Scenariusz imprezy integracyjnej z rodzicami:
„Ziemniaczana biesiada w indiańskiej krainie”
grupa 6 – latki Biedronki
Opracowanie: M. Ściślak
Cele ogólne:
- rozwijanie wyobraźni, aktywności twórczej dzieci i rodziców;
- integrowanie dorosłych i dzieci podczas wspólnych działań;
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy;
Przebieg:
1. Powitanie zebranych przez wodzów indiańskim okrzykiem: Houk Indianie! (odpowiedź: Houk wodzowie!). Zaproszenie do uczczenia ziemniaka w indiańskiej krainie i do wspólnej zabawy.
2. Zaproszenie do tańca wszystkich Indian do muzyki „Fiesta Aymara” (zwrotka: dwa rzędy dzieci – rodzice; refren: dwa koła wewnętrzne i zewnętrzne)
3. Zajęcie miejsc przy indiańskim ognisku (drewienka ułożone dookoła lampki roratniej). Przedstawienie się wodzów i kolejne przedstawianie się małych i dużych Indian. Po każdym podaniu indiańskiego imienia pozdrowienie houk. (rodzice wybierają imiona spośród podanych, dzieci wybrały imiona wcześniej podczas zajęć)
4. Występy małych Indian dla dużych: najpierw taniec, potem gra w orkiestrze na instrumentach perkusyjnych utworu „Meksykańska fiesta”
5. Zapoznanie ze słowami ziemniaczanego hymnu ( I zwrotka; sł. M. Ściślak, muz. na melodię „Krakowiaka”, dorośli otrzymują słowa na kartkach, dzieci poznały na zajęciach). Próba wspólnego wykonania ziemniaczanego hymnu.
6. Podział zebranych na 7 indiańskich plemion (po 3 dzieci z grupy + ich rodzice, w jednej grupie 4 dzieci + rodzice)
7. Pierwsza konkurencja: „Wymyślanie nazwy i znaku plemienia”: zapis i rysunek na fiszce (czas 5 min.). Odczytanie nazw plemion, pokaz znaków, przydzielenie punktów na tablicy.
8. Konkurs: „Rzuty ziemniakami do kosza”: z każdego szczepu jedna osoba, ile trafień, tyle punktów (do 5 możliwych).
9. Śpiew ziemniaczanego hymnu.
10. Konkurs dla mam: „Kto szybciej obierze ziemniaka” (I miejsce 3 pkt.; II miejsce 2 pkt.; III miejsce 1 punkt).
11. Konkurs dla tatusiów: „Kto szybciej złapie konia” (kręgiel z przyklejoną głową konia i doczepionym sznurkiem lub wełną, na końcu przyczepioną do patyka, zwijanie „lassa” palcami. (punktacja j. w.)
12. Śpiew ziemniaczanego hymnu.
13. Konkurs dla dziecka, dorosły może pomóc: „Kto szybciej ułoży indiańskie puzzle” (punktacja j. w.)
14. Konkurs dla szczepów: „Układanie II zwrotki ziemniaczanego hymnu” (czas do przedostatniej konkurencji; 1 punkt za ułożenie i zaśpiewanie)
15. Konkurs dla dzieci: „Nawlekanie korali na drucik” (I miejsce 3 pkt; II miejsce 2 pkt.; III miejsce 1 pkt)
16. Śpiew z tańcem ziemniaczanego hymnu dziecko – rodzic krokiem dostawnym, pozostali śpiewają i przygrywają na indiańskich instrumentach – butelki z ryżem.
17. Konkurs dla mam: „Zaplatanie warkoczy z bibuły i zawiązywanie ich kolorową włóczką” (po jednej mamie z plemienia, dziecko pomaga trzymając; punktacja j. w.)
18. Konkurs dla tatusiów: „Rzuty woreczkiem z grochem leżącym na kolanie do dużego koła stojącego na podłodze (koło trzyma jeden z wodzów; ile trafień, tyle punktów – do 5 możliwych)
19. Odczytanie i próby śpiewu II zwrotki ziemniaczanego hymnu, ułożonego przez plemiona – nadanie punktów.
20. Konkurs dla dzieci: „Kto szybciej wybierze czerwoną fasolkę od białej” (I miejsce 3 pkt.; II miejsce 2 pkt.; III miejsce 1 pkt)
21. Konkurs dla tatusiów: „Kto szybciej wytnie nożyczkami indiańską strzałę” (punktacja j. w.)
22. Wykonanie w grupach indiańskich, ziemniaczanych totemów (ozdabianie ziemniaków bibułą, plasteliną, wykałaczkami, pinezkami, suszonymi liśćmi, jarzębiną, podpisanie nazwą szczepu i imionami indiańskimi i rzeczywistymi)
23. Pochwała sprawności wszystkich Indian, odczytanie punktacji i nazwy zwycięskiego plemienia . Wręczenie nagród: papierowe kaktusy dla rodziców, lizaki z piórkiem dla dzieci.
24. Wspólny poczęstunek. Podziękowanie wszystkim za przybycie i udział w zabawie, pożegnanie indiańskim okrzykiem.
25. Zapis przez dorosłych na papierowych piórkach oceny imprezy.
Propozycje fiszek i tekstu:
Fiszka 1
Data:
Kto pracuje (wpisać imiona rzeczywiste, a obok indiańskie):
Co robimy: „Wymyślamy nazwę indiańskiego plemienia i rysujemy jego znak”
Co potrzebujemy: pisaki, kredki, ołówki, temperówkę
Miłej pracy Indianie!
Fiszka 2
Data:
Kto pracuje (wpisać imiona indiańskie i rzeczywiste):
Co robimy: „Układamy II zwrotkę ziemniaczanego hymnu”
Co potrzebujemy: pisaki lub kredki
Miłej pracy Indianie!
„Ziemniaczany hymn” (sł.: Marlena Ściślak
muz.: na mel. „Krakowiaka”)
Kochany ziemniaczku
bardzo cię lubimy,
ciągle cię zjadamy
wiosny, lata, zimy,
czy jesteś smażony,
czy też gotowany,
potrawy z ziemniaka
wszyscy uwielbiamy!