SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
„MAMO, TATO POBAW SIĘ ZE MNĄ”
W RAMACH PROGRAMU ADAPTACYJNEGO W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH.
Cele ogólne:
- budowanie wzajemnej więzi emocjonalnej między rodzicami i dziećmi,
- rozwijanie umiejętności współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi,
- wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa,
- stworzenie miłej atmosfery w czasie zabaw w celu wywołania dobrego samopoczucia,
- ukazanie rodzicom mocnych stron, możliwości i sukcesów dziecka.
Metody:
• elementy Pedagogiki Zabawy, ułatwiające integrację grupy,
• elementy metody Ruchu Rozwijającego W.Scherborne,
• zabawy naśladowcze,
• techniki relaksacyjne.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie wszystkich wierszem:
„JEDEN, DWA, TRZY ZACZYNAMY,
DO WSPÓLNEJ ZABAWY WSZYSTKICH ZAPRASZAMY”.
2. Zabawa ruchowa przy muzyce: MAGNESY
Dzieci i rodzice poruszają się powoli po całej sali. Na hasło prowadzącego oznaczające określoną część ciała, „przyklejają” się jak magnesy do siebie np. łokcie, kolana itd.
3. Zabawa w kole „BALONIK”
4. Ćwiczenia w parach, rodzic – dziecko.
KOŁYSKA – w siadzie płaskim, dziecko tyłem do rodzica. Rodzic obejmuje dziecko ramionami, nogami i tułowiem. Delikatne kołysanie z boku na bok przy muzyce relaksacyjnej.
PACZKA – dziecko obejmuje ramionami kolana – zwija się w tzw. „paczkę”. Rodzic stara się ją rozpakować ciągnąc delikatnie za ręce, nogi. Dziecko walczy o zachowanie zamkniętej pozycji.
TUNEL – rodzice tworzą tunel w klęku prostym, podpierając się na łokciach. Dzieci przechodzą kolejno przez tunel.
5. Taniec integracyjny w kole „HOKI-POKI” – ilustrowanie ruchem treści utworu.
6. Zabawy w parach:
LUSTERKO – naśladowanie ruchów partnera,
OSIOŁEK – ciągnięcie upartego osiołka.
7. Zabawa w kole „OJCIEC WIRGILIUSZ”
8. Masaż w parach - rysowanie dłońmi na plecach:
- „Słońce grzeje” – rozcieranie rąk i przykładanie ich do pleców,
- „Kroczą słonie” – oklepywanie pleców piąstkami,
- „Biegną konie po betonie” – oklepywanie paluszkami,
- „Tutaj płynie kręta rzeczka” – wodzenie dłonią po plecach z góry na dół,
- „Przeszła pani na szpileczkach” – naśladowanie opuszkami kroków,
- „Pada drobny deszczyk” – oklepywanie opuszkami palców,
- „Czujesz dreszczyk” – delikatny uścisk szyi.
9. Zabawa taneczna w parach „Nie chcę Cię...”
10. Krąg kończący spotkanie. Pochwalenie dzieci, podziękowanie rodzicom.
Pożegnanie wierszem:
„GDY PRZEDSZKOLAKI SIĘ ROZSTAJĄ,
NA POŻEGNANIE HURA WOŁAJĄ!”.
Opracowały: Bożena Bagińska
Renata Zalewska