X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11112
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy części ciała – zabawy muzyczno – plastyczno – ruchowe. Scenariusz zajęć

Temat: „Poznajemy części ciała” – zabawy muzyczno – plastyczno – ruchowe.

Cele ogólne:
1.Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała.
2.Usprawnianie motoryki małej i dużej, ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej.

Cele szczegółowe – dziecko potrafi (samodzielnie lub z pomocą):
Ad 1. Wskazywać, nazywać poszczególne części ciała: głowa, plecy, brzuch, nogi, ręce, pupa.
Zakładać czapkę, kurtkę na określone części ciała.
Ad.2. Maszerować po sali.
Biegać po sali.
Przejść po kładce.
Kręcić się w koło na pupie.
Wiosłować.
Uderzać balonem w poszczególne części ciała.
Stemplować sylwetę chłopca „stemplami z waty”
Przejść po ścieżce z materiałów zróżnicowanych fakturowo.

Metody: elementy metod:
- kierowania działalnością dziecka,
- obserwacji i pokazu,
- przykładu,
- samodzielnych doświadczeń,
- pedagogiki zabawy,
- F. Affolter
- V. Sherborne,

Środki dydaktyczne; taśma z nagraniami, kładki, sylweta chłopca,, farba plakatowa, balony wypełnione płatkami owianymi, fartuchy, kartony z sylwetami rak i nóg, części wierzchniej garderoby, woreczki z grochem, folia z bąbelkami, wycieraczka igłowa, bębenek, lampa parowa, płatki owsiane, poduszka wibracyjna, masa mydlana, płatki owsiane, miska z wodą, ręczniki.


Przebieg:
1.Zabawa na powitanie: Bieg dookoła sali przy dźwiękach bębenka – na pauzę witanie się częściami ciała wymienionymi przez nauczyciela:
- dotykanie się kolanami,
- dotykanie się głowami,
- dotykanie się plecami,
- podawanie sobie reki – powiedzenie cześć.

2. Wskazywanie i nazywanie na sylwecie chłopca części ciała: głowa, oczy, nos, usta, ręce, brzuch, nogi – pokazywanie części ciała na sobie.

3. Zabawa rytmiczna przy muzyce – uderzanie balonami o poszczególne części ciała.

4.Zabawy ruchowe:
- marsz przy muzyce, na pauzę – sygnał słowny – stop i wzrokowy (naklejone na kartonie sylwety rąk i stóp – przykładanie rak do kartonu z naklejonymi sylwetami rąk, na sygnał wzrokowy – stopy – stawanie na leżących na podłodze sylwetach stóp.
- „bączek” - obracanie się w koło na pupie,
- „wiosłowanie” – dzieci siedzą na podłodze, trzymają się za ręce, nogi wyciągnięte na bok – na zmianę kładą się na plecach lub siadają.

5.przejście po „kładce” – odszukanie i założenie swojej części garderoby (kurtka, czapka).

6. Stemplowanie „stemplami z waty” z użyciem farb plakatowych po sylwecie chłopca.(praca zbiorowa).
Mycie rąk z zachowaniem odpowiedniej kolejności – zdejmowanie pantofli i skarpetek.

7.Chodzenie boso po ścieżce z materiałów zróżnicowanych fakturowo: wycieraczka igłowa, folia bąbelkowa, papier pakowy, woreczki z grochem, masa mydlana, płatki owsiane, masaż stóp na poduszce wibracyjnej.

8.Mycie nóg, wycierane ich w ręcznik Zakładanie skarpetek, butów.

9. Zakończenie zajęć: pochwalenie dzieci i nagrodzenie mandarynką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.