X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11253
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o czystość i higienę osobistą

Scenariusz zajęcia z aktywności słownej w gr. dzieci 4-5-letnich

Cel ogólny:
- kształcenie nawyków dbania o higienę osobista i higienę jamy ustnej.

Cele operacyjne:
- wie dlaczego utrzymanie czystości ciała oraz higiena jamy ustnej jest bardzo ważna,
- rozwija logiczne myślenie podczas rozwiązywania zagadek,
- dzieli wyraz na sylaby,
- nazywa przybory służące do utrzymania ciała w czystości,
- doskonali sprawność manualną,
- dba o estetykę wykonania pracy.

Metody: żywego słowa, zadań stawianych do wykonania.

Formy: praca z całą grupa, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: tekst wiersz J. Tuwima Pt „ List do dzieci”, tekst zagadek, przybory wykorzystywane do utrzymania higieny osobiste oraz higieny jamy ustnej, kontury ilustracji przeznaczonych do wykonania pracy plastycznej, kredki, gotowe elementy do przyklejenia.

Przebieg zajęcia

1.Wprowadzenie do tematu zajęć tekstem wiersza J. Tuwima pt: „List do dzieci”

I. Drogie dzieci! W tym liściku
o jedno was proszę:
Żebyście się co dzień myły,
Bo brudnych nie znoszę.

II. Czy pod studnia, czy na misce
W rzece czy w sadzawce,
Ale myc się! Bo przyjadę
I sam wszystko sprawdzę!
III. Myć się dzieci, myć do czysta,
Chłopcy i dziewczynki
Bo inaczej powiem żeście,
Nie dzieci lecz świnki!

2. Analiza tresci wiersza. Formułowanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.
- jak w wierszu nazwane były dzieci które się nie myły?
- kiedy trzeba się myć?
- dlaczego trzeba się myć?
- co służy do mycia?

3. Zabawa dydaktyczna: „ Zaczarowany worek”. Dzieci rozpoznają przybory toaletowe.

4. Zabawa ruchowa: Dzieci poruszają się po całej sali w rytmie wygrywanym na tamburynie . Na przerwę w muzyce wykonywa polecenia: mycie rak, wycieranie ciała ręcznikiem, czesanie włosów, mycie zębów.

5. Rozwiązywanie zagadek, wskazywanie prawidłowej odpowiedzi wśród rzeczy rozłożonych na podłodze oraz podział wyrazów na sylaby.

Choć się pieni,
to nie ze złości,
lecz z zamiłowania
do czystości (mydło)

Jest biała, siedzi w tubie
zęby nią czyścić lubię (pasta do zębów)

Co to jest- na pewno wiesz,
najeżona jest jak jeż, lecz
nikogo nie ukłuje, tylko zęby wyszoruję ( szczoteczka do zębów)

Ma jedno ucho, czasem bywa w kwiatki
można się z niego napić herbatki (kubek)

6. Zajęcie plastyczne przy stolikach.

7. Podsumowanie zajęcia.

Scenariusz zajęcia z aktywności słownej nauczyciela mianowanego

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.