X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11083
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Hula wiatr - ubieram się ciepło. Poznaję części garderoby - scenariusz zajęć

Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Cel ogólny: Rozwijanie umiejętności porozumiewania się.
Cel szczegółowy: ●uważnie słucha poleceń nauczyciela.

Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej.
Cel ogólny: Motywowanie do dbałości o swoje zdrowie.
Cel szczegółowy:● dostrzega różnice w ubieraniu się zgodnie z wymogami pogody.

Obsza 11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i unikaniu zagrożeń.
Cel ogólny: Rozwijanie umiejętności rozumienia zjawisk atmosferycznych.
Uświadomienie dzieciom konieczności zachowania się stosownie do pogody.
Cele szczegółowe: ●rozpoznaje i nazywa zjawisko atmosferyczne towarzyszące porze roku jaką jest jesień ( wiatr),
●naśladuje głosem zjawisko pogodowe – wiatr,
●potrafi wskazać ubranie stosowne do pogody np: czapka, szalik, rękawiczki, ciepła kurtka, buty, kiedy jest bardzo zimno.

Obszar 14. Przygotowuje się do czytania i pisania.
Cel ogólny: Pomaganie dzieciom w przygotowaniu do czytania.
Cele szczegółowe: ●wykonuje ćwiczenia oparte na spostrzeganiu wzrokowym np.: składa pocięte obrazki,
●poprawnie dobiera obrazek do usłyszanego wyrazu,
●dzieli wyrazy na sylaby.

Metoda: żywego słowa, zadań stawianych do wykonania.

Forma: praca z całą grupą, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: jesienne drzewo jako symbol pory roku, ilustracje z poszczególnymi częściami garderoby, pocięte obrazki przedstawiające czapkę, szalik, rękawiczki odpowiednio pocięte na dwie lub trzy części ( dostosowane do możliwości poszczególnych dzieci.


Przebieg zajęcia

1. Wprowadzenie dzieci do tematu zajęć.
Nauczycielka pyta dzieci: Z jaką porą roku kojarzy się im drzewo z kolorowymi liśćmi, wiatr oraz niska temperatura? ( jesień).

2. Wyjaśnienie dlaczego należy ciepło się ubierać. W trosce o swoje zdrowie, aby się nie przeziębić należy zakładać ciepłe części garderoby.

3. Spośród leżących na dywanie ilustracji przedstawiających poszczególne części garderoby dzieci wymieniają nazwę oraz wybierają te, które zakładamy kiedy jest zimno. Z pomącą nauczyciela przyczepiają do tablicy obok drzewa.

4. Zabawa ruchowa: „ Jest zimno – ubieram się ciepło”. Naśladowanie szumu wiatru za pomocą głosu oraz ruchu, zakładanie kolejno butów, kurtki, czapki, szalika, rękawiczek.

5. Utrwalenie nazw części garderoby. Dzielenie na sylaby wyrazów będących nazwa części garderoby.

6. Układanie obrazka z części.
Każde dziecko otrzymuje obrazek przedstawiający czapkę, szalik, rękawiczki pocięty na dwie lub trzy części odpowiednio do możliwości dziecka. Po ułożeniu „ puzzli” dzieci nazywają części garderoby jakie rozpoznały na obrazku.

7. Podsumowanie zajęcia.
Dzieci stają obok buzi z miną uśmiechniętą lub smutną zgodnie z tym czy zajęcie się podobało czy nie.

Chętne dzieci wybierają część garderoby którą mogą pokolorować kredkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.