X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11108
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Biała zima - cechy charakterystyczne zimy. Scenariusz zajęcia z edukacji umysłowej w grupie dzieci 4 letnich

Temat kompleksowy: Czekamy na zimę.

Temat dnia: Biała zima - cechy charakterystyczne zimy.

Cele główne:

- Charakteryzowanie zjawisk atmosferycznych związanych z zimą.
Wzbogacanie słownika dzieci o nowe wyrazy.
Przeliczanie w zakresie 4.
Rozwijanie inwencji twórczej dzieci.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- Układają sylwetę bałwana z części .
-Wskazują biały kolor.
- Liczą w zakresie 4.
-Formują kulę z papieru.
-Rozwijają wyobraźnię i kreatywność.
-Słuchają uważnie poleceń nauczycielki.
-Czerpią radość z zabaw ruchowych i potrafią ją okazać.
Wizualizują i relaksują się.

Metody:

- słowne – rozmowa, zagadki
- oglądowe – ilustracje, pokaz
- czynne – zadań stawianych do wykonania
- metody pedagogiki zabawy
- metody relaksacyjne
- metody aktywizujące wg. Krzyżewskiej

Formy: praca indywidualna i zbiorowa

Środki dydaktyczne:

Ilustracja zimowa, gazety, papierowe koła różnej wielkości, klej, kredki, płyta CD, wata, paski bibuły, tamburino.

Formy aktywności:

-słowna,
-ruchowa,
-muzyczna,
-plastyczna,
-przyrodnicza
-matematyczna

Przebieg zajęcia:

1.Wysłuchanie zagadek wprowadzających w temat:
Biały jak mąka albo drobna kaszka, gdy zaściela ziemię do zabaw zaprasza.
( śnieg)
Zgadniesz treść zagadki, gdy pomyślisz nieco. Jakie srebrne gwiazdki, zimą z nieba lecą?( płatki śniegu)
2. Rozmowa poparta obserwacją wiadomościami własnymi oraz ilustracją- Po czym poznajemy zimę?. Wprowadzenie nowych wyrazów do słownika – mróz, lód, krótkie dni, zawieje zamiecie,
...
3. Dokończ zdanie, lista atrybutów:
Śnieg jest (jaki?)-np. biały, zimny, puszysty, mokry, miły
...
4. Porównaj, skojarz – zabawa słowna:
Śnieg jest biały jak(co?)np. miś polarny, suknia ślubna

5. Zabawa ruchowa „ Białe”- szukanie w sali przedmiotów koloru białego .Na hasło „białe” – dzieci nieruchomieja.

6. Zabawa słowna – twórcza:
- Co by było gdyby cały czas padał śnieg?
- Co by było gdyby śnieg był kolorowy?

7. „Zabawy zimowe” – zabawa metodą pedagogiki zabawy.
8. Wypowiadanie się na temat zabaw zimowych , które wystąpiły w zabawie ruchowej: Rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana..

9. Naklejanie części bałwana z kół. Przeliczanie ilości kół oraz bałwanków. Porównywanie wielkości. Dorysowanie brakujących cześci.

10. „Bitwa na śniezki” – ćwiczenie sprawnościowe. Robienie kulek śniegowych z papieru, rzucanie na sygnał. Zbieranie i trafianie do kosza zgodnie z muzyką.

11. Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej – fragment koncertu Vivaldiego „Zima”. Wizualizacja podczas słuchania opowiadania nauczycielki.

12. „Taniec Śnieżynek”- wykorzystanie pasków bibułkowych.

13. Podsumowanie zajęcia. Ocena pracy dzieci przez nauczycielkę. Wyrażenie swojej opinii przez dzieci poprzez wrzucanie kuleczek z waty do pojemnika , jeśli się podobało. Podziękowanie za udział.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.