Scenariusz zajęcia otwartego w grupie 3-latków
„Mój przyjaciel kot”
Data: 24.11.2010r.
Cele główne:
• poznawanie wybranych zwierząt domowych – kot;
• uważne słuchanie i rozumienie tekstu opowiadanego;
• rozwijanie sprawności manualnych i wyobraźni twórczej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• rozwiązuje zagadkę literacką;
• uważnie słucha opowiadania i udziela prawidłowych odpowiedzi na temat jego treści;
• doskonali umiejętność koncentrowania się na wykonywanym zadaniu;
• rozwija pomysłowość i fantazję;
• bierze aktywny udział w zajęciu;
• bierze udział w zabawie integracyjnej z rodzicami;
• przestrzega zawartych umów dotyczących słuchania i nie przeszkadzania innym podczas zajęcia;
Metody: słowna (rozmowa), działań praktycznych, oglądowa
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: zagadka literacka (kot), ilustracja przedstawiająca uliczki osiedla, opowiadanie „Ucieczka Mruczka” – wg pomysłu nauczyciela, sylwety kotów, klej, pocięta włóczka
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i zaproszonych rodziców.
2. Zaproszenie do wspólnej zabawy integracyjnej „Mali przedszkolacy”.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć -rozwiązywanie zagadki literackiej - „Kot”
Lubi mleko, pięknie mrucz,
Łapać myszy Cię nauczy.
4. Słuchanie opowiadania pt. „ Ucieczka Mruczka” (według pomysłu nauczycielki).
Ania zawsze marzyła o tym, aby mieć swojego kotka. Ucieszyła się bardzo, gdy pewnego dnia mamusia przyniosła jej do domu kota. Mruczek, bo tak właśnie Ania nazwała kotka, był małym zwierzątkiem. Jego sierść była w kolorze czarnym i białym. Tak naprawdę, to był on prawie cały czarny, tylko na grzbiecie miał niewielką białą plamkę, na łapkach jakby dwie białe skarpetki, a biały koniuszek jego ogonka wyglądał jak końcówka pędzelka. Ania uwielbiała swojego kotka. Zawsze, gdy dziewczynka wracała ze szkoły, Mruczek na jej widok przybiegał i tulił się. Ania ucieszona takim powitaniem, w nagrodę wyprowadzała go na spacer do ogrodu. Nagle Mruczek usłyszał szczekającego psa sąsiada, przestraszył się bardzo i nie zważając na wołania dziewczynki przeskoczył przez płot i uciekał uliczkami osiedla.- „Mruczusiu stój! Wracaj natychmiast!”, wołała Ania, ale kot nie zwracał uwagi na wołania dziewczynki. Ania wkrótce straciła go z oczu. Usiadła na ławce i zaczęła płakać, bo przecież tak bardzo kochała swojego kotka.
5. Rozmowa kierowana na temat treści opowiadania:
• Jak Ania nazwała swojego kotka?
• Gdzie Ania zazwyczaj wychodziła z Mruczkiem na spacery?
• Co wydarzyło się pewnego dnia?
• Co zrobiła Ania, gdy Mruczek przestraszony uciekł?
• Dlaczego Ania była bardzo smutna?
Na koniec nauczycielka zadaje dzieciom pytanie:
- Czy pomożecie Ani w odnalezieniu Mruczka?
6. Zabawa dydaktyczna „ Szukamy Mruczka”
Na tablicy (uliczek osiedla) przypięte są sylwety rożnych kotów. Zadaniem dzieci jest odnalezienie Mruczka ( według opisu z opowiadania). Dzieci wskazują właściwego kotka i wspólnie charakteryzują jego wygląd.
7. Praca plastyczna „Kotek”.
Dzieci wspólnie z rodzicami naklejają na sylwety kotów pociętą włóczkę.
8. Omówienie prac, podsumowanie zajęć:
Opracowała: Milena Soboń