Konspekt zajęć dla dzieci 3 letnich
Temat: Pada śnieg, puszysty śnieg.
Opracowała: Milena Soboń
Cel główny: Wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• potrafi samodzielnie wykonać doświadczenie (badanie) w zakresie dostępnym dla dziecka, analizować każdą zaobserwowaną zmianę;
• dostrzega związki przyczynowo – skutkowe;
• stara się poprawnie formułować swoje spostrzeżenia;
• wymienia właściwości fizyczne śniegu tj; zimny, mokry, miękki;
• potrafi rozwiązać zagadkę;
• potrafi bawić się w zabawy na śniegu;
Metody:
• podające: rozmowa, objaśnienie, opowiadanie;
• eksponujące: pokaz, obserwacja;
• praktyczne; zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń (badanie);
• pedagogika zabawy;
Formy:
• zespołowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
• śnieg
• gazety, opaski z gwiazdkami do zabawy
• płyty CD z nagraniami
Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa na temat aktualnej pory roku.
Dzieci wymieniają charakterystyczne cechy zimy: mroźno, śnieżnie, zimno, wietrznie itp.
2. Zagadka – dzieci rozwiązują zagadkę tematyczną.
„Co to za gwiazdeczki,
pewnie odgadniecie:
tańczą z wiatrem wesoło
podczas zimy na świecie?”( śnieg)
3. Zaproszenie do zabawy „Wirujące płateczki” - dzieci tańczą w rytm muzyki (szybkiej i wolnej), naśladując ruchem spadające płatki śniegu.
4. Zabawa badawcza - dzieci siadają do stolików i dotykają , ugniatają, wąchają przyniesiony przez nauczycielkę śnieg (badanie wielozmysłowe). Ćwiczenie gramatyczne „Jaki jest śnieg” – dzieci wymieniają przymiotniki określające śnieg np.: biały, puszysty, miękki, lekki, zimny, mokry.
5. Zabawa ruchowa „Śnieżki” – dzieci lepią z gazet niewielkie kuleczki imitujące śnieg i układają na chuście klanzowskiej. Poprzez falowanie wprawiają je w ruch. Następnie porządkują salę wrzucając papierowe kulki do kosza.
6. Rozmowa i utrwalenie wiadomości poprzez wykorzystanie techniki niedokończonych zdań „Lubię zimę, bo...”
7. Zabawa ruchowa „Zaprzęgi” – dzieci reagują na przerwę w muzyce.
8. Podsumowanie zajęcia.