Tajemniczy list od Wróżki -scenariusz zajęcia
Opracowała : Joanna Rybkowska
Grupa wiekowa: 5,6-latki
Temat zajęcia: Tajemniczy list od Wróżki
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwija swoje zainteresowania literaturą dla dzieci
- utrwala znajomość bajek i wierszy
- rozwiązuje zagadki słowne i obrazkowe
- potrafi uważnie słuchać, skupiać uwagę na czytanym przez nauczycielkę tekście
- prawidłowo odczytuje znaczenie symboli
- zgodnie współdziała z kolegami z grupy
Rodzaje aktywności:
- językowa
- literacka
- muzyczna
- ruchowa
- plastyczna
Przebieg zajęcia:
Na tablicy znajduje się znak zapytania z przyczepioną do niego kopertą a także 6 obrazków
z postaciami z bajek, pod którymi ukryta jest koperta-list od wróżki. Nauczycielka stwarza tajemniczy nastrój, kieruje uwagę dzieci na znak zapytania. Zwraca się do dzieci: jak myślicie, co może oznaczać ten znak zapytania? Dzieci samodzielnie lub wspólnie z nauczycielką dochodzą do wniosku, że być może trzeba wykonać jakieś zadanie, rozwiązać jakąś tajemniczą zagadkę...Nauczycielka zachęca dzieci do rozwiązywania zadań słowami: Jeśli chcesz wiedzieć, co kryje ten znak zapytania rozwiąż ukryte w kopercie zadania.W kopercie znajduje się 6 zagadek tematycznie związanych z bajkami.
1.Rozwiązywanie zagadek słownych- nauczycielka kolejno odczytuje zagadki, po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi dziecko zdejmuje z tablicy obrazek z odgadniętą postacią.
2.List od Wróżki-gdy wszystkie obrazki zostaną zdjęte z tablicy ukazuje się dzieciom koperta z narysowaną różdżką a w środku list, który odczytuje nauczycielka:
„ Witajcie dzieci. Czy lubicie przygody? To wspaniale, ponieważ mam dla was propozycję. Zamieńcie się w poszukiwaczy skarbów. Droga do szkatułki ze skarbem jest oznakowana, aby odnaleźć skarb musicie poszukać pewnych wskazówek i wykonać kilka zadań. W razie kłopotów zwrócicie się do swojej pani. Powodzenia!
Wróżka
3.Poszukiwanie skarbu- po wysłuchaniu treści listu dzieci same lub z pomocą nauczycielki odszukują wskazówki-napis START i strzałki-kierunek, w który muszą się skierować.
4.I ZADANIE- dzieci poruszają się zgodnie ze strzałkami, odnajdują kartkę z narysowanymi nutkami i krasnoludkami- jak myślicie, co to może oznaczać?- zadaniem dzieci jest zaśpiewanie piosenki „My jesteśmy krasnoludki”.
II ZADANIE- w dalszej kolejności dzieci odnajdują kartkę z narysowanymi postaciami
z bajek i doczepioną do niej kopertę. W kopercie znajduje się kolejne zadanie- nauczycielka czyta fragmenty bajek, zadaniem dzieci jest odgadnięcie, z jakiej bajki pochodzi dany fragment.
III ZADANIE- dzieci poruszając się zgodnie ze strzałkami odnajdują kolejną kartkę z narysowaną tańczącą dziewczynką- co ona oznacza?- zadaniem dzieci jest wspólny taniec do melodii, którą zaraz usłyszą.
IV ZADANIE- podczas poruszania się zgodnie ze strzałkami dzieci widzą symbol uśmiechniętej buźki- co on oznacza?- idziemy w dobrym kierunku! Napotykamy kolejne zadanie- na kartce znajdują się narysowane serca- jak myślicie, co one oznaczają?- powiedzmy sobie coś miłego, wymieńmy bohaterów bajek, którzy mieli dobre serce.
V ZADANIE- kolejne zadnie dzieci odnajdują przyczepione na kserokopiarce- na kartce narysowany jest palec naciskający guzik- dzieci dochodzą do wniosku, że ich zadaniem jest naciśnięcie guzika, aby uruchomić kserokopiarkę ( nauczycielka
wcześniej umieściła w kserokopiarce wzór karty pracy, na której znajdują się rysunki postaci z bajek i różnorodne przedmioty) Zadaniem dzieci jest połączenie postaci z odpowiednim przedmiotem np: Rybak- sieci, Czerwony Kapturek- koszyczek itp.
VI ZADANIE- w poszukiwaniu kolejnej wskazówki dzieci napotykają nadmuchany balon i kartkę z narysowaną igłą- dzieci dochodzą do wniosku, że należy przekłuć balon w którym ukryte jest kolejne zadanie umieszczone na małej kartce- proszę wyrecytować wiersz, którego bohaterką jest pewna kaczka...Dzieci recytują wiersz „Kaczka dziwaczka” J.Brzechwy
VII ZADANIE- poruszając się zgodnie ze strzałkami dzieci natrafiają na kolejne zadanie- obrazek przedstawiający Kopciuszka a przy nim miseczkę z grochem i fasolą i dwie puste miseczki, dochodzą do wniosku, że podobnie jak Kopciuszek muszą oddzielić ziarna.
VIII ZADANIE - dzieci docierają do ostatniego zadania, odnajdują kartkę z narysowanym kłębkiem wełny, odszukują rozwinięty częściowo kłębek, który prowadzi do sali. Jedno z dzieci zwija wełnę, na końcu kłębka znajduje się skarb- szkatułka z „magicznymi kamieniami” wraz z listem od wróżki: „Gratuluję! Jesteście wspaniałe, oto wasz skarb. Może nie jest zbyt okazały, ale ma magiczną moc... Każde z was musi wziąć magiczny kamień do ręki i cichutko wypowiedzieć życzenie. Musicie go
zachować, a z pewnością przyniesie wam szczęście...Pozdrawiam. Wróżka
Uwaga- „magicznymi kamieniami”- są ozdobne kamyki akrylowe
Na zakończenie zajęcia dzieci wykonują pracę plastyczną na temat„Jak wyobrażam sobie Wróżkę”