Konspekt zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 3 – letnich
Prowadząca Barbara Domagała
Temat: ”Bajkowi bohaterowie”- wprowadzanie dzieci w świat wartości moralnych poprzez dokonanie oceny postaci z bajki „Historia Rudolfa” oraz wilka.
Podstawa programowa
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
1) 1. obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej( stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
8. Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc;
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
5) słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami;
Cel główny: stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwiązywania problemów, doskonalenia sprawności umysłowych
Cele operacyjne
Dziecko
- rozmawia o bajkowych bohaterach
-dokonuje oceny zachowana
-posługuje się pojęciami: dobry, zły
-dokonuje syntezy wzrokowo ruchowej i słuchowej
-liczy w zakresie 2
-bawi się przy muzyce
-umie współdziałać w grupie
Pomoce : czapki elfów w dwóch kolorach (żółty i niebieski), sylwety wilka i renifera, koperty z serduszkami w dwóch kolorach (czarny i czerwony), płyta cd z muzyką do zabawy w zaprzęgi i piosenką „Idzie zima”, szablon dużego worka wycięty z szarego papieru, obrazki zabawek do naklejania, klej, serwetki do wycierania rąk, obrazki do składania (dla każdego dziecka)
Formy aktywności dziecka
- językowa
- muzyczna
- ruchowa
- zabawowo zadaniowa
Metody
-elementy metody Rocławskiego
-problemowe
-zadań stawianych dziecku
-aktywizujące
Przebieg
1. Powitanie rodziców.
2.Rozmowa wstępna – n-l mówi dzieciom, że spotkał się z Mikołajem , który poprosił dzieci o pomoc w podjęciu decyzji które zwierzątka z bajki zasłużyły sobie na prezent.
3. Prezentacja elfowych czapek pod którymi schowały się zwierzątka.
4. Rozwiązanie zagadki o zwierzątku spod żółtej czapki (wilk)
5. Rozmowa o wilku
a) w jakiej bajce mieszka wilk?
b) czy wilk jest dobry i grzeczny?
c) czy zasłużył na prezent? Dlaczego?
d) czy wilk mówił prawdę?
Podsumowanie rozmowy metodą niedokończonych zdań wilk jest....
6. Wyjęcie z kopert serduszek w kolorze czarnymi czerwonym ,przeliczenie ich, indywidualne przyznanie wilkowi wybranego serduszka ( czerwone – grzeczny, czarne – nie)
7. Prezentacja zwierzątka spod żółtej czapki ( renifer Rudolf) – rozmowa kierowana czy Rudolf powinien otrzymać czerwone serduszko i dlaczego.
8. Zabawa przy muzyce „Zaprzęgi”
9.Zagadka od Mikołaja, składanie obrazka z części( synteza wzrokowo słuchowa)
10.Wspólna z rodzicami zabawa inscenizowana przy piosence „Idzie zima”
11. Praca plastyczna –„Wkładamy prezenty do worka Mikołaja” – naklejanie obrazków różnych zabawek na szablon worka.