Scenariusz uroczystości „Pożegnania lata i powitania jesieni”
„OSTATNI REJS”
Grupa: Dzieci ze wszystkich grup wiekowych: 3,4,5 – 6 latki.
Opracowanie i prowadzenie: M. Ściślak i K. Plachetka
Cele ogólne:
- Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku (lato – jesień).
- Uczestniczenie w zabawach z elementami improwizacji ruchowej do piosenek i do muzyki.
- Sprawne poruszanie się w przestrzeni, wyrabianie płynności, zręczności ruchów.
- Integrowanie się i nawiązywanie życzliwych kontaktów z dziećmi z różnych grup.
Obszary aktywności: przyrodnicza, muzyczna, społeczno – moralna, kulturowo – estetyczna
Metody: elementy technik C. Freineta (fiszka zadaniowa), ASM wg B. Strauss, pedagogiki zabawy Klanza.
Literatura: U. Bissinger – Ćwierz „Muzyka i ruch dla każdego”; materiały warsztatowe „Pedagogika zabawy w przedszkolu”; „Zabawy muzyczno – ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem ASM wg B. Strauss”;A. Łada – Grodzicka „ABC... Program wychowania przedszkolnego XXI wieku”.
Środki dydaktyczne: szara gazeta dla każdego dziecka, sznurek, płyty CD: „Rejs Na Czystą Wyspę”, „Tańce i zabawy z bliska i z daleka”, „Pedagogika zabawy w przedszkolu”; „ Zabawy muzyczno – ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem ASM wg B. Strauss”, kaseta: „Muzyka i ruch dla każdego”.
* Impreza podzielona na dwie grupy wiekowe: 3 – 4 latki i 5- 6 latki
Przebieg:
1.Podczas ranka każde dziecko rozwiązuje indywidualnie zadanie na fiszce: „Otocz pętlą przedmioty, które kojarzą Ci się z latem”. Możesz je pokolorować. (decyzja należy do wychowawcy grupy)
2.Zebranie dzieci i nauczycieli przebranych za marynarzy w dużej sali. Powitanie marynarzy okrzykiem: - Ahoj! Przeniesienie za pomocą czarów do marynarskiej krainy. Zaproszenie do rejsu na pożegnanie lata.
3.Zabawa przy piosence „Już czas” (CD nr 3 „Rejs...”). Dzieci tworzą pociągi, mające dotrzeć do portu. Maszerują do rytmu, powtarzają słowa piosenki, jako echo, ilustrują jej treść ruchem.
4.Opowieść ruchowa „Wypływamy w podróż”: dzieci ilustrują ruchem i efektami dźwiękonaśladowczymi treść opowieści.
5.Zabawa improwizowana ruchem do piosenki „Wypłynąć w rejs”(CD nr2 „Rejs...”)- naśladowanie pływania, wiosłowania, wiatru.
6.Wykonanie marynarskich lunet: zwijanie w rulony gazet. Rozglądanie się. Zobaczenie lądu – Afryki. Okrzyk: - Ahoj! Zaproszenie dzieci do tańca afrykańskiego na cześć lata do muzyki „Jamaica disco” (CD nr11 „Tańce...”).
7.Zabawa dźwiękonaśladowcza „Morskie fale” z gazetą: falowanie, deszczyk, burza na morzu, wietrzyk.
8.Dopłynięcie do Japonii. Powitanie okrzykiem: - Ahoj! Taniec japoński do muzyki „Witajcie przyjaciele” (CD nr 2 „Tańce...”).
9.Zabawa rytmiczna „Ciągnij linę!”- rytmiczne podawanie liny z rąk do rąk do piosenki „Hej, ho, żagle staw!”
10.Przybycie do Grecji. Powitanie: - Ahoj! Zaproszenie dzieci do tańca krokiem dostawnym w prawo – lewo, do przodu, do tyłu.
11.Wypatrzenie przez lupę Polski. Powitanie: - Ahoj! Zaproszenie do tańca integracyjnego „Zuch marynarz” (kaseta „Muzyka...”).
12.Formowanie kul – „kokosów” z gazet. Układanie z nich na dywanie: młodsze grupy koła ratunkowego, starsze grupy statku.
13. Pochwała współpracy wszystkich dzieci. Pokaz konturów dużych statków. Omówienie sposobu wykonania pracy grupowej: ozdobienie statku wg pomysłu dzieci. (czas wykonania: po imprezie w dużej sali).
14.„Jesienny taniec”- płynne kołysanie się w rytm muzyki. Dopłynięcie do krainy jesieni. Przybycie gościa: Pani Jesieni (studentka). Powitanie i nawiązanie z dziećmi krótkiej rozmowy. Rozdanie im przyniesionych darów: kasztanów, żołędzi, orzechów, liści, owoców, warzyw. Wyjaśnienie, że to koniec wyprawy. Pożegnanie okrzykiem: -Ahoj!
* Młodsze dzieci rozchodzą się do sal.
15.Zaproszenie dzieci do relaksu przy „Masażyku jesiennym” (CD nr 17 „Zabawy...”).
16.Poproszenie Pani Jesieni o pozostanie z dziećmi aż do zimy. Taniec na pożegnanie wyprawy „Taneczek” (CD nr16 „Tańce...”). Odczarowanie marynarzy w dzieci.
17.Ozdabianie konturów statku w salach. Urządzenie wystawki prac dzieci oraz rozwiązanych fiszek.
Opowieść ruchowa „Wypływamy w podróż” (autor nieznany)
Zakładamy bluzkę, spodenki, czapkę. Składamy ubrania, pakujemy do plecaka (uff!). Maszerujemy do portu (lewa, prawa!). Rozglądamy się (lewo, prawo), szukamy statku, znajdujemy go. Machamy ręką z daleka do załogi. Wchodzimy na pokład,(tup, tup!) witamy się z kapitanem i załogą okrzykiem: Ahoj! Statek trąbi:tu!tu!tu! Dzwonek dzwoni: dzyń, dzyń, dzyń! Wypływamy w rejs!
Masażyk jesienny” wg E. Kordos (Klanza) *Masują obie ręce jednocześnie
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami – rysowanie chmur
A po parku chodzą dzieci parami – pukanie dwoma paluszkami
Wokół ścielą się z liści dywany – odciskanie dłoni
I z drzew spadają kasztany – pukanie piąstkami
My zbieramy te dary jesieni – skubanie
Układamy je w rządkach na ziemi – boki dłoni
W domu tato wywierci w nich dziurki – wiercenie
A my nawleczemy je potem na sznurki – falista kreska
„Zuch marynarz”
Zuch marynarz chłopak młody – palcem na siebie
Hop, siup, stradi, radi. - uda, dłonie, biodra
Nie boi się słonej wody - zaprzeczenie palcem
Hop, siup, stradi, radi. – j.w.
/Więc zdziwiona morska rybka – za głowę zdziwienie
Rumpaj – dija, rumpaj – da. – wiosłowanie
Wytrzeszcza na niego ślipka - pięści do oczu
Rumpaj – dija, rumpaj – da. /x2 j.w.
Toć on się nie boi chyba - zaprzeczenie palcem
Hop, siup, stradi, radi. – j.w.
I samego wieloryba. – oburącz duży kształt wieloryba
Hop, siup, stradi, radi. – j.w.
/Od bieguna do bieguna. – łuk prawą, lewą ręką
Rumpaj – dija, rumpaj – da. – j.w.
Droga prosta jest, jak struna - obie ręce prosto w górze
Rumpaj – dija, rumpaj – da/x2. – j.w.
I do raka, do sasiada - szczypce prawą ręką
Hop, siup, stradi, radi. – j.w.
Po raczemu tak powiada. - szczypce lewą ręką
Hop, siup, stradi, radi. – j.w.
/Raku, raku, raże raże. - szczypce, 2 kroki w przód, 2 w tył
Rumpaj – dija, rumpaj – da. – j.w.
Niech nam żyją marynarze! - wyskok z rękoma w górze
Rumpaj – dija, rumpaj – da. /x2 – j.w.