SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT ZAJĘCIA: „Co to jest radość?”
DATA:
GRUPA: 5-latki
CELE OGÓLNE: - kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodniejszego znoszenia stresów i porażek
CELE SZCZEGÓŁOWE: - umie swobodnie wypowiadać się w różnych technikach plast. (9.1)
- odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem (7.2)
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru (8.1)
- potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach (14.2)
METODY: czynna – zabawy ruchowe, malowanie farbami
słowna – instrukcje N, wypowiedzi dzieci
oglądowa – oglądanie ilustracji, przyglądanie się swojej twarzy w lusterku, oglądanie
prac plastycznych
FORMY: zabawy z całą grupą
POMOCE: małe lusterka, ilustracje twarzy z różnymi emocjami, koszyk z karteczkami, emblematy kotków, farby plakatowe, arkusze szarego papieru, CD z muzyką relaksacyjną
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie – dzieci dobierają się parami i w parach witają się ich poszczególne części ciała
(plecy, kolana, łokcie, itp.).
„Strzelec”- dzieci siedząc w kole „strzelają” do siebie mrugnięciem oka.
„Gra twarzy” - z rozsypanych zdjęć na dywanie dzieci wybierają tylko te, które przedstawiają „radość”.
„Lusterka”- dzieci przeglądają się w małych lusterkach i oglądają swoją radosną minę, opisują jak wyglądają rysy twarzy.
„Posyłamy uśmiech” - dzieci posyłają radosną minę koledze lub koleżance siedząc w kole.
„Ojciec Wirgiliusz”- zabawa kołowa ze śpiewem (naśladowanie ruchów danego dziecka).
„Koszyk radości”- dzieci wyciągają karteczkę z koszyka, N odczytuje niedokończone zdanie o radości, zadaniem dzieci jest dopowiedzenie zakończenia.
„Łaszenie się kotków”- zabawa z emblematami kotków; dzieci w parach naśladują łaszenie się kota do swojego pana.
„Radość”- malowanie farbami plakatowymi na dużych arkuszach szarego papieru.
Relaks – leżenie na plecach na dywanie w pozycji „słoneczko” z zamkniętymi oczami i słuchanie muzyki.