Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-letnich pt.,, Kolorowy pociąg- ćwiczenia matematyczne”
Data: 22.02.2011
Przeprowadziła: Monika Rosińska
Ośrodek tematyczny: Poznajemy różne pojazdy
Temat dnia: Pojazdy poruszają się z różną prędkością
Cele ogólne:
- UŚWIADAMIANIE DZIECIOM SENSU ZDARZEŃ PRZYCZYNOWO-SKUTKOWYCH I UMOŻLIWIENIE PRZEWIDYWANIA NASTĘPSTW
- KSZTAŁTOWANIE UMIEJETNOŚCI POSŁUGIWANIA SIĘ LICZEBNIKAMI PORZĄDKOWYMI, FIGURAMI GEOMETRYCZNYMI I KOLORAMI
Cele operacyjne:
• Uważnie słucha wiersza ,, Kolorowy pociąg” D.Gellner
• Udziela odpowiedzi na temat treści wiersza całym zdaniem
• Słucha polecenia nauczyciela
• Wybiera i nakleja elementy zgodnie z treścią wiersza
• Zna figury geometryczne- prostokąt, trójkąt, kwadrat, koło
• Liczy liczebnikami porządkowymi
• Rozpoznaje cyfry od 1 do 6
• Zna kolory
• czeka na swoją kolej wypowiedzi, nie przeszkadza innym w wykonywaniu zadań
• Śpiewa i inscenizuje ruchem piosenkę ,, Jedzie pociąg”
• Wypowiada się na temat swojego marzenia
Metody: słowne, oglądowe, praktyczne
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: wycięte kolorowe koła, kwadraty jako wagony, wycięte elementy- chmurka niebieska i biała, maki, listek, słońce, cyfry, kartki formatu A3 przecięte po długości zszyte ze sobą zszywaczem tworząc długie paski na których naklejone są kolorowe prostokąty i trójkąt; wiersz, płyta CD z piosenką, klej
I. WSTĘP
1. Wspólne utworzenie koła i rozłożenie przez nauczyciele na środku dywanu pomocy
( wycięte kolorowe koła i kwadraty jako wagony, elementy zgodne z treścią wiersza, cyfry) oraz rozdanie dzieciom kartek formatu A3 przeciętych po długości zszytych ze sobą zszywaczem tworząc długi pasek na którym naklejony jest kolorowy prostokąt( jako lokomotywa) i trójkąt.
2. Zaproszenie do uważnego słuchania wiersza
II. Przebieg
1. Słuchanie wiersz pt.,, Kolorowy pociąg”- D.Gellner i rozmowa kierowana dotycząca treści
Kolorowy pociąg- WIERSZ
Wycinam z papieru kolorowy pociąg.
Kolorowe koła po szynach turkoczą.
W niebieskim wagonie niebo rozgwieżdżone,
w żółtym- słońce z uśmiechem złocistym.
W czerwonym- kilka maków, w białym-
Puszysty obłok, w zielonym- wilgotne listki.
A w ostatnim- największym-
Bukiet spełnionych marzeń.
- Rozmowa kierowana- odpowiadanie na pytania całym zdaniem
• O czy jest wiersz?
• Jaki jest w wierszu pociąg?
• Co było w ostatnim wagonie?
2. Ponowne słuchanie wiersza połączone z wybieraniem i naklejaniem przez dzieci podanych elementów tworząc pociąg zgodnie treścią.
3. Kolorowy pociąg-ćwiczenia matematyczne
• Nazywanie figur geometrycznych z jakich powstał pociąg
• Przeliczanie kół (10) i wagonów liczebnikami porządkowymi wg. liczebności wzrastającej
• Odwzorowywanie liczebności wagonów poprzez wybieranie odpowiedniej cyfry (1-6)i naklejanie na każdym wagonie
• Nazywanie kolorów wskazanego wagonika np. Jakiego koloru jest 3 wagon, 5 wagon jest koloru...- indywidualizacja
III. Zakończenie
1. ,,Jedzie pociąg”- zabawa muzyczno- ruchowa ze śpiewem
2. Wypowiadanie się na temat ostatniego wagonika- swojego marzenia
3. Podziękowanie za udział w zajęciu