Scenariusz zajęć świetlicowych z cyklu „Cuda i dziwy”
TEMAT: Andrzej nam wróżby i zabawą służy.
CELE OGÓLNE:
● Wzbogacanie wiedzy o polskich tradycjach związanych z Andrzejkami
● Kształtowanie szacunku dla kultury i obyczaju
● Integracja grupy poprzez tworzenie warunków do wspólnej zabawy
● Wdrażanie do kulturalnego zachowania się.
CELE SZCZEGÓŁOWE - uczeń :
- pogłębia wiedzę na temat historii Andrzejek,
- wzbogaca wiedzę na temat wróżb andrzejkowych,
- umie bawić się i czerpać radość ze wspólnej zabawy,
- dąży aktywnie do wytyczonego celu - poznanie efektu wróżb,
- potrafi rozdzielić fikcję od rzeczywistości,
- potrafi aktywnie uczestniczyć w zabawie.
METODY PRCY:
- słowna / opowiadanie nauczyciela, opis kolejnych wróżb, opis kolejnych konkursów, polecenie/
- czynna / udział w konkursach i wróżbach/
FORMY PRACY:
-praca z grupą ,
-praca indywidualna.
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE: tekst z informacją nt. tradycji andrzejkowych, cukierki, groszowe monety, 3 talerze, kartoniki ze słoneczkami, szarfy do zawiązania oczu, ciasteczka-paluszki, serca z imionami, losy przeznaczenia, losy z zawodami, nitki, obwarzanki, ołówki, kartony, nagrody w konkursach (kolorowe nalepki, kuleczki szczęścia, spinki do włosów, znaczki przypinki, lizaki itp.)
LITERATURA: Ogrodowska B., Krągły rok, Warszawa 1997; Repińska R., Rodzina, tradycja, obrzędowość w zajęciach świetlicowych – zbiór scenariuszy i konspektów, Bydgoszcz 1994
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie uczniów i zaproszenie do wspólnej zabawy.
2. Przybliżenie historii oraz tradycji związanych z andrzejkami – opowiadanie nauczyciela ‘stare i nowe wróżby’ oraz odczytanie przez dzieci rozwieszonych na sali przysłowi andrzejkowych.
3. Wspólna zabawa grupy – na przemian wróżby z konkursami:
a)CUKIERKI - uczniowie częstowani są cukierkami. Kilka cukierków ma pomiędzy podwójnym opakowaniem groszową monetę. Kto poczęstuje się cukierkiem niespodzianką, ten będzie miał szczęście w nadchodzącym roku.
b)WRÓŻBA 3 TALERZE - pod talerzami ukryte są słoneczka z wymalowanymi buźkami. Wylosowany kartonik wróży, jakich ocen w tym roku szkolnych losujący będzie miał najwięcej.
c)KONKURS – drogą wyliczanki wybieramy dzieci, które zjadają na czas, bez użycia rąk ciasteczko-paluszka.
d)KONKURS 2 – w parach, jedno dziecko siedzi na podłodze, drugie stoi naprzeciwko i na wysokości ust siedzącego trzyma uwiązane na nitce ciasteczko-obwarzanek. Siedzące dziecko ma za zadanie w jak najszybszym tempie zjeść ciasteczko, nie gubiąc ani kawałka.
e)IMIONA - na sercach zapisane są imiona (na jednym dziewcząt, na drugim chłopców) dzieci kolejno przebijają szpilką serca, to imię w które trafią to imię przyszłego męża lub żony.
f)KIM BĘDZIESZ – dzieci wyciągają z woreczka losy z obrazkami symbolizującymi zawody, np.:
- mur – budowniczy,
- bandaż – pielęgniarka,
- pieniądze – bankowiec,
- stetoskop – lekarz,
- miotła – dozorca,
- lornetka – podróżnik itp.
g)KONKURS – wybrane dzieci mają za zadanie z zasłoniętymi oczami narysować na kartonie rybkę. Wygrywa to dziecko, którego rybka ma najwięcej szczegółów, jest najśmieszniejsza, najszybciej wykonana.
h)KONKURS 2 – przy pomocy wyliczanki wybieramy określoną liczbę dzieci, które dobierają się parami. Jedno dziecko jest niewidome (zakryte oczy), drugie prowadzące. Dziecko niewidzące musi przejść do prowadzącego po prostej linii, kierując się tylko
jego głosem.
i)CO CIĘ CZEKA W NAJBLIŻSZEJ PRZYSZŁOŚCI – dzieci losują karteczki
z przepowiednią, np.:
- dostaniesz wiadomość
- czeka cię długa, ciekawa podróż
- koniec z kłopotami
- wielkie szczęście
- spełnią się twoje marzenia
- pokłócisz się z kimś
- zakochasz się itp.
j)BUCIKI – dzieci zdejmują z lewej nogi but i ustawiają jeden za drugim od ściany do drzwi, którego dziecka but pierwszy znajdzie się za drzwiami to dziecko pierwsze ożeni się /wyjdzie za mąż/.
4. Zakończenie zabawy – dzieci siadają w kręgu i kończą po kolei zdanie „Na dzisiejszych zajęciach...”
Opracowała: Elżbieta Graczyk