X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11106
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia terapeutycznego

Dziecko: 6 lat ( rozpoznanie: Zespół Downa)
Miejsce zajęć: Sala Doświadczania Świata
Czas trwania zajęć: 35 min.
Temat: „ W ten zimowy czas”

Cele ogólne:
W ramach realizacji podstawy programowej i indywidualnego programu terapeutycznego:
- przestrzeganie reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i w sytuacjach zadaniowych), 1\2
- grupowanie obiektów w sensowny sposób (klasyfikowanie), 4\2
- w skupieniu słuchanie muzyki, 8\4
- rozpoznawanie i nazywanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla pory
roku zima, 11\1
- liczenie obiektów, 13\1

Cele operacyjne:
Dziecko:
- za pomocą zmysłów określa właściwości śniegu (zimny, mokry, biały, bez zapachu),
- na podstawie ilustracji stara się odpowiadać na pytania nauczyciela,
- zna zabawy zimowe (lepienie bałwana, zjeżdżanie na sankach),
- układa 4- elementową historyjkę obrazkową wg instrukcji nauczyciela,
- słucha muzyki, stara się poruszać zgodnie z jej rytmem,
- próbuje trafić piłeczką do celu,
- rozróżnia kolor biały, spośród innych kolorów,
- dobiera obrazki w jednorodne pary,
- przelicza elementy w zakresie 6- 8,
- „łapie” dłonią, pojawiające się na tablicy interaktywnej śnieżynki

Metody pracy: słowna, praktycznego działania, elementy metody „Poranny Krąg”, elementy
metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, elementy metody Orffa.

Formy pracy: indywidualna

Środki dydaktyczne: ilustracja, historyjka obrazkowa, płyty CD z nagraniami utworów
muzycznych: Vivaldi „Largo”,”New England Medlej”- C. Orff, „Z kopyta kulig rwie”
magnetofon, zapach mięty, śnieg, koc, materiał, papierowe płatki śniegu.

Przebieg zajęcia:
1 . Przywitanie się z dzieckiem.
2. Zapalenie lampki zapachowej (zapach mięty).
Rozmowa z dzieckiem na temat zapachu:
- Czy podoba Ci się ten zapach?
- Czy wiesz czego to zapach?
- Z czym Ci się kojarzy? Czy przypomina Ci zapach zimy?

3. Zaprezentowanie dziecku śniegu. Określanie poprzez zmysły jego właściwości.

4. Opowieść nauczyciela pt. „Bawimy się na śniegu” (oglądanie ilustracji)- przy muzyce.
5. Rozmowa z dzieckiem na temat ilustracji:
- Jaką porę roku przedstawia ilustracja?
- W co bawią się dzieci?
- W co Ty, najbardziej lubisz bawić się zimą?

6. „Spadające płatki śniegu”- zabawa muzyczno- ruchowa.
Przy muzyce dziecko rozkłada na materiale płatki śniegu. Potem wspólnie z nauczycielem
podnoszą materiał do góry, falują nim; najpierw lekko, potem coraz mocniej, aż płatki
znajdą się na ziemi.

7. „Lepimy bałwana”- układanie historyjki obrazkowej, wg instrukcji nauczyciela.

8. „Szukanie śniegu”- zabawa w suchym basenie
Dziecko wybiera z basenu piłeczki koloru białego. Wybrane piłeczki próbuje z odległości
wrzucić do kosza. Przelicza piłeczki znajdujące się w koszu.

9. „Śnieżynki”- zabawa na spostrzegawczość, klasyfikowanie wg kształtu.
Przygotowane są 4 chmurki. Na każdej z nich znajduje się jedna śnieżynka (na każdej
chmurce inny kształt śnieżynki).Dziecko wybiera jedną śnieżynkę z koszyka i
przyporządkowuje ją do odpowiedniej chmurki).

10. „ Kulig”- zabawa ruchowa przy muzyce, z wykorzystaniem koca

11. „W krainie śniegu”- zabawa z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dziecko łapie
pojawiające się na ekranie „płatki śniegu”.

12. Podsumowanie zajęcia, pochwalenie dziecka.
Dziecko ocenia zajęcia poprzez wybranie buzi uśmiechniętej, bądź smutnej

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.