KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II A
Opracowała: Magdalena Dyguła
KRAG TEMATYCZNY: NIE MA JAK U MAMY
TEMAT DNIA: KOCHAM CIĘ MAMO
Cele :
• Kultywowanie Dnia Matki
• Wyrabianie umiejętności wyrażania uczuć szacunku , miłości wobec mamy
• Wzbogacenie słownictwa związanego z tematem „mama”
• Uświadomienie konieczności współdziałania w rodzinie i wzajemnej pomocy
• Doskonalenie umiejętności pięknego czytania wierszy
• Rozwijanie umiejętności układania życzeń, pisownia wielką litera niektórych wyrazów ze względów grzecznościowych
• Utrwalenie przymiotnika i rzeczownika w liczbie pojedynczej i mnogiej
• Porządkowanie wyrazów według kolejności alfabetycznej
• Doskonalenie logicznego myślenia poprzez układanie zdań z rozsypanki wyrazowej
• Pisownia nazw świat wielką literą, ważne daty i ich zapis w kalendarzu
• Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem poprzez rozwiązywanie i układanie zadań tekstowych
• Doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 100
• Rozwijanie motoryki dużej i małej poprzez zabawy ruchowe
• Wykonanie serwetnika z papieru dla mamy
• Doskonalenie pięknego śpiewu i wystukiwanie rytmu do rymowanek
• Wyrabianie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie
Metody:
Słowna- rozmowa kierowana, praktycznego działania, kreatywne metody pracy: burza mózgów, czynna, ćwiczeń praktycznych
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa, ćwiczeń praktycznych
Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza „Kwiaty” J. Mackiewicz, tekst wiersza „Mamy mamę”, rozsypanki wyrazowe, szablony ( przymiotniki, rebusy, życzenia dla mamy, działania matematyczne z hasłem), rysunki kwiatów wiosennych tj żonkil, mak, stokrotka, serce z napisem „matka” rysunek graficzny, karty pracy z zadaniami z edukacji matematycznej, środowiskowej i polonistycznej ,zapis nutowy melodii ”Poczytaj mi mamo”, magnetofon, kolorowe kartki do losowania, kwiaty z bibuły kolorowy wazon, instrumenty muzyczne, klej, nożyczki, ”Bunio” miesięcznik, Chcę wiedzieć więcej,- podręcznik” Już w szkole”
Tok zajęć:
Zajęcia wstępne: Powitanie
„ Podajmy sobie ręce już powitania czas w zabawie i piosence muzyka czeka nas”
Wprowadzenie do tematu zajęć:
Słuchanie wiersza pt.: „Bukiet”
W małym bukiecie majowe kwiatki
Zakwitły wczoraj na Święto Matki
Co w swoje święto Mama dostanie?
Tulipana od Adama
Konwalie od Partyka
Stokrotki od Dorotki
Bratki od Agatki
I dużo życzeń i buziaków
od swych kochanych dzieciaków.
Majowe kwiatki wstążką związane
Niech sto lat żyją mamy kochane
J.Mackiewicz
Rozmowa kierowana na temat treści wiersza,. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
-O czym opowiada wiersz?
-O jaki świecie jest mowa w wierszu?
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat Święta Matki
-Jakie są Wasze mamy?
-Za co je kochacie?
Zapoznanie uczniów z tematem zajęć i genezą powstania tego święta
26 maja to najpiękniejszy dzień w roku. Zaczęto go obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910 r. W Europie pierwszy dzień poświęcony matce obchodziła Austria i wkrótce tez inne kraje a w Polsce w 1923r.(87 lat). Dzień ten ustalono po to by uhonorować znaczenie święta matki w rodzinie i w społeczeństwie.
Część organizacyjna:
Losowanie karteczek symbolizujących kwiaty tj. ŻONKIL, STOKROTKA, MAK
Uczniowie zajmują miejsca przy trzech stołach w zależności jaki kwiat wylosowały. Każdy uczeń przyczepia sobie papierowy kwitek zgodnie z grupa do której należy.
Nauczyciel ogłasza teleturniej klasowy. Każda grupa po wykonaniu poprawnie zadania otrzymuje punkt tzn. jeden kwiat do wazonu
Praca w grupie. Rozwiązanie rebusu. Hasła to : matka mamusia ,mateczka
Praca zespołowa. Zastępowanie wyrazu MATKA, innymi – „ matka”, to słowo oficjalne, urzędowe, niemiłe dla ucha. Jak inaczej można mówić ?
Praca w zeszycie – dzieci piszą: W klasie, rysują serce i przepisują wyrazy pokrewne.
Burza mózgów- Jaka jest Wasza mama?
(uczniowie wymieniają przymiotniki)
Praca w grupie Ułożyć podane przymiotniki w kolejności alfabetycznej i głośne odczytanie poprawnie ułożonego zadania
Praca indywidualna w podręczniku. Do podanych przymiotników utwórz liczbę mnogą
Praca samodzielna w karcie pracy : jaka jest mama? Co robi?
Wpisz wyraz mama w odpowiedniej formie
Śpiewanie piosenki pt.: „Poczytaj mi mamo”
Głośne czytanie wiersz pt: „Mamy mamę” Formułowanie odpowiedzi na pytania:
Jak autorka przedstawiła mamę w wierszu?
Jak rozumiesz ostatnie zdanie wiersza?
Zaproponuj inny tytuł
Praca indywidualna Na podstawie tekstu wiersza „Mamy mamę” napisz co najlepsze jest u mamy
Zabawa ruchowa pt; „Znajdź mamę”
Praca w grupie. Dowiedz się dlaczego . Rozwiąż równanie, ułóż liczby w okienkach od najmniejsze do największej. Odczytaj hasło
Praca samodzielna . Karta pracy –Zapisz słowami : Dzień Matki, Dzień Taty, Dzień Dziecka, Dzień Babci, Dzień Dziadka, swoje urodziny i imieniny
Praca zespołowa. Wystukaj rymowankę w dowolnym rytmie
Dla mamy dla taty mamy piękne kwiaty
Dla taty dla mamy gramy i śpiewamy
Praca w grupie. Odczytaj wyrazy ułóż zdanie z rozsypanki Karty pracy z edukacji matematycznej –zadania z treścią
Praca samodzielna. Ćwiczenie 1i2 str.87 „Chcę wiedzieć więcej”
Ćwiczenia oddechowe
Praca indywidualna-czasopismo „Bunio” przysłowia o mamie, zgadnij co oznaczają
str. 9
Wykonanie serwetnika dla mamy
Zabawa ruchowa pt: „Kwiaty i motyle”
Praca zespołowa . Pomaluj kwiaty wg. następującego kodu
Podsumowanie punktacji w grupach
Praca domowa Karta pracy -Napisz życzenia dla mamy oraz kilka zdań za co najbardziej kochasz swoja mamę.
Dla chętnych uczniów: Napisz propozycję uczczenia Dnia Matki przez rodzinę. Dowiedz się, jakie jest największe marzenie twojej mamy . Napisz ,co możesz zrobić aby się mogło spełnić
Ewaluacja zajęć
Piosenka na pożegnanie:
„Podajmy sobie ręce już pożegnania czas w zabawie i piosence muzyka czeka nas”