złość się chmurko...
Lecz ona...Błysk! Trach!
Na koniec już taka zmęczona była,
że tylko oczy mocno zmrużyła.
I wtedy na ziemię kapać zaczęły
łezki co z oczu jej wypłynęły.
2.Rozmowa n/t wiersza:
- O kim była mowa w wierszu?
- Jakiego była koloru?
- W jakim była nastroju?
- Jak była zła, to co robiła?
- Gdy się zmęczyła....?
3. Zaproszenie do stoliczków
Ćwiczenia grafomotoryczne- rytmiczne kreślenie deszczu – kresek
Dzieci stoją przy stolikach .Przed każdym leży kartka od bloku przymocowana do stoliczka taśmą. Dzieci kreślą rytmiczne kreski na całej powierzchni kartki w rytm muzyki (utwór nr 16). Na znak N. (przerwę w muzyce) przesuwają się o jedno miejsce i kreślą na kartce sąsiada. Zabawa trwa tak długo , aż dzieci nie wrócą na swoje miejsce. Dzieci wypowiadają się n/t swojego narysowanego „deszczyku”. (używając określeń; mały deszczyk, duży deszcz, ulewa). Dzieci wracają na dywan, siadają w kole.
4.Zagadka słuchowa : „ Deszcz”
Dzieci odgadują z nagrania „ jaki to deszcz?” odpowiednio nazywają.
5.Zabawa matematyczna „ Magiczne pudełko”
Na dywanie położone 3 chmury różnej wielkości ( duża , średnia, mała). Dzieci podają sobie „magiczne pudełko” w rytm muzyki( utwór nr 7). Na przerwę w muzyce dziecko wyciąga z pudełka kroplę i układa pod odpowiedniej wielkości chmurą. (np. mała chmura-mała kropla, itp.) Dzieci klasyfikują , przeliczają i porównują liczebność elementów w zbiorze.
6. „Deszczowe chmurki”- ćwiczenie swobodnego działania
.Dzieci wracają do stolików na których środku znajdują się różnej wielkości i koloru( białe , błękitne, niebieskie) koła .Wybierają dowolnej wielkości i koloru składają na pół i przyklejają na górną część kartki w kreski.
7.Wykończenie prac
Dzieci układają swoje prace na dywanie, krótkie omówienie ,podziękowanie za udział w zabawie i ćwiczeniach. Dzieci rytmicznie klaszczą w rytm wyliczanki.
Lubię kiedy wiosną,
Deszcz o szyby dzwoni ,
Klaszczę kiedy kropla,
Drugą kroplę goni.
Izabela Starkiewicz