Konspekt lekcji z języka polskiego przeznaczony jest dla uczniów klasy III gimnazjum z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim
Prowadząca: Magdalena Małecka
Termin: 12.02.2007r.
Czas:45 min.
Temat: „Księga Rodzaju” – biblijnym poematem o stworzeniu świata.
Cele: - umiejętność prawidłowej interpretacji i rozpoznawania przez ucznia wartości wpisanych w utwór,
- kształtowanie postaw, jakimi powinien się w życiu kierować człowiek,
-tworzenie własnego tekstu, porządkowanie argumentów.
Uczeń:
- czyta uważnie tekst i odnajduje słowa kluczowe,
- samodzielnie wyciąga wnioski z przeczytanego tekstu,
-potrafi ocenić postawy człowieka związane z codziennymi sytuacjami życiowymi
-sporządza plakat w oparciu o informacje z tekstu,
-poznaje teksty kultury, w których występuje motyw świata,
-zgodnie współdziała w grupie,
-odróżnia cechy pozytywne od negatywnych.
Metody:
- dyskusja,
- praca twórcza(plakat),
- praca z tekstem.
Środki dydaktyczne:
- biblia,
- tekst z podręcznika,
- kartki z zadaniami i fragmentem tekstu z Księgi Rodzaju,
- arkusze papieru, kredki, klej.
Forma pracy:
-zbiorowa
-indywidualna
-grupowa
Przebieg lekcji:
1.Przypomnienie wiadomości na temat Biblii- nawiązanie do poprzednich lekcji.
2.Postawienie pytania, czy w życiu człowieka współczesnego jest miejsce na Biblię- dyskusja.
3.Zapisanie tematu na tablicy: „Księga Rodzaju” – biblijnym poematem o stworzeniu świata.
4.Praca z tekstem: odczytanie tekstu biblijnego.
5.Rozdanie uczniom kartek z poleceniem, jakie mają wykonać i fragment tekstu do analizy.
Zadanie polega na wykonaniu ilustracji- plakatu do tekstu przedstawiających poszczególne dni stworzenia. Każdy uczeń zajmuje się innym fragmentem.
6.Prezentacja prac według dni stworzenia świata.
7.Praca w grupach.
Redagowanie przez uczniów drobnych tekstów użytkowych. Przydział zadań uczniom..
- zaproszenie(wąż zaprasza na degustację owoców rajskich)
- ogłoszenie o sprzedaży Rajskiego Ogrodu w Edenie.
8. Prezentacja napisanych tekstów.
9. Zadanie domowe. Napisz co Bóg stworzył siódmego dnia.
10. Analiza i ocena pracy uczniów.