SCENARIUSZ ZAJĘCIA
PRZPROWADZONEGO W DNIU 02.06.2010r.
KLASA I
EDUKACJA REGIONALNA
PROWADZĄCA: mgr Marzena Hucz
TEMAT: Miejsca sercu bliskie- wykonanie albumu o swojej miejscowości
CEL OGÓLNY: zapoznanie uczniów z zabytkowymi i ciekawymi obiektami oraz miejscami swoich miejscowości
CELE OPERACYJNE:
Uczeń potrafi:
- rozpoznać, nazwać i krótko omówić obiekty charakterystyczne dla miejscowości
- wskazać na mapie Śląsk
- wskazać na mapce Śląska swoją miejscowość
- czytać ze zrozumieniem krótkie teksy informacyjne;
- wykorzystać zdobytą wiedzę podczas rozwiązywania zadań;
- współdziałać w grupie.
METODY PRACY:
• Praca z mapą
• Rozmowa nauczająca
• Burza mózgów
• Drama
• Praca w grupach
FORMY PRACY:
• Indywidualna
• Grupowa
• Zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Wykreślanka literowa- zał.1
• Mapka konturowa z podziałem administracyjnym Polski- zał.2
• Mapka konturowa regionu śląskiego- zał.3
• List dla uczniów kl.I
• Prezentacja multimedialna ciekawych miejsc i obiektów Olszyny i Kaliny
• Laptop
• Projektor
• Nagranie piosenki „Mój dom”
• Odtwarzacz CD
• Krzyżówka- zał.4
• Koperty z puzzlami- zał.5
• Klej
• Brystol
• Fotografie- zał.6
• Podpisy do fotografii
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne: Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności
2. Wspólne odczytywanie z wykreślanki literowej tematu zajęcia- „Miejsca sercu bliskie”- zał.1
Faza realizacyjna:
1. Krótka rozmowa prowadzona przez nauczyciela na temat miejsc bliskich dzieciom
2. Wskazywanie na mapie regionu śląskiego, kolorowanie konturu Śląska- zał.2
3. Wskazywanie miejsca zamieszkania na mapce konturowej Śląska, naklejanie serduszka z nazwą miejscowości- zał.3
4. Dostarczenie przez pewnego gościa przesyłki dla uczniów z klasy I -przesyłka zawiera list o następującej treści:
„Witam Was Drogie Dzieci!
Mam na imię Olszynianka, jestem dobrą wróżką mieszkającą na prześlicznej polance w olszyńskim lasku. Właśnie dowiedziałam się, że dzisiaj na zajęciu rozmawiacie o bliskich waszym sercom miejscach i dlatego postanowiłam wysłać do Was mojego pomocnika – Motylka, aby przekazał Wam zadanie do wykonania. Chciałabym, abyście wykonali album prezentujący urokliwe miejsca waszej miejscowości, który zachęcałby turystów do jej odwiedzania. Myślę, że świetnie sobie z tym poradzicie. Zanim przystąpicie do pracy zapraszam Was na krótką wycieczkę po waszej Olszynie i Kalinie.”
5. Prezentacja multimedialna składająca się ze slajdów przedstawiających obiekty i miejsca charakterystyczne dla Olszyny i Kaliny
6. Wspólne śpiewanie piosenki pt:„Mój dom”
7. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki- zał.4
8. Losowy podział klasy na trzy grupy i wykonywanie zadania, którego celem jest ułożenie puzzli i przygotowanie dla pozostałych uczniów zagadki o ułożonym obiekcie- zał.5
9. Wspólne wykonywanie albumu przedstawiającego obiekty i ciekawe miejsca znajdujące się w Olszynie oraz Kalinie
• Dobieranie i naklejanie podpisów do fotografii przedstawiających atrakcyjne miejsca w swoich miejscowościach- zał.6
• Stworzenie z wykonanych kart albumu prezentującego urokliwe miejsca Olszyny i Kaliny
Faza podsumowująca:
1. Wspólne dobieranie określeń charakteryzujących Olszynę oraz Kalinę- zał.7
2. Ewaluacja zajęć poprzez technikę niedokończonych zdań:
- Chciałbym pozostać w Olszynie (Kalinie) na zawsze, ponieważ.............
- Chciałbym wyjechać z Olszyny (Kaliny), bo....................................
3. Podziękowanie za udział w zajęciach i wręczenie uczniom dyplomów